Buitenlandsch Nieuws. Op Hoofdstuk II is geen post voor het stichten van een paleis voor de volksvertegenwoordigers uitgetrokken. Hoofdstuk Buitenlandsche Zaken is 5934 minder dan voor 1865 - maar het hoofdstuk voor kosten van de R. C. Eeredienst 6,875,45^ meer. Hoofdstuk Justitie is ƒ1510 minder geraamd. Voor het gebruik van cellulaire rijtuigen o. a. ook te Leiden is de vereischte som uitgetrokken. Het plan bestaat tot het bou wen van een cellulaire gevangenis te Rotterdam en om de voormalige marinegebouwen te Medemblik tot een strafge vangenis voor crimineel veroordeelde mannen in te rigtenom dat het tuchthuis te Leeuwarden zeer veel te wenschen overlaat. Hoofdstuk Hervormde en andere Eerediensten is 13,279,08 *- minder dan voor 1865 geraamd. De opheffing der tegen woordige administratie of afzonderlijke afdeeliog zal in 186 6 kunnen plaats vinden. Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken is 535,632,88 hooger, waarvan 69,000 voor medische politie, ƒ141,000 voor den waterstaat; 183,000 voor het onderwijs; 45,000 voor de nijverheid en 9 9,000 voor de telegraphie maar bovenal is één millioen voor de staatsspoorwegen uitgetrokken. Hoofdstuk Marine is ook ruim 136,000 hooger dan over 1865 ontstaande uit 87,000 voor den laatsten termijn der herstelling van het nieuwe droogdok, ƒ36,000 voor steen kolen voor de schepen in Japan; 33,000 voor arbeidsloon en 57,000 voor vermeerdering vaD soldijen en schatting, ƒ67,000 voor verhoogde soldij aan officieren van gezondheid. Hoofdstuk Financiën is 7 5,617,55 hooger; hoofdzake lijk het gevolg der aanstelling van een grooter personeel commiesen bij de accijnseu en post-ambtenaren. Hoofdstuk Oorlog is bezwaard met 100,000 voor de te bouwen infanterie-kazerne te Amsterdam en met aanschaffing van 446 paarden; - met de kosten van een kamp bij Mil- ligen en met verhooging der tractementen van de officieren van gezondheid en de apothekers. Hoofdstuk Koloniën is ƒ353,177,32 lager dan over 1865; niettegenstaande een subsidie van 1,800,000 ten behoeve der West-Indië en van de kust van Guinea en van 247,500 voor rentebetaling ten behoeve der Indische spoorweg-maat schappij. Men verneemt dat de heer Dr. H. Kernbenoemd hoogleeraar bij de faculteit der wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool alhier, al spoedig zijne betrekking op de ge wone plegtige wijze zal aanvaarden. Maandag middag omstreeks 5 uur had in de ge meente Oegstgeest een vechtpartij plaats tusschen C. Hoog kamer en W. I. Petit, oom en neef, beiden in beschonken toestand vrekeerende en vergezeld door twee militairen. Petit tartte Hoogkamer uit die bezig was met koeijen te melken en deze gooide zijn neef in de sloot, hetwelk tot 3 a 4 keeren werd herhaald. Petit kwam gedurig terug om .zijn oom uit te tartenwaardoor deze zoo woedend werd dat hij hem een slag met een melkjuk op de borst gaf. Toen Petit nogmaals terugkwam nam Hoogkamer het melk- blok en heeft hem daarmede eenige slagen toegebracht, zoo dat hij bewusteloos is blijven liggen. Petit is vervolgens naar het gasthuis overgebragt en eenige uren daarna over leden. De daders zijn gearresteerd en de zaak wordt door de justitie vervolgd. Te Noordwijk en te Rhijnsburg hebben in de laatst ver- loopen maanden epidemien van pokken en van typhus geheerscht. Uit de rapporten van den president der provinciale com missie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in het res sort 's Gravenhage aan den Minister van Binnenlandsche Zaken daaromtrent, blijkt, dat te Noordwijk van Januarij tot het midden van Julij 381 poklijders en 101 typhuslij- ders in behandeling kwamen en van de eersten 45, van de laatsten 18 waren overleden. De eerste lijder aan pokken had de ziekte waarschijnlijk van '8 Gravenhage overgebragt. In het midden van Februarij heerschte deze ziekte vrij algemeen. In Junij was zij zeer aan het afnemen. Het eerste geval van typhus werd den 8sten Maart gezien en weldra door andere gevolgd. De eerste gevallen waren meest alle doodelijk. De vorm was die van exanthematischen typhus en de besmettelijkheid