Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. - Men verzekert, dat liet Koloniaal Militair Invaliden huis Bronbeek bij Arnhem door uitbreiding voor oude strij ders van Nederlands land- en zee mag t toegankelijk wordt gemaakt. Naar men met zekerheid verneemt, heeft de heer A. S. Kok, thans leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Roermond bedankt voor de betrekking van leeraar in de Nederl. taal- en letterkunde aan de hoogere burgerschool te Amsterdam. De heer P. Regout, industrieel te Maastricht, heeft in een brochure in de Fransche taal de vraag beantwoord of men veilig gebruik kan maken van den Staatsspoorweg tusschen Maastricht en Sittard Na een uitvoerige ontwik keling der bezwaren die tegen den aanleg en de exploitatie van die lijn bestaan, verklaart hij, wat hem betreft zijn leven en dit van zijne betrekkingen te kostbaar te achten om het zoo in gevaar te stellen. Hij zal er geen gebruik van maken en niet duldendat dit door zijn kinderen ge schiedt. Liever zal hij wanneer hij verpligt is zich naar de noordelijke provinciën te begeven langs Aerschot en Antwerpen, waar zulk gevaar niet bestaat, reizen, waar men zelfs spoediger, goedkooper en veilig wordt vervoerd zonder zich te wagen aan den willekeur van den heer Thorbecke en zijne onderhoorigen. Te Harlingen is aangekomen zekere Jurrien de Vries, kapitein op een Engelsch wachtschip te Woolwich, en af stammeling van Tjerk Hidde3 de Vries, Frieslands grooten vice-admiraal en strijdgenoot van de Ruijter, De medege- bragte bescheiden sloten volkomen, doch er ontbrak nog een bewijsstuk, dat van Kaap de Goede Hoop moet komen als waarna deze Engelschman zich zal kunnen verheugen in de overtuiging, dat hij in rechte lijn afstamt van den jong- sten zoon van den dapperen Fries. De invoer van Hollandsche straatmest is te Breda ver boden zoodat reeds een achttal geladen schepen voor de Roode vaart nabij den Moerdijk moeten blijven liggen. Meer en meer blijkt, dat de besmetting van de run derpest dadelijk wordt voortgeplant, wanneer zij die een zieke koe hebben aangeraakt, gezond vee behandelen. Zoo wa3 het te Zuidland en zoo is het ook te Leijmuiden en te Maarsseveen gegaan. Dr. Sanders van Kiel-Windeweer was 11. Zaturdag ter jagt op het grondgebied van Drenthe en na eenig wild geschoten te hebbenhoort men een schot en vond hem badende in zijn bloed. Vermoedelijk heeft hij, na met den eenen loop van het geweer geschoten te hebben het geweer willen laden, waarop de andere loop ongelukkig afgaat en liet schot hem den hersenpan verbrijzelt. Een jeugdige knaap, die zich te Rotterdam bevond doch in Duitschland te huis behoorendederwaarts langs den snelsten weg en op de goedkoopste wijze willende te- rugkeeren, wist het middel te vinden, om ongemerkt in een goederenwagen te sluipen van den spoorweg op Emme rikzonder dat de Rijksambtenaren, die den wagen plom beerden of de spoorwegbeambten bemerktendat er levende tusschen de doode waar was ingeraakt. De jongen had er op gerekend nog denzelfden dag ter plaatse zijner bestem ming te zijndoch had ongelukkig niet op een onvoorzien toeval gerekendwaardoor de treinin plaats van eenige uren, drie dagen onderweg bleef, zoodat hij wezenlijk in het gevaar had verkeerd van honger en dorst om te komen. Groot was dan ook de algemeene verbazing, toen men te Emmerik den wagen opende en den jongen wel een weinig verzwakt, maar overigens nog springlevend vond. Op de vraag waarvan hij in die dagen had geleefd; antwoordde hij: //Van koffijboonen. Zij waren wel niet lekker, maar hon ger maakt, raauwe boonen zoetoverigens heb ik toch ge deeltelijk mijn doel bereikt, want ik ben gratis op vader- landschen grond gekomen." De algemeene kerkeraad der Nederd. Hervormde ge meente te Utrecht heeft ter vervulling der openstaande pre dikantsplaats, in plaats van wijlen Ds. C. G. Montijnhet volgend drietal opgemaakt, als: Dr. W. H. Krijt te Gro ningen Ds, J. Drost te Goes en Ds. J. II. Guldenarm te Oosthem. De levering van fourages voor de troepen te paard in bezetting te Haarlem, is aangenomen door Hugo van Cazant alhier voor 46 et. het hooi, 26 ct. het stroo en 79 ct. de haver. