i^eii Ambachtsschool. Deze Courant verschijnt eiken flag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noni- meTs Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 1!5 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.j l u. 14 m.; 8 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te S u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 ra.; 4 n, 44 ra.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 in. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, .Vlaaudag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; vau Amsterdam Beerebijt) naar Leideu Maandags ten 2£ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtiugeu aau de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 7 u. 45 ra. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u. 35 m. 'aavonds te 7 u. 55 ra. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 's namiddags.Oost-Indische Landpost. Over Southampton l en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 vau elke raaaud.West-IndÏ9ohe den 14 en voorlaatsten vau elke maand. Kijhs-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 'sin. tot 10 u. 30 ra. av, Zittiugeu van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 1 1 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. -Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President aer Commissie van Fabricage des Zaturdags van i 11 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is opeu dagelijks vau 104 uur. - Thesauriedagelijks vau 10 —2 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuseu, dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Aeoijnseu degelijks vun 9—1 uur eu van 36 uur; - van 's Hij Us Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster van 94 uur. IV. Het doel der mrigting laat zich evenwel het best beoor- deelenals men de instelling zelve meer van nabij kent. Wij meenen derhalve ook iets te moeten mededeelenbe treffende de ambachten, waartoe het onderwijs der school zich bepaal!. Zij zijn de volgende: 1°. Timmeren en draai- jen2°. Meubelmakeu 3°. Kuipen; 4°. Smeden; 5°. Blik- eu koperslaan; 6°. Tin- en loodgieten7°. Schilderen; 8°. Kunsttakken9°. Kleermaken; 10°. Schoenmaken; 12°, Stof fen -verwerij12°. Stroohoeden-fabrikatie. De keuze dezer ambachten is bepaald door het oog te vestigen: 1°. Op de mogelijkheid der goede uitvoering van het plan der school in al zijne onderdeden. 2°. Op de be hoefte, die zich in vele steden en plattelands-gemeenten aau sommige ambachten openbaart. 3°. Op de noodzakelijkheid van grondig onderrigt in de meest algemeene ambachten, ook in vergelijking met het buitenland. 4°. Op de behoef ten der huishoudelijke aangelegenheden van het gesticht. 5°. Op de stoffelijke voordeden van hetzelve tol vermeerderden waarborg van het blijvend bestaan der inrigting. Ten aanzien der verpleging en opleiding van de kweeke- iingen luidt het plan aldus; //De Ambachtsschooleen huis van opvoeding voor leer lingen in verschillende ambachten zijndedient den hoofd regel der paedagogiek te volgen; //Voed uwen kweekeling op en onderwijst hem tot zijn eigen opvoeder en leermees ter;" 't geen voor deze stichting, met andere woorden, zegt//vorm den kweekeling tot die mate van zelfstandig heid, dal. hij, als mensch als lid der maatschappij, als handswerkman, naar den eisch des tijdsvoor anderen nut tig en voor zich zeiven gelukkig kan zijn." Hiertoe moet de opvoeding een onderwijzend - en het onderwijs een opvoedend karakter hebben; - het laatste moet vooral dus niet uitsluitend materieel, maar ook en wel voor namelijk formeel zijn. Voor zoo verre het begrip van opvoeding afgescheiden kan zijn van het eigenlijke onderwijs, dient van de eerste de liefde de grondtoon te zijn en zedelijke volkomenheid haar doel. De liefde mag niet ontaarden in slappe tucht. De algemeene godsdienstige vorming behoort zich te be palen binnen de grenzen in de bestaande Wel. op het lager onderwijs aangewezen. Men drage evenwel zorg, dat de op voeding niet godsdienstloos zij. Op het geregeld ter kerk gaan behoort uaauwlettend toe gezien te worden. Alle werkzaamheid, van den ochtend lot den avond, dient volgens een bepaalde dag- en werk-indeeling geregeld te worden. Deze kan voor het zomer- en winter-halfjaar niet dezelfde zijn maar moet zoo min mogelijk veranderen. Al de kweekelingen behooren zich te gedragen volgens een Reglement van orde en tucht. Het eigenlijk schoolonderwijs dient zich te bepalen tot de volgende leervakkeu; Lezen, schrijven, wiskunde (cijferkunst, algebra en meetkunst), vormleer, taalkennis, aardrijkskunde, geschiedenis (zoo algemeene als vaderlandsche), natuurlijke historie (inzonderheid met betrekking tot de grondstoffen, welke bij den arbeid in bewerking komen welke kennis opzettelijk behoort te worden aangekweekt), natuurkunde (voor allen, wat aangaat de kennis der algemeene eigenschappen en eenvoudige beweegkrachten voor de leerlingen van som mige ambachtenverder uitgebreid tot de hoofdzaken der werktuigkunde en scheikunde), leekeneu (het handteekenen volgens de leerwijze van Dupuisen het ornament en bouw kundig teekenen voor de leerlingen in vakkeu welke hier aan behoefte hebben), zingen. Het onderwijs moet tevens strekken om bij de jeugdige ambachtslieden godsdienstzin aau te kweeken, altijd evenwel binnen de aangewezen grenzen. Het bijzonder godsdienst-onderwijs behoort op bepaalde uren gegeven te worden door leeraren van de kerkgenoot schappen, tot welke de kweekelingen behooren. Het gymnastiek-onderwijs is noodzakelijk.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1