Redenen waarom adressanten, eerbiedig doch met aan drang, U Mijne Heeren verzoeken, om met den meesten spoed alle maatregelen te helpen daarstellen of in het le ven te roepen welke kunnen dienstig zijn om de ramp te lenigen en zoo mogelijk het dreigend gevaar af te wenden. De Vergadering, in overeenstemming met welke zij zich tot U Mijne Heeren wenden was eenparig van oordeel dat een der noodigste maatregelen welke genomen moeten wor den is: de algemeene bekendmaking der zekerheid van een billlijke eventuele schadevergoeding, en achtte dien maat regel, met het oog op de volstrekt noodige algemeene za- menwerking, zoo hoog dat zij meende de tolk der Nederland- sche Veehouders te zijn, door bij onteigening ten algemeenen nutte, tot tegemoetkoming aan 's Rijks kas, aan te bieden een hoorn- of hoofdgeld van elk rundbij omslag naar mate der behoefte te bepalen in eene billijke verhouding van de waarde van den Nederlandschen veestapel tot het overige Nationaal vermogen. Heemstede Hillegom Leiden 19 September 1865. 't Welk doende, J. Kits Nieuwenkamp Voorzitter; G. van Geer, Secretaris; G. G. Snellen; B. A. van Verschuer en S. de Clereq Wz. Te 's Gravenhage is de levering der fourage voor de troepen te paard aangenomen door A, G. liuiskes te Hedel voor 48 ct. het hooi, 27 ct. het stroo en 78-t ct. de haver. Woensdag heeft er in de fabriek van de firma Enthoven en Comp. te 's Iiage een treffeud ongeluk plaats gehad men was bezig een slijpsteen te verslijpen, die door welke oorzaak ook aan stukken sloeg hierdoor werden eenige arbeiders lig- telijk maar een ernstig aan het hoofd verwond zoodat men voor het behoud van zijn leven bevreesd is. De Gemeenteraad van Utrecht heeft besloten om de Koninklijke goedkeuring te vragen op het tarief vau heffing der intressen in de Stads-Bank van Leening als 15 pCt, voor panden waarop is voorgeschoten van 50 ct. tot 60. 12 pCt. van ƒ60 tot 100 en 7^ pCt. van ƒ100 en daar boven. Over 1864 bedroeg de winst, na aftrek der uitbe taalde renten van opgenomen kapitalen 330,245, waaronder 143,72 wegens onafgehaald overschot van verkochte panden De Gemeenteraad van Utrecht heeft tot Wethouder be- Doemd Mr. W. J. Roijaards van den Hamin plaats van Mr. W. M. J. van Dielen die zich aan een herkiezing moest onderwerpen. De Redacteur van de Amstelstemdie in de vorige week met de luchtballon is opgestegen, heeft zijn wederva ren openbaar gemaakt, waaruit wij het volgende ontleenen In den beginne dreven wij in zuidwestelijke rigting voort; doch wat later gingen wij meer naar het westen, en zijn wij als langs den omtrek van het vierde van een cirkel boven de plek, waar wij nederdaalden, gekomen, met dien verstande, dat wij van die kromme lijn meer dan eens zijn afgewekenen op één oogenblik de Noordzee zeer goed konden zien waarop wij met alle magt ballast hebben uitgeworpen zoodat wij op eens vrij hoog zijn gestegen en toen meer naar het oosten zijn afgedreven. Ik kon voortdurend de plekwaarboven wij wa ren vrij goed onderkennen het was mij van den beginne af duidelijk, dat wij naar den kant van de Haarlemmermeer ons rigtten. Alles kwam mij zeer smal voorin vergelijking van de lengte der voorwerpen of van het water, dat wij zagen liggen. De landerijen van de Haarlemmermeer deden mij denken aan een ouderwetschen tuin met zijn rechte lanen of misschien is de vergelijking met een in reepjes gesneden boterham nog juis ter. Verheven indrukken heb ik niet ondervonden. Het meest trof mij het gezigt op Amsterdam toen de stad geheel verlicht was. Allengs werd het duisterder, totdat wij ten laatste genoopt waren, vooral ook omdat ik zag dat wij bijna in een rechte lijn naar de Noordzee dreven neêr te dalen. Ge moet hierbij in het oog houden dat wij niet te digt bij Haarlem of in de dui nen konden neervallenwilden wij niet den ballon te zeer be schadigen en er natuurlijk tegen opzagen om daar tegen boo- men of duinen of huizen ons te laten slepen. Zoo daalden wij danmaar toen wij zagen dat wij zeer nabij de ringvaart wa renstegen wij weer eenigzins naar boven, om een eind verder voor onze descente te beginnen. Daartoe werd natuurlijk de klep onder aan den ballon, waardoor het gas ontsnapt, open gezet, en vervolgens de guide-rope uitgevierd. Toen wij digt genoeg bij den grond gekomen waren werd het kleine anker uitgeworpen. Het hechtte zich niet dadelijk in den grond maar werd meêgesleept over het land, totdat het op hetzelfde oogen blik, dat