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings, dag des namiddags te 6 uur 66°, des avonds te 8 uur 58°, te 10 uur 5 4°. Woensdag morgen te 5 uur 5 2°, te 8 uur 59", 's middags te 12 uur 70°, 's namiddags te 4 uur 72°. Het studenten congres in België zal door ongeveer 700 Parijsche studenten worden bijgewoond. Binnen weinige dagen worden te Weenen verwacht een paar eenpersoons gieken onder Engelsche vlag en be hoorende aan den markies van Lansdowne en den hem be geleidenden vriend. De expeditie ging van Rotterdam uit stroomopwaarts naar Karlsruhe, van daar werden de bootjes per as naar den oorsproDg van den Donau vervoerd (waar schijnlijk dus naar Ulm in Wurtembergwaar hij bevaar baar wordt) die stroomafwaarts naar den mond zal worden geroeid. Men zal zich herinneren dat deze snelvlietendste der Duitsche stroomen zich ongeveer 500 uren uitstrekt. De diligence, die dienst doet tusschen Nizza en Poget Theriers, is den 6den dezer ten 3 uur na middernacht met 10 passagiers van een hoogte van 80 vt. gestort. De koet sier was dadelijk dood en de passagiers allen min of meer ernstig gekwetst. Het ongeluk is veroorzaakt doordien men tegen een wagen reeddie niet van een lantaarn voorzien en dus in de duisternis niet zigtbaar was. Zaturdag 11. is de voorstad van Memmei grootendeels een prooi der vlammen gewordener hebben verscheidene menschen bij die ramp het leven verloren. In den morgen van 11 dezer, ten 7 uur, toen te Garrelsweer, volgens dagelijksch gebruik, met de dorpsklok geluid werd, viel deze eensklaps naar beneden, en stuitte met een donderend geweld op een 20 vt. lager liggende balk en zoldering, waar zij bleef liggen. De klokluider sprong in tusschen spoedig uit den toren en is er met den schrik afgekomen. De klok, wegende pl. m. 1600 halve Ned. pon den, is onbeschadigd gebleven, en hing, door vereenigde krachten reeds weder des middags ten half twaalf uur op zijn plaats. Het Engelsche gouvernement heeft onlangs de rege ringen van al de zeevarende natiën opmerkzaam gemaakt op het voortduren van den slavenhandel en hen uitgenoodigd om dien handel zoowel bij een internationale verklaring als bij binnenlandsche verordeningen gelijk te stellen met zeeroof en als zoodanig strafbaar te verklareD. De veeziekte neemt in Engeland steeds in uitbreiding toete vergeefs zoekt men naar middelen om de verwoes ting, die onder onzen veestapel wordt aangerigt, te sluiten. Meeting op meeting worden belegd die alleen dit resultaat opleveren dat aanzienlijke giften worden bijeengebragt om hen die door deze ziekte werden geruïneerd in hunnen nood bij te staan. Men houdt zich te Londen zeer bezig met de verkoe ling, die er heerscht tusschen Koningin Victoria en lord PalmerstoD. H. M. heeft een diepe afkeer van Frankrijk en wil niet. dat de Prins van Wallis dit jaar te Compiègne zal komen. Lord Palmerston daarentegen, die in de quaestie der Hertogdommen een houding heeft aangenomenwelke weinig gunstig is voor Pruissenis van meening dat de Prins de uitnoodiging des Keizers moet aannemen met het oog op de staatkundige alliantie. Te Toulon zijn jl. Dingsdag 26 personen aan de cholera overleden. Zij neemt daar aanmerkelijk toe. Te Mar-, scille is zij aan het afnemen; den 15den stierven tot 2 ure aan de ziekte slechts 34 personen, terwijl vroeger het cijfer der sterften dagelijks ruim 40 bedroeg. Op de tentoonstelling te Wakefield is een miniatuur locomotief te zien die niet hooger is dan twee duim. Het wiel is van goud, de staven enz. van staal. Alles te zamen weegt deze locomotief 2j- wigtje. De vervaardiger van dit kunststuk, een horologiemaker te Horsforth, zegt dat zes droppels water de machine acht minuten lang in beweging houden. De vreeselijke brand, welke in liet dorp Travers, in het kanton Neuchatel heeft gewoed, schrijft men algemeen

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2