Buitenlands?,h Nieuws. -V zoo als het hier ter stede gemaakt wordt- en het is er te heter lichtgevend oru - belette ons veel ballast mede te nemen. Een andere reden was de duisternis; waarom ik niet boven de Noordzee komen wilde, en eindelijk, - men lioude mij mijn oprechtheid ten goede, - na de geleden geldelijke verliezen zag ik op tegen de énorme kostendie ikware ik zoo ver gegaan als de ballon mij bréngen kon voor het terugvoeren van mijn materieel zou te maken heb ben en dat bij een geheel onzeker cijfer van ontvangst. Ik heb dat voornemen aan verschillende personen, op boven staande gronden, medegedeeld, en om daarvan te doen blijken wilde ik, naauwelijks omhoog, twee van de duiven uitlaten, die de heusche eigenaar van het Hotel Sladt El- berfeld mij gegeven had. Maar wij waren reeds te hoog, en ik liet aan mijn jongen medereiziger, redacteur van het weekblad de Amstelstemopmerken dat de duiven in die luchtlaag reeds niet meer vliegen konden. Ik moest de arme verschrikte diertjes in de hand nemen en ze letterlijk neder- werpen. Zij vielen, totdat zij een digte luchtlaag bereikten, die hen, bij hun geringen omvang (exiguité) veroorloofde zich te bewegen. Noch Gamille d'Artoismijn eerste adjunct, noch Jules Dufour, zijn assistent, noch ik zelf, hadden den tijd iets te nuttigen van den morgen tot den avond. Neer vallende van uitputting en dorst, hadden wij zelfs den tijd niet een glas water te drinken gedurende het uur onzer reis. Dit gansche uur werd besteed met het bevestigen van het hoofdtouw (guiderope) aan den hoepel en de ankertou wen en aan het vieren van die kabels. Behalve dat een onzer teenenwanden een geriug letsel heeft gekregen door dien hij in brand geraakte ten gevolge van het schuren van eeu der touwen, is alles goed afgeloopen. De reis leverde niets belangwekkends op; dramatische voorvallen hebben wij niet gehad. Geene enkele wolk hadden wij door te trek ken. Het is schoon, 's avonds in het hemelruim wolken te zien. Een te schoone nacht is als een te schoone vrouw. Wij hadden niets dan het zwartblaauwe en de sterren. Ik heb onzen zeer vriendelijken en zeer moedigen Nederlandschen reisge noot, tegen mijnen wensch geen nachtverblijf behoeven te geven. Bij onze nedevdaling ondervonden wij maar één schok, nog al hevig, doch hij had geen ander gevolg dan dat ons schuitje onderst-boven ging. De ankers raakten dadelijk in den kleigrond vast. Daar ik werkelijk een weing ongesteld washad ikals maatregel van voorzorgmij door een pompiersgordel aan de kabels vastgebondenen hiervan had ik geen berouw. Wij bliezen op onze trompetten en lieten onzen klokken luiden. Boeren kwamen aanloopen en met hen de schoolmeester en de eigenaar van den grond waarop wij waren neergekomen. Wij bakenden ons terrein af, span den onze touwen en daarna werden twaalf mannen geko zen die tot den volgenden morgen het materieel zouden be waken. Een landman bood mij een kar met twee goede paarden aanom mij naar Amsterdam terug te brengen bij hen die ik daar schreijende had achtergelaten. Ik nam dit aan bod gereedelijk aan liet mijn drie reisgenooten op het ter rein en zonder op het horten en stooten van het ongemak kelijk voertuig te letten aanschouwde ik weldraals den vuurtoren der havenden verlichten koepel van het Paleis voor Volksvlijt, waar de heeren Sarphaii en van Eyk, welke ik niet genoeg kan prijzenberigt van ons verbeidden." Uit hetgeen tot dusver van den loop der runderpest bekend is, schijnt men te kunnen besluiten dat deze epidemie van den veetyphus veel minder kwaadaardig is dan die, waardoor in vroegeren tijd Nederland werd bezocht. Een niet onbedui dend gedeelte der aangetaste dieren herstelt; vooral bij fok- vee een zeer gelukkige omstandigheid. Uit de mededcelingen in de Staats-Couranten van den 6den en den 14den September kan blijken, dat, voor zoo ver uit de opgaven der gemeentebesturen kan worden opge maakt, tot den 9den September ruim 600 stuks rundvee werden aangetast, waarvan omstreeks 160 zijn gestorven, 50 afgemaakt en 70 hersteld. De overigen waren nog ziek. In de vorige week zijn van Harlingen weder meer beesten runderen schapen en varkens dan vroeger naar En geland uitgevoerd. