een verblijfplaats van Elisabeth Wolf te Beverwijk nog in wezen. Dit voorstel werd ondersteund door Prof. de Vries en heëffc reeds gevolg gekregen. Vrijdag 11. in den vroegen morgen had te Middel burg een treffend ongeluk plaats. Een achttienjarig jonge ling R. geheeten en eenige zoonwas ten zeven ure werk zaam als schildersknecht aan het dak van een huis op de Varkenmarkt. Toen hij zijn voet op een zich naast het dak bevindenden steeu wilde zettenkantelde dezeten gevolge waarvan de jongeling van het dak op de straat viel en de zware steen op hemzoodat daardoor zijn linkerarm ver brijzeld werd. Heelkundige hulp mogt niet batenwant on der de vreeselijkste smarten was hij ten acht ure reeds over leden. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Noordwijk aan Zee heeft toezegging van beroep gedaan aan den kan didaat E. A. Lasonder. In de zitting van den Gemeenteraad van heden Woens dag is door den Burgemeester medegedeelddat hij in het gedrukt verslag der laatste raadszitting had opgemerkthoe door een der leden, die een interpellatie deed, zijne gebe zigde uitdrukkingen zeer waren verzacht, waarop de heer Meerburg antwoordde, dat hij geen personen maar alleen de zaken had willen beoordeelen en uit dien hoofde later zou voorstellen een herziening van sommige bepalingen in de verordening op het brandwezen. Vervolgens is medege deeld een missive van Dr. H. W. van der Mey, houdende kennisgeving dat hij eerst met 15 October aanstaande eer vol is ontslagen als docent aan de gemeente-instelling te Deventer De Gemeenteraad heeft na gehouden beraadslagingen en na goedkeuring van twee amendementen vastgesteld een ver ordening op den in-, uit- en doorvoer van rundveein werking te treden daags na hare afkondiging, - alsmede met 16 tegen 3 stemmen besloten niet dadelijk de Beesten markt te schorsenmaar Burg. en Weth. te magtigen tot dien maatregel overtegaanwanneer een door de veepest aangetast rund binnen Leiden of hare omstreken wordt ontdekt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 66°, des avonds te 8 uur 573, te 10 uur 55°. Woensdag morgen te 5 uur 52°, te 8 uur 5 8°, 's middags te 1 2 uur 70°, 's namiddags te 4 uur 67°. Buiterilandsch Nieuws. Verscheidene huizen te St. Anna vertoonen nog de mer ken van bajonetsteken en kogels. De Belgische Minister van Binnenl. Zaken zegt in een aanschrijving aan de gouverneurs betreffende de veeziekte, het volgende //De runderpest of besmettelijke typhusde moorddadigste van alle ziekten van het rundveeis uit Ruslands steppen afkomstig; nooit ontstaat zij bij onzen veestapel; zij treft dien alleen als zij buiten wordt aangebragt. Doch de kwaal verbreidt zich door besmetting zoo snel en is, vooral bij de eerste verschijning zoo moorddadigdat hetzoo al niet gevaarlijkdan toch nagenoeg nutteloos is de langzame en gewone middelen der kunst aan te wenden met het doel haar af te weren. Die pogingen kunnen inderdaad enkel dienen om de uitbreiding der ziekte te bevorderen. Er wor den maatregelen van krachtiger aard vereischt. Zoodra de ziekte zich kenbaar vertoont, is er maar één regel te vol gen het zieke of van ziekte verdachte vee afmaken en al wat daarmede in aanraking is geweest of daarvan afkomstig is wegruimen. Bij zulk een ramp als het binnendringen der runderpest zou zijnis het niet genoeg dat een iegelijk zijnen pligt doemen behoort dien te vervullen met hartstogtelij - keu ijver, en elke gelegenheid tot wering of uitroeijing dei- kwaal aan te grijpen." Sedert eenigen tijd wordt te Berlijn een zeer naauw- keurig onderzoek ingesteld naar den toestandwaarin de ten verkoop aangeboden wijnenvoornamelijk Fransche roode wijnen zich bevinden. De ondervinding heeft geleerd, dat ver reweg het grootste gedeelte daarvan op kunstmatige wijze is vervaardigd. Uit de menigvuldige chemische analyse is ge blekendat men onschadelijke middelen had aangewend, maar dat slechts in enkele gevallen een werkelijk product van den wijnstok in den wijn aanwezig was. De flaauwe hoop die men koesterdedat Koningin Victoria, na de onthulling van het gedenkteeken voor den Prins- Gemaal te Coburg, hare openbare positie in Engeland weder