in het oogloopend. De oorzaak der uitbreiding, die de epidemien namen, ligt, volgens de berigtenvoor de hand. Te Noordwijk aan Zee, waar de typhus het meest heerschte, is, behalve de grind weg die door het midden van het dorp loopt, geen bestra ting hoegenaamd. Riolen ontbrekenzoodat het gebruikte vuile water zich overal ophoopt en in den zandbodem rondom de woningendringt. Yan privaten maken de inwoners weinig gebruik, zij bezigen tonnen die, slechts met een plank gedekt, naast de huizen staan en, wanneer zij gevuld zijn naar het land gebragt worden. De woningen zijn zeer klein in evenredigheid tot het getal bewoners; deuren en ramen zijn klein en worden zelden geopend. Daardoor is de lucht zeer onzuiver in het dikwijls eenige vertrek. De slaapsteden bevatten veeren beddendie nooit gereinigd wordenéén bed dient dikwijls voor het geheele gezin en daarin slapen de oude en jonge menseden en kinderen, mannen en vrou wen allen bij elkander. Door ziekte van de kostwinners ziju vele gezinnen tot armoede vervallenhetgeen de herstelling zeer vertraagde. De meer gegoede inwoners hebben zoo veel mogelijk bijge dragen tot voorziening in de behoefte en de Gedeputeerde Sta ten ondersteunden de gemeente met een subsidie uit de pro vinciale kas. Het opvolgen, zoo veel mogelijk was, van doelmatige raadgevingen deed de ziekten weldra afnemen. In Augustus waren de epidemien geheel geëindigd. Te Rhijusburg deden zich op het einde van Februarij de eerste sporen van typhus voor. Allengs breidde zich de ziekte meer uit. Onder de oorzaken wordt in de eerste plaats be smetting genoemd en verder armoede, ophoopingonzuivere lucht, onreinheid. Ook hier werd, even als te Noordwijk, ophoopiug van fascale stoffen, doordringing van den bodem en verontreiniging van het drinkwater daarmede in hooge mate waargenomen. In het midden van Julij waren, sedert het begin der epidemie, van de 197 5 inwoners 86 door typhus aangetast en 22 aan die ziekte, 17 aan de pokken overleden. De typhus vertoonde zich in beide vormen, van exanthematischen typhus en abdominaaltyphus. Krachtige maatregelen waren noodzakelijk. Uit het Caecilia- gasthuis te Leiden werden 20 kribben ter leen afgestaan en het noodige nieuwe beddengoed werd aangeschaft. Door de regering werden twaalf dubbele tenten beschikbaar gesteld, om op de erven achter de woningen te plaatsen, ter ver pleging der lijders, waartoe het schoone zomerweder in de maand Julij goede gelegenheid bood. De regering zond daar enboven tien filtreertoestellenom in de behoefte aanzuiver drinkwater te gemoet te komen. Het uitdeelen van goede soep werkte de herstelling zeer in de hand. De gunstige uitwerking dezer maatregelen bleek spoedig. Den 5den Augustus waren er 20 lijders aan de typhus en 17 aan pokken in behandeling, den 12den 13 aan typhus en 12 aan pokken. De epidemien waren blijkbaar aan het afnemen. Den 16den September was het getal der typhuslijders tot 5 dat der poklijders tot 3 gedaaldiu een maand waren 6 aan typhus, 1 aan pokken gestorven. De zwaarste zieken zijn meestal onder de tenten geplaatst. Van dat oogenblik af nam hunne ziekte een gunstige wen ding en tot 16 September is geen enkele der in de tenten verpleegden gestorven. Aan dit uitmuntend hulpmiddel en het verkrijgbaar stel len van gezuiverd water wordt het voornamelijk toegeschre ven dat deze hevige epidemie in een zeer ongezonde plaats die een vijfde der ingezetenen aangetast en een twintigste gedood heeft, binnen betrekkelijk korten tijd zoodanig heeft kunneu bedwongen worden dat zij thans niet meer een epi demie kan worden genoemd. De Thermometer van Fahrenheit teekeude alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 5 7°, te 10 uur 53°. Dingsdag morgen te 5 uur 49°, te 8 uur 53", 's middags te 1 2 uur 6 8°, 's namiddags te 4 uur 69°. Een Doorniksch blad deelt het ongeloofelijke feit mede dat een inwoner van Brussel twee zijner kinderen, van acht en vier jaarondanks de tranen en het smeeken der kleinenaan een straatkunstenmaker heeft verkocht voor

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2