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Leerbroek Ds. H. C. Voorhoeve te Fijnaart en te Overschie Ds. Joh. F.liza Steenbakker Morilyon Loysente Koudekerke in Zee land. Bedankt voor het beroep naar Loon op Zand, Ds. J. A. P. Ris Lamberts te Maassluis. Aangenomen de beroeping naar Polsbroek door Ds. S. Hoger- zeil te Wijk bij Heusden. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeenten te Heemse Ds. L. Thijs* te Luitente Leek Ds. Vellekoop te Amsterdam; en te Kruiningen Ds. P. van der Sluis te Vlissingen. De Nederlandsche Gereformeerde Zendings-vereeniging heeft Woensdag 11. hare 5de jaarvergadering te Amsterdam gehouden. Uit het verslag van den Secretaris en Penning- neester bleek dat het aantal leden met 60 8 was vermeer- cerd en de inkomsten tot ƒ11432,60 waren geklommen. - ])e Nederlandsche Vereeniging voor Israël hield den vol genden dag hare 4de jaarvergadering onder het voorzitter schap van Ds. Capadose van 's Hage. Zij telt 2 zendelingen in Nederland en een zending in Suriname. Het aantal le ien en afdeelingen was toegenomen. De uitgaven bedroegen '*3633,35. Dingsdag zullen te Waalsdorp onder bevel van den generaal-majoor Wilbrenninck manoeuvres in het vuur wor den uitgevoerd door het garnizoen van de residentie de ba- caillons infanterie uit Delft en uit Leiden en een batterij veld-artillerie ook van Leiden. Behalve de drie prsmiën die van stadswege worden verleend aan de spuitgasten der drie stadsspuiten en de drie particuliere brandspuiten die het eerst bij de brand en op iet eerste teeken water hebben gegevenzijn tot erkenning van de goede diensten die de brandweer bij den laatsten brand op 30 Augustus jl. heeft bewezen, door den heer W. L. van Kaathoven namens de assurantie-maatschappijen Securitas en de Phoenix 60door den heer Rollandet namens de fiirma de Jong C°. 30 en door de firma J. J. Krantz en Zn., eigenaars van de belendende fabriek- gebouwen, 100 aan den heer Wethouder, die aan het hoofd van de brandweer staat, ter hand gesteld, om onder die spuitgasten te worden verdeeldterwijl van de gift van 60 bepaaldelijk f 10 door de maatschappijen Securitas en de Phoenix aan de spuit der firma van Ilartevelt en Zn. is toegelegd. Vrijdag middag omstreeks half zeven ure, waren wij getuige van een treffend voorval. Op de Boommarkt viel onder het spelen een kind in het water en was reeds in de diepte weggezonken terwijl niemand het waagde eene po ging tot redding aantwvenden totdat eindelijk de heer F. II. T. Harms schermmeester bij de academie alhier kwam aansnellen die zich onniddelijk te water begaf en wien het mogt gelukken, het kinl nog levend aan hare dankbare ouders weertegeven. De Thermometer vai Fahrenheit teekende alhier Vrij. dag des namiddags te 5 uir 70°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 5 7°. Zaturdaj morgen te 5 uur 52°, te 8 uur 5 7°, 's middags te 12 uur 7Q|0, 's namiddags te 4 uur 72°. Maandag 11. werd te Kuilen een bende dieven ont dekt, die zich bijna uitsluitend onledig hielden met het be- rcoven van spoorweg-reizigers, sn onder deze kozen zij, naar het schijnt, voornamelijk d vertegenwoordigsters der schoone sekse tot onderwerpen vm behandelingde massa geroofde voorwerpen behoorde blijkbar voor verre het groot ste gedeelte aan dames. Een groo gedeelte der bende is reeds in handen der justitie. De Minister van Justitie te Berijn heeft een aanschrij ving gezonden aan de presidenten der rechtbankenwaarbij zij worden aangemaand om stipt te let=n op den handel en wandel van de verschillende leden de rechterlijke magt, onder hen werkzaam. Ingeval zij niet ingcogen en stil leven of zich te groote uitgaven naar hun veringen veroorloven moet hiervan onverwijld aan den Minister kennsworden gegeven. De runderpest werdvolgens mededeling van Georg Kalmar in Oedenburgop aanraden van dei%ndman Priess- nitz, met frisch water behandelden het warn voornamelijk de natkoude uitgewrongenedan echter vask aansluitende omslagen welke in deze zoo spoedig verlooperle besmette lijke ziekte zich als hoogst nuttig bewezen. Beulve de ge noemde omslagen welke men gewoonlijk alle minuten

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2