het nu ook uitgeworpen tweede anker het land raakte in een slootje, bleef vastzitten. Hiermede was evenwel de bal lon nog niet tot stilstand gebragt, omdat wij nog een eind hoog waren en de ankertouwen ons dus toelieten zoolang wij daal den in horizontale rigting ons nog wat voort te bewegen. Het huis sleepte een poosje vlak langs den grond zoodat wij er zeer gemakkelijk uit hadden kunnen springen; wat natuurlijk niemand deed, want iedere vermindering van gewigt zou den ballon weer hebben doen rijzen. Toen dan eindelijk de anker trouwen (langs den grond) gespannen waren zoodat de ballon niet verder voort kon trekken, kwamen wij tot staan. Hierbij ondervonden wij een vrij hevigen schokveroorzaakt door dat een der touwen om het huisje was geslagen en dit laatste zoo doende werd op zij geworpeD. Ik viel op een der teenen wan den. Dit geval was blijkbaar door de aëronauten niet voorzien. Aan Prof. G. J. Mulder is Dingsdag 11. door zijne leerlingen bij gelegenheid der 25jarige vervulling van zijn hoogleeraarsambt aan de Utrechtsche hoogeschool aangebo den een album met al de portretten benevens van een me daille, door den verdienstelijken graveur van der Keilen ge graveerd een exemplaar in goud, één in zilver en één in brons geslagen, - de student Place reikte hem die toe met welsprekende woorden. Prof. Donders was de tolk der oud leerlingen, terwijl de hooge collegieuautoriteiten en bij zondere personen Vrijdag te voren hunne belangstelling de den blijken. Te Zevenhuizen vierde de gewezen veerschipper D. Jongeneel 11. Zondag zijn 100ste verjaardag. Hij zag zich omringd van'zijne nakomelingen tot in het vijfde geslacht, tellende 104 personen, Te Rotterdam hebben zich weder gevallen van run derpest voorgedaan; ook te Sommelsdijk en te Naaldwijk. Stompwijk en Zoetermeer zijn thans vrij van de run derpest. Onder Benthuizen werden weder 5 runderen aange tast en onder Zegwaard 5 runderen en 4 kalveren. Te Nieuw-Beerta heeft de Hervormde gemeente Zon dag 11. het feest van haar 200jarig bestaan gevierd. De pre dikant Ds. van Berkum hield een feestrede over denzelfden tekst, waarmede de eerste predikant zijn dienstwerk aldaar aanving; 1 Cor. 8 vs. 57 en 58, sprekende over het verleden, het heden en de toekomst van Nieuw-Beerta. Woensdag avond hield het genootschap Mathesis Scien- tiarum Genetrix de 80ste jaarlijksche algemeene vergade ring in het departementsgebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in tegenwoordigheid van de HH. Mr. D. Tieboel Siegenbeek en H. P. C. Stoffels, uit het collegie van HH. Burgemeester en Wethouders, alsmede J. van Heu- kelom en D. L. Wolfson, uit de commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs. De Voorzitter Dr. M. J. de Goeije gaf een uitvoerig verslag van den toestand des genootschaps en zijn lotgevallen met betrekking tot de burgeravondschool en de ambachtschool gedurende het afgeloopen jaar. In dat verslag werden verschillende bijzonderheden mede gedeeld ten aanzien van den aard en den loop van het onderwijs op de burgeravondschool en op de zoogenaamde ambachtschoolzoo als het verband dat daarin weder is ge bragt door het onderwijs in de beginselen der scheikunde ook toegankelijk te stellen voor de leerlingen der ambachtschool, maar niet toegankelijk het onderwijs in de staathuishoudkunde de zeer geringe belangstelling die de burgeravondschool geniet, die slechts 8 leerlingen telde, terwijl van de 22 nieuwe die zich aangemeld hebben 10 zijn toegelaten; - voorts de belemmeringen die de pokkenbesmetting en ver plaatsing der scholen op het onderwijs hadden veroorzaakt; - de nieuwe verordening op het uitschrijven en bekroonen van prijsvragenten gevolge waarvan om de drie jaren de zil veren medailles worden uitgeloofdde aanwinst van 17 leden na de rondzending van een altoos vaardige cir culaire enz.; een en ander verrijkt met toepasselijke wen ken en behartigenswaardige vermaningen voor leerlingen ouders en ingezetenen van Leiden. - Geene medailles wer den toegekend aan de vervaardigers van pleisterteekeningen maar wel aan de navolgende* leerlingen uitgereiktalsde groote zilveren medaille voor een bouwkundig ontwerp aan W. F. van der Heijden, het accessit aan A. Verloop; de kleine zilveren medaille wegens kopij bouwkundig teekenen aan M. Couvéehet accessit aan W. J. F. van Brussel bronzen medailles enz. aan A. van Gelder en P. Lozier aan

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2