Binnenlandsch Nieuws. «om. Van die directe belasting is niemand uitgezonderd dan de ongehuwde, die f 300 en ue gehuwde, die f 500 inkomen heeft. Ieder die meer dan drie maanden binnen Leiden verblijf houdt is belastingschuldig, zoodat wellligt 400 belastingschuldigen worden getroffen, voor wie een aanslag van f 60 'sjaai s niet drukkend zou zijn, die thans en nimmer zullen getroffen wor den als men den aanslag in de personele belasting tot grondslag neemt. Als iemand, die op kamers woont, een paard houdt, wordt thaus zijn jaarlijksch inkomen gelijk gesteld met dat van een wever, of fabriekarbeider of handswerksman of met een huis gezin dat niet op de Breedestraat of het Rapenburg, maar op de Waardgracht of de Langegracht te huis behoort. Zulk een hoofdelijken omslag, die zoogenaamd op het inkomen wordt gelegd en de vertering tot maatstaf neemtgeeft een privilegie aan allen, die op kamers wonen. Wij roemen onzen tijd in dat opzicht, dat er in zulke gewigtige zaken licht en opeubaarheid heerschen. Ons oor deel rust op stukken die openbaar gemaakt zijn voor ieder ter inzage .liggen en verkrijgbaar zijn gesteld. De gemeentever slagen van Hiï. Burg. en Wethouders, de gedrukte reke ningen begrootingen en memorien van toelichting zijn de eenige bronnenwaaruit men de kennis putten kanzoo noodig, om de zaak te beoordeelen. Men behoeft volstrekt niet te zijn raadslid of ambtenaar, om alleen bevoegd en in staat tot zulk een oordeel te wezen. Men is niet het minst onbeschei den, als men een oordeel velt en openbaar maakt, want het betreft het algemeen belang en de openbare zaak. Trou wens, als geljk by de laatste verkiezing van Wethouders uit den boezem van het collegie van dagelijksch bestuur de verklaring zich laat hoorenwelke voorlichting, elke aan wijzing, clie strekkeu kau om de belangen der gemeente te bevorderen van welke zijde ook aangeboden zal mij immer welkom zijndan is het niet slechts beleefdheid maar ook pligtom belangstelling te toonen door eene vrijmoedige beoordeeling van het openbaar beheer. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der registratie voor de burgerlijke acten en der successie-rechten te Middelburg, de heer G. B. Visscher, thans ontv. der registratie en do meinen te Gorinchem. Z. M. heeft Jhr. Mr. G. W. F. Lycklama a Nyeholt, op zijn verzoek, eervol ontslagen als burgemeester der ge meente Ooststellingwerf, en in diens plaats benoemd Mr. P. A. Bergsma. Z. M. heeft ingetrokken de benoeming bij besluit van den lsten September, N°. 41, van J. D. van der Waals tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool, te Gouda; en tot leeraar bij die inrigting benoemd K. Marslaatstelijk onder wijzer te Utrecht. Z. M. heeft den heer W. H. J. van Idsinga, thans ge zaghebber van St. Martin (Nederlandsch gedeelte), benoemd tot gouverneur der Nederlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea, met toekenning van den rang van luitenant-kolonel gedurende zijn dienst aldaar. Op het kasteel Muskau in Silezië wacht men Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, H. M. de Koningin der Nederlandenbenevens den Kouiug en de Koningin van Zweden. In de zitting van de Tweede Kamer van Donderdag zijn o. a. ingekomen de volgende wetsontwerpen, als: 1°. tot regeling vau het beheer en de verantwoording der fondsen van de staatsspoorwegen2°. tot goedkeuring van de arti kelen eener overeenkomst met andere mogendheden gesloten tot onderhoud der vuurtorens; 3°. tot vaststelling van het nadeelig slot van rekening der gestichten Ommerschans en Veenhuizen; 4°. tot vaststelling der begrooting voor den ar beid der gevangenen in 1866 5°. tot verhooging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting over 186 5 (ziekte van het rundvee; 6°. tot vaststelling van een nieuw wetboek van straf vordering; 7°. tot regeling der wijze van het beheer en de verantwoording der geldmiddelen en een tot regeling en vaststelling der Rekenkamer (reeds in de vorige zitting aan geboden) 8°. nopens de heffing der grondbelasting in de provincie Limburg; 9°. tot af koopbaarstelling der tienden kroondomein; 10°. nopens de toepassing van sommige be palingen omtrent de heffing van opcenten op de Rijks per sonele helasting en 11°. tot nadere verhooging van Hoofd stuk V der Staatsbegrooting vau 1865. