BUITENGEWOON I N°. 1713. Maandag 18 September. A0. 1865. S T A T EN- GENERAAL. Per Telegraaf. LEiPSCH im.itm> Vei-eenigde lilting der belde .Hamersop Maandag IS September 1865, tot opening van de gewone vergadering der Staten-Generaal. De Heer Mr. J. A. Philipse, die den voorzitterstoel be kleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd voor de Vergaderingen van de Tweede Ka mer, veieenigd hebben, tegen half één uur de Vergadering en laat een Koninklijk besluit van den 16den September jl. N°. 1 houdende zijne benoeming tot Voorzitter der Eerste Kauier gedurende het aanstaande zittingjaar der Staten- Generaal, door den Griffier dier Kamer voorlezen. De Voorzitter, aan wien dientengevolge, overeenkomstig het voorschrift van art. 103 der Grondwet, het bestuur der Vergadering is opgedragenbenoemt eene Commissie van 18 leden, zamengesteld uit de beide Kamers der Sta ten-Generaal, die Z. M. den Koning bij Hoogstdeszelfs aankomst in het gebouw der Staten-Generaal ontvangen en in- en uitgeleide zal doen. De Ministers, hoofden van Ministerieele Departementen, de Kanselier der Orden en de leden van den Raad van State vervoegen zich ten één uur in de Vergaderzaal. Z. M. de Koning, die zich met HH. KK. HH. de Prin sen, op de in het programma voor de opening der Zittiug omschreven wijze, naar het gebouw der Staten-Generaal be geven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aan gekomen, ter Vergaderzaal binnengeleid. Z. M. de Koning plaatst zich op den Troon en houdt de navolgende openingsrede MIJNE HEEREN! Aangenaam is het MijU te kunnen mededeelen dat onze betrekkingen met andere Mogendheden steeds van zeer vriendschappelijken aard zijn. Aan de belangen van het verkeerden handel en de scheepvaart met het binnenland wijdt Mijne regering steeds hare zorgen. Zee- en landmagt beantwoorden, zoo hier te lande als in de Overzeesche bezittingenloffelijk aan hare roeping. De door de zeeinagt, in vereeniging met die van andere Mogendheden, roemrijk volbragte expeditie in Japan tegen den Vorst van Nagato iieeft veel bijgedragen, om de betrek kingen met dat land op een beteren voet te brengen. l)e toestand onzer Overzeesche bezittingen is over het al gemeen gunstig. Ik betreur, dat Midden-Java door aardbevingen werd ge teisterd. l)e nieuwe reglementen op het beleid der regering moe ten ter bevordering van den bloei en de welvaart van Su riname en Curasao strekken. In dit zittingjaar zullen U ter overweging worden aan geboden wets-ontwerpen tot regeling, zoo der drukpers in Oost-Indië als van onderscheidene onderwerpenmet land bouw- en nijverheids-ondernemingen in die gewesten in ver band. Het is een verblijdend verschijnsel, dat niet alleen van Rijkswege, maar te gelijk door provinciën, gemeenten wa terschappen en bijzondere vereenigingen met grooten ijver voor werken van algemeen nut wordt gezorgd; die, welke aan de hoofdstad een nieuwenbeleren weg naar zee moe ten openen, zyn in gang; het corps van den waterstaat kwijt zich bij voortduring loffeijk van zijne taak. De aanleg der staatsspoorwegen ondervindt geene vertra ging. Nieuwe baanvakken werden in den loop van dit jaar in dienst gesteld, en binnen kort kan de opening van an dere gedeelten, ook voor internationaal verkeer van recht- streeksch belangworden te gemoet gezien. De uitkomsten der aanvankelijke exploitatie zijn over het algemeen gunstig. Bijzondere ondernemingen dragen tot uitbreiding onzer spoorverbindingen krachtig bij. De opening eener internatio nale lijn, welke onlangs plaats hadzal weldra door die van andere lijnen waarmede ons net nieuwe aansluiting aan vreemde hanen zal erlangen worden gevolgd. De milde bepalingen van het telegraaf-verdragte Parijs ook met medewerking van Nederlandtot stand gebragt zullen, naar Ik verwacht, tot uitbreiding van het interna tionaal telegraphisch verkeer in groote mate bijdragen. De oogst is beter geweest dan de strenge winter en de buitengewoon drooge voorzomer lieten vermoeden. Met leedwezen vernam ik het ontstaan eener gevaarlijke ziekte onder het rundvee in eene onzer provinciën. Tot stuiting van haren voortgang zijn maatregelen genomen en zal voor andere, zoo noodigUwe medewerking inge roepen worden. De opbrengst der zee- en riviervisseherijen was over het algemeen zeer bevredigend. Onze nijverheid blijft zich aanhoudend uitbreiden en voor uitgaan. Aan den handel zullen de in een ander werelddeel her stelde vrede en de onlangs door Mij gesloten verdragen te stade komen. De verschillende instellingen van onderwijs beantwoorden naar vermogen aan hare gewigtige roeping; doch bij de steeds klimmende eischenwaaraan zij te voldoen hebben is gestadige ontwikkeling pligt. Aan het middelbaar onder wijs, meer en meer in werking getreden, wordt met ijver deelgenomen. De ontwerpen van wet tot regeling der schutterijen, der inkwartiering en andere zullen U op nieuw worden voor gelegd. De aan het wetboek van burgerlijke regtsvordering nog ontbrekende ontwerpen zullen spoedig de andere volgen. Eene wet tot regeling der Rijks-politie is ontworpenten einde in den loop dezer zitting aan IJ te worden voorge dragen. De toestand van 's Rijks geldmiddelen is gunstig, en laat toe, dat in alle eischen der dienst voorzien en met schulddelging voortgegaan worde. De afschaffing der plaatselijke aceijnsen zal niet vorderen, dat nieuwe lasten ten behoeve der schatkist worden op gelegd. Mijn vurige wensch, Mijne Heerenis dat onze over leggingen onder Hoogeren zegenstrekken mogen ter be vordering der welvaart van het Vaderland. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Z. M. de Koning verlaatna het uitspreken dezer Troon rede, met HH. KK. HH. de Prinsen, begeleid door de Commissie de Vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het Koninklijk paleis terug te begeven. De Voorzitter sluit, nadat de leden der Commissie van in- en uitgeleide in de Vergaderzaal zijn teruggekeerd de vereenigde Zitting. Leiden, ter Boekdrukkerij van A, W. SIJTHOFF,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1