N°. 1719. Maandag 25 September. A°, Protectionisme Veeziekte. t?<r> LEIDSGH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12i Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 16 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; I u. 14 m.; 3 u. 42 m.; 6 n. 6 m.; 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4. u. 44 in.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2£ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. PostbusligtiDgen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te7u,45m. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'suamiddags. Oost-Iudisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 'sin. tot 10 u. 30 m.av. Zittingen van het Gemeentebeituur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President aer Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusea, dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der In- ea Uitgaande Rechten en Acoijusen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ur van 2 egelRegistratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Onder dezen titel behelst het Weekbladde Nederland- sche Industrieel een zeer opmerkelijke beoordeeliug van den eisch tot schadevergoeding uit 's Rijks schatkist bij het af maken of onteigenen van rundvee, door de runderpest aan getast. Zonder het geheel eens te zijn met eene en andere beschouwing, daar als de regeringsmaatregelen de vrijheids schikking en het eigendomsrecht beperken of verkorten schade loosstelling volgens art. 147 der grondwet moet worden verleend, is er toch ook veel, dat goed gedacht en gezegd is en met begin selen van staatsrecht, staathuishoudkunde en regeerpligten in een zeer naauw verband staat. En al wordt de schadever goeding niet door de gemeentekas, maar uit 'sRijks schat kist gedragen, toch blijft het waar, dat de belastingschul digen die dragen ten behoeve van den landbouw en dat on voorziene rampen ook alle andere takken van volkswelvaart treffen, die zulk een ondersteuning, tegemoetkoming of scha deloosstelling niet genieten. Wij zijn welligt de eersten geweest, die op de noodzake lijkheid hebben gewezen van maatregelentegen de heer- schende veeziekte te nemen. Wij betreuren den ramp, waar schuwen nu tegen overdrijving, en maken de opmerking dat het onheil vermoedelijk te danken is aan ons vrijhandel-stel sel. Doch een andere aanleiding doet ons de pen opvatten om het onderwerp te bespreken. Een vooroordeel tegen de industrie beschuldigt haar van protectionismeis het niet alsof alle andere takken van volksvlijt geheel op eigen wie ken dreven? Is het niet, alsof de industrie, bij uitnemend heid door regering en wetgeving werd getroeteld? Intusschen, waarheid is juist het omgekeerde. Wij hebben er hier weder een sprekend voorbeeld van. Jaren lang bestond een fonds voor den landbouw, bijeenge- bragt door een belasting op de runderen schapen en var kens, en bestemd om de kosten van het dooden van vee hij heerschende veeziekte, bezoldiging van veeartsen en com- missiën van landbouw, te dekken. Die belasting is uit. De cember 1844 opgeheven. De regering meende in 1845 dat desniettemin de verpligting lot schadeloosstelling harerzijds bleef bestaan, en de nieuwe onteigeningswet van 1851, St. N°. 125 heeft het onderwerp op vaste grondslagen gere geld, Inmiddels zijn er provinciale maatregelen tegen vee ziekte in eenige provinciën tot stand gekomen. Zoo wij meeuen is dit in Zuid-Holland niet het geval geweest, en van hier nudat niet de veehouders alleenmaar al de ingezetenen der gemeente, veehouders of niet, vleeschgebruikers of niet moeten mededragen de kosten wegens het afmaken van ver dacht vee, die elders uitsluitend ten laste der veehouders blijven. De Regering heeft om het gevaar van voortgang der ziekte zooveel mogelijk te beperken door den Minister van Binnenl. Zaken doen verklaren //De vrees, dat door de te nemen maatregelen de finan- tiën der gemeenten misschien te zwaar zouden worden ge drukt behoort niet af te schrikkendaar de Regering in dat geval niet in gebreke zal blijven te hulp te komen. Waar de ziekte zich mogt vertoonen en veeartsenijkundige hulp niet kan worden verkregen (omdat de veehouders niet verkiezen gezamenlijk een veearts te bezoldigen) is de Re gering bereid tot het verkrijgen daarvan zooveel mogelijk behulpzaam te zijnenz. Voortreffelijke voorzorgen, - maar vergunt ons te vragen, ten nutte van wie? Ten nutte van dat kleine deel onzer bevolking, dat rund- vleesch eet, van den veehouder, en - van den landheer. De grondeigendomhet element dat bij de Staten-Gene- raal, vooral bij de Eerste Kamer krachtig is vertegenwoor digd heeft zich niet verzet tegen deze protectie in de wet op de onteigening verzekerd. De landbouw, op welken geeu patent drukt, die een tijd perk van ongekenden bloei heeft beleefdzonder dat er aan den kwaden dag is gedacht; de landbouw, die voor den aankoop van al zijn benoodigdheden en voor den afzet van al zijn producten op allerlei wijze protectie geniet. - een protectie dus ook voor den handel, de handel, die door mishandeling van de uit Hongarije naar Engeland vervoerde rundereu oorzaak is van de veeziekte en nog weder oorzaak is, dat de ziekte zich herwaarts heeft overgeplaatst, - die beschermde landbouw en handel ondervinden het nu wederom welk een uitgebreide protectie de wet en de regering hun toekennen; als de verdachte runderen worden afgemaakt, zal de gemeente-kas hun schadeloos stellen en i9 deze niet bij magte, vreest niet, de Regering zal in dat geval niet in gebreke blijven te hulp te komen. Als een door de regering goedgekeurd en herhaaldelijk

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1