Rijtuigen. SCHELPKALK-FABRIEK, MOLENROEDEN, Buitenlandse!) Nieuws. Advertentiën. Koninklijke Geoctroijeerde GE0GTB01JEERDE VERBETERDE IJZEREN VOLGENS HET ECHTE ZAANDAMSCHE STELSEL. el beschrijft. Zij heeft, zoo als boven gezegd is, een ver mogen van 10,000 Ned. pd., en is zoodanig ingerigt dat ligte lasten spoedig kunnen verplaatst worden zooals 2000 Ned. pd., een el hoog in lj- minuut door twee man, en zwaardere lasten, zooals 10,000 Ned. pd. een el hoog in 3| minuut door 4 man. De geheele omvoering der kraan, met den aanhangenden lastgeschiedt door een man in 2 minuten. De kraan is vervaardigd in de fabriek de Prins van Oranje, van de firma de wed. A. Sterkman en Zn. te 's Gra- yenhage, welke reeds een groot aantal dergelijke kranen heeft geleverd, die men alzoo in dit vak een specialiteit kan noemen en die als zoodanig ook door alle desbevoegden wordt erkend. De beproeving, welke in tegenwoordigheid van den directeur der Kon. Ned. Grofsmederijonder de leiding van den heer van Diggeleningenieur der fabriek de Prins van Oranje heeft plaats gehad, bood het resultaat aan, dat de doorbuiging bij den last van 10,000 Ned. pd. slechts 23 strepen bedroeg terwijl de blijvende doorbuiging is bevonden te zijn de geringe afmeting van 4 streep. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Donder dag des namiddags te B uur 66°, des avonds te 8 uur 58°, te 10 uur 5 8°. Vrijdag morgen te 5 uur 5 8°, te 8 uur 6S1, 's middags te 12 uur 69°, 's namiddags te 4 uur 64°. Men zegt, dat Prinses Isabella van Spanje verloofd is met den Koning van Beijeren. Eenige Engelschenonlangs in Zweden op reis zijnde bezochten het Koninklijk zomerpaleis te Stokholm. Bij hunne komst op het daartoe behoorend terrein, zagen zij een man op een bank zitten en vroegen hem of er gelegenheid was om de appartementen te bezigtigen. De man gaf hen in goed Engelsch ten antwoord dat hij in het paleis te huis behoorde en zou trachten aan huu verlangen te voldoen. Zij begonnen daarop allerlei anecdoten betreffende den Koning uit te kra men en vroegen of dat alles waarheid was. De ander gaf hierop kortaf ten antwoorddat er allerlei waarheid en leu gen over Z. M. werd gepraatmaar dat het voor iemand die zoo goed als hij met de Koninklijke huishouding bekend was, ook niet paste zich daarover uit te laten. Zij vroegen hem daarop excuus voor hunne onbescheidenheid en dit werd hun ook in hartelijke woorden toegezegd. Nadat zij nu alles hadden bezigtigd, namen zij afscheid van hun geleider, be dankten hem voor zijne vriendelijkheid en betuigden hun leedwezendat er nu nog maar ééne zaak aan ontbrakna melijk dat zij den Koning niet hadden gezien. Op dit ge zegde maakte de ander bekend dat hij zelf de Koning was, verliet hen met eene hoffelijke buiging en liet hen mooi verbluft staan. De cholera heeft te Toulon een ware paniek doen ontstaan. De inwoners ontvlugten bij honderden de stad. De schrik werd nog vergroot toen de militaire overheid het materieel der ambulance naar de stad deed vervoerenom ter beschikking der ingezetenen te worden gesteld. Het evolutie eskader en verder ter reede liggende schepen benevens al de matrozen hebben bevel ontvangen zich te verwijderen. De visschers hebben met hunne gezinnen dat voorbeeld ge volgd. De ziekte schijnt te heerschen in de door hen be woonde wijken. De cholera neemt te Marseille af. Naar men zegt, heerscht zij thans te Arles de stad waar men beweerd dat de schoonste vrouwen van Frankrijk wonen hetgeen toege schreven wordt aan de omstandigheid, dat deze stad oudtijds gesticht werd door Grieksche kolonisten. Nabij Lough Foyle zijn 11. Zaturdag de stoomschepen Garlant en Falcon zoo geweldig in botsing geraakt, dat van laatstgenoemde verscheidene menschen in zee werden geslingerd en verdronken; daarenboven was het vaartuig derwyze beschadigd, dat men het, ten einde niet in de diepte weg te zinken, op strand moest zetten. De Minister van openbare werken in Frankrijk heeft koncessie verleend voor een spoorweg van Modena naar Susa over den Mont Cenis. De rails zullen op den gewonen weg gelegd wordende treinen zullen getrokken worden door de nieuw uitgedachte locomotief met vier horizontale en vier vertikale raderen. De afstand van 77 Ned. mijlen zal in twee en een half uur worden afgelegd. In Louisiana en Texas heeft de katoen veel van den worm te lijden gehad. Te Washington is bij den president der Unie een adres ingediend, onderteekend door 416 dames uit den staat Mississippi, inhoudende het verzoek om ten opzigte van Jefferson Davis alle mogelyke lankmoedigheid in acht te willen nemen. Uit Liverpool wordt gemeld, dat ook aldaar Zaturdag en Maandag bijeenkomsten van Fenians hebben plaats ge had en dat uit die meeting afgevaardigden naar Londen Dublin en andere plaatsen zijn gezondenom zich met de aldaar aanwezige leden der broederschap te verstaan over verschillende maatregelen. Het was tevens gebleken, dat eenige huizen aan de beide oevers van de Mersey in de laatste da gen gediend hadden tot de nachtelijke bijeenkomsten en oefeningen met het geweer. Naar men zeide is ook aan het licht gekomen, dat onderscheidene manschappen van de vrij willige artillerie en het Rifle-Corps aldaar insgelijks tot de vereeniging behoordeu en bij de ontdekking daarvan zich in verschillende rigtingen uit de voeten hebben gemaakt. OFFICIËKLIÏIEUWi. Aan Burgemeester en Wethouders van Leiden is ver gunning gevraagd door M. C. Meure wed. Coster, winke lierster, tot het daarstellen eener koflij-branderij in het pak huis aan de Korte LangegrachtWijk V, N°. 725. Tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast- bijgelegen en belendende pandenten opzigte der infor- matiën de commodo et incommodozal door Burgemeester en Wethouders worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Ge meente op Maandag den 24den September, des voormiddags ten 11 uren. In de magazijnen van M. L. HERMANS COMP. te 's Gravenhage is steeds voorhanden een groote voorraad RIJTUIGENzoowel nieuwe als gebruiktevoor welke [aatste, even als voor de nieuwe, wordt geguarandeerd. te WARMONDbij LEIDEN De Ondergeteekende berigt door deze, dat zijne SCHELP KALK-FABRIEK thans voltooid is, en beveelt dezelve beleefdelijk aan. D. S. BREDENBERG, Handelaar in Tras en Steenkolen. Warmond, Augustus 186 5. Deze ROEDEN bezitten al de eigenschappen welke ge vorderd worden tot eene snelle en krachtige voortdrijving daar zij, wat het model betreft, niets van de bestaande Zaanlandsche houten roeden afwijken. De Ondergeteekende noodigt HH. belanghebbenden be leefdelijk uit, zich van de door hem aangebragte verbeterin gen te komen overtuigendaar er bij hem eene roede ter bezigtigmg ligt. NB. Met zes jaren guarantie. Gt. GRAS, Molenmaker te Zaandam.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 3