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te'sHage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote Opera la Favorite, voorafgegaan door de Vaudeville la Femme qui se jette par la fenêtre. De commissie ter beoordeeling der kunstwerken op de tentoonstelling te Amsterdam, heeft de zes gouden me dailles van stadswege uitgeloofd, toegewezen aandeheeren: M. ten Kate te AmsterdamM. Léon te 's Gravenhage E. Feers te Brussel, J. van Lerius te Antwerpen, W, A. Bouguereau te Parijs eu W. Sohn te Dusseldorp. Door de Prov. Staten van Friesland is in een bui tengewone vergadering een verordening vastgesteld waarbij de in- en doorvoer van vee aan streng beperkende bepa lingen onderworpen, en die uit aangrenzende provinciën, zoo daar de veepest reeds mogt bestaan of zich nog open baren, geheel verboden wordt. De kosten der uitvoering dezer veiordening komen, zoo zy niet door den eigenaar van het vee of door het Rijk moet gedragen worden ten laste van de provincie. - Tot dekking daarvan is onder de ontvang sten der begrooting van 186 5 gebragt, een onderhandsche geldopneming ten hoogste van f 200,000. - Er bestaat plan op vier plaatsenwaardoor alleen de invoer mag plaats heb ben nl. de LemmerHarlingenBlesdijk en Gerkesbrug quarantaine-stallen te plaatsen. De ziekte neemt te Vlaardiugen gaande weg toe, niet tegenstaande de maatregelen van vvege het bestuur genomen tot wering daarvan. Ook in den omtrek van Schiedam neemt zij op vreesselijke wijze toe. Woensdag morgen zijn o. a. ongeveer een 3Otal runderen als ziek in die gemeente aan gegeven. Uit Leymuiden wordt berigtdat aldaar geen run derpest heerschtmaar alleen eenige runderen aan doorloop lijden. De invoer in Pruissen van vee uit Nederland wordt streng geweerd; zelfs worden personen, die kennelijk vee handelaars, lederkoopers of vilders zijn, teruggewezen of moeten zich, wanneer zij noodzakelijk in Pruissen moeten zijn, o. a. te Wezel aan een reiniging ten overstaan der po- licie onderwerpen. De hoofddirectie van het instituut voor doofstommen te Groningen, heeft de plegtige herdenking van het 75jarig bestaan der iustituuts bepaald op Woensdag 4 October eerst komende. De Regenten der beide Gasthuizen te Amsterdam heb ben van wijlen vrouwe A. H. Happe wed. C. E. Duyts Cz., ontvangen een legaat van f 10,000, vrij van successie rechten ten einde de renten daarvan te bestedenom aan in de gasthuizen verpleegde zieken, die, na langdurig ver blijf aldaarin geheel uitgeputten geldelijken toestand in de maatschappij terugkeeren onderstand in kleeding, enz. uittereiken. Bedankt voor het beroep bij de Hervormde gemeente te Delfshavendoor Ds. Steinfortpred. te Bloemendaal en door Ds. J. J. A. Ploos van A mstelpred. te Reitsum in Frieslandvoor dat naar Losdorp en Oostermeer c. a. Tot het admissie-examen aan de Leidsche Uoogeschool, op heden gehouden, hadden zich aangemeld 26 adspirau- tenvan welke zijn toegelaten 21. Naar wij vernemenheeft de afgevaardigde uit het kiesdistrict Leiden voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal Mr. R. J. graaf Schimmelpenniuck deze week hier eu elders in Rijnland inlichtingen ingewonnen, omtrent de heer- schende runderpest en de daartegen ingevoerde maatregelen. Voor onzen Leidschen handel en nijverheid is het van groot belang dat zij het volgende weet. Aan de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden is weder een nieuw werktuig in gebruik gekomen, zijnde een loskraan van het aanzienlijk vermogen van 10,000 Ned. pd., waaraan door het toenemend vervaardigen van kolossale en zware stukken meer en meer behoefte bestond. Dit werktuig is een koker- vormige gesmeed yzeren loskraan en heeft een gebogen vorm hetwelk zeer dienstig is voor het ophijschen van groote las ten tot een aanzienlijke hoogte. De hoofdafmetingen zijn de hoogte van den beganen grond tot aan de kettingschyf 6,40 el; de vlugt van uit het hart des kraansarms tot aan den ketting 2,60 el, zoodat deze een omtrek van 35,16

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2