zou innemenschijnt niet verwezenlijkt te worden. Immers hare landing had in alle stilte plaats, en vreemdelingen werden zoo streng van de werf te Woolwich verwijderd gehouden als of H. M. nog in het eerste jaar van haren rouw was. De heer Thomas Corbett te Glasgow heeft aan een der 22 groote kookhuizen door hem opgerigt verbonden ruime zalen voor een werkmans-klub. In de afzonderlijke vertrek ken is gelegenheid tot gezellig verkeer, tot het lezen van nieuwsbladen en boeken van wetenschap en tot onschuldige spelen. Op den 20sten Februarij 11. werden deze zalen ge opend. Sedert dien dag tot Donderdag 10 Augustus werden aldaar 19,000 bezoeken, ieder tegen betaling van 5 cent, gebragt. Op eiken Zaturdag was het getal der bezoekers meer dan 900 geweest en den lOden Aug. werd er een vergadering in de klub-zalen gehoudenom definitief te be raadslagen over het vormen eener tentoonstelling van nijver heids- en kunstvoorwerpenallen door werklieden vervaar digd tusschen de dagen van Kersmis en Nieuwjaar. Het groote bezwaarwaarop men tot dus verre gestuit waswa ren de belangrijke voorloopige uitgaven. Toen de vergade ring geopend wasdeelde de heer William Meivinde rechterhand van den heer Corbett bij al zijn filantropischen arbeid, den volgenden brief mede: //Waarde heerIk ben zeer verblijd te hooren dat uwe werkmans-klub aanstalten maaktom tot 1 Januarij a. s. een werkmans-tentoonstelling te openenen ik maak er mij een genoegen van de som van f 6000 ter uwer beschikking te stellen, opdat gij, wat het geldelijke aangaat, geene be lemmering in het goed uitvoeren van haar plan ondervinde. Ik twyfel niet of uwe commissie zal deze zaak met het haar eigen overleg en veerkracht tot een goed einde brengen en doen wat haar zelve en Glasgow tot eere strekt. Uit Venetië wordt gemeld dat de voorraad ooft in het geheele Koningrijk voorbeeldeloos groot is. De keurigste druiven gelden niet meer dan 8 neukreutzer per pond en 2 pond perziken verkoopt men voor 1 n. kreutzer. Met 1° October wordt te Hinterbruhl nabij Mödling een school tot opleiding van houtvesters geopend. Zij zal op zeer groote schaal worden ingerigt. Uit Biarritz wordt gemeld, dat een koepel, welke de Keizerin aan het strand heeft doen bouwenom er zich LI. Zondag avond, ten 11 ure, zat een tiental bur gers waaronder beambten van het station in het Land van Waes aan het Vlaamsche hoofd, in de herberg van den heer Claessens in de hoofdstaat van St. Anna (bij Antwerpen) toen een soldaat van het 11de regement van linie, die zijnen post verlaten haddaar biunenkwam en spoedig gevolgd werd door een korporaal van de wacht van het fort van Astruweel. Spoedig ontstond er twist tusschen de dronken militairen en de burgers, en toen de twistenden kort daarop de herberg verlieten, kwam het tot een vechtpartij. De bur gers, overwegend door hun aantal, mishandelden op grove wijze den soldaat, welke, zich losgerukt hebbende, den korporaal, die inmiddels de vlugt genomen had, inhaalde; deze deed hem hierop het voorstel om aan de wachtpost wapenen te gaan halen en zich te wreken. Daar de korpo raal op dien post sliep en de sergeant afwezig was, viel net hun gemakkelijk geweren te bekomen. Zij haalden nog twee soldaten over om hen gewapend te vergezellen en keerden daarop terug. Toen de burgers dit viertal zagen namen zij de vlugt, waarop de korporaal bevel gaf om te schieten. Dit werd gedaan, en een der burgers, Edmond van Laken een schippersknecht van 21 jaren, viel dood neder; een kogel was hem in de rug gedrongen en had het hart door boord. Zekere van Parijs wilde hem ter hulp komenmaar de woede der militairen was nog geenszins bedaardzij schoten met de bajonet op van Parijs toe en bragten hem vier doodelijke steken toe. Geene andere tegenstanders meer vindende, keerden de soldaten, hunne slagtoffers op de plaats achterlatendenaar de wacht terugwaar zij in diepen slaap vielen. Spoedig verbreidde zich de mare van dit treur- tooneel in den omtrek. Dr. van Biervliet verleende de eerste hulp aan den gekwetste van Parijs. De schuldigen werden zonder tegenstand in hechtenis genomen,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2