Buitenlandsch Nieuws. Ad verten tién. Leiden 12 September 1865, Dat. alzoo deze Koninklijke sanctie moet worden aange merkt als een publiek toezigt, eene goedkeuring van statuten, gelijk zulks bij andere zedelijke ligchamen geschiedt, maar dat aan die medewerking geenszins de wetgevende kracht kan worden toegekend die door de eerste gedaagden en interveniënteu daaraan wordt gegeven. Vervolgens de inhoud zoowel van de algemeene als meer bijzondere reglementen voor de Hervormde Kerk nagaande, betoogde Z.Ed. dat bij die reglementen geenszins werd be perkt of vernietigd de autonomie der Hervormde Gemeenten of de magt om hare finantiën zelve te beheerenwelke onafhankelijkheid van het staatsgezag, met betrekking tot het beheer harer goederen, haar door de grondwet van 179 8 en de opvolgende staatsregelingen werd verzekerd; integen deel dat bij die reglementen of die bevoegdheid in zijn geheel werd gelaten of daaromtrent nadere bepalingen toe gezegd. Dat tot de eerste catnegorie o. a. behoort art. 73 van het Prov. Reglement op de kerkelijke fondsen in Zuid-Holland van *12 November 1819, ten gevolge van welke bepaling- de Hervormde Gemeente te Leiden bij Koninklijk besluit van 8 Julij 18 20 met betrekking tot de administratie harer fondsen in eenen exceptieven toestand werd gebragt, die volgens het beweeren van de eerste gedaagden en interve- niënten 1°. niet dan door de bevoegde magt, dat is de Koningkan worden opgeheven en waarbij 2°. de admi nistratie der fondsen volgens hun gevoelen aan een bepaald reglement werd onderworpen. Dat, aangenomen de Koninklijke bevoegdheid om deze aangelegenheid te regelen dan nog de inhoud van laatst- vermeld artikel, zoomede de motieven waarop - en de be palingen waaronder - de uitzondering werd verleenddoen zien, dat geenszins een bepaald reglement, maar veeleer or- dentlijk beheer zonder subsidie, aanspraak gaf en de aan leiding was van die uitzonderingdat het bedoelde reglement bij de aanvrage tot het verkrijgen van de uitzondering ver moedelijk niet eens was overgelegdeven als die uitzonde ring volgens de ten processe overgelegde bescheiden werd verleend aan gemeenten alwaar zelfs geen reglement bestond terwijl in dat Koninklijk besluit zelve de algemeene bepa lingen van beheer werden aangegeven en alzoo naar geen reglement van Slagtmaand 1809 behoefde te worden ver- wezen. Dat alzoo noch de algemeene noch de bijzondere regle menten, noch het Koninklijk besluit waarbij de bedoelde uitzondering werd verleend de autonomie der Hervormde Gemeente te Leidenmet betrekking tot het beheer harer fondsen in den engen vorm van een reglement heelt omslo ten gelijk dit vroeger evenzeer door de eischeresse als de gedaagden werd erkendtoen door hen te zamen in den jare 1821 in dat reglement zonder eenige Koninklijke goedkeuring veranderingen werden aangebragt, welke be schouwing ook door de hoogere kerkelijke autoriteiten schijnt te zijn gedeeld, dewijl deze zich geenszins tegen de daar- stelling van het reglement van 1861, of de gedane benoe mingen hebben verzet. De Officier van Justitie heeft voorts vermeend dat het reglement van 1861, waaruit deze eischeresse hare bevoegd heid ontleend, zoomede de benoeming der nieuwe gemeente- commissie en notabelen wettig is tot stand gekomen. Dat omtrent de daarstelling van dergelijke besluiten dooi de gemeentengeene vaste regelen bestaanmaar dat de gewoonten van vroeger, waarmede zich toen ook de eerste gedaagden vereenigdenin deze is in acht genomen en voorts aan al hetgeen het onderwerp der verschillende be slissingen uitmaakte, de meeste openbaarheid gegeven. Gemelde Ambtenaar heeft eindelijk de nieuwe gemeente commissie alzoo gerechtigd geacht tot het instellen dezer vordering en concludeerde dat deze mitsdien haar zal wor den toegewezen met bepaling dat de kosten van dit rechts geding zullen worden gebragt ten laste van de ontbonden administratie, waarvan rekening en verantwoording wordt gevorderd. De Thermometer van Fahrenheit teekendë alhier Maan- dag des namiddags te 5 uur 6 5°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 5 8°. Dingsdag morgen te. 5 uur 5 6°, te 8 uur 60°, 's middags te 12 uur 71 's namiddags te 4. uur 67°. Dezer dagen werd te Huil een partij schapen door de straten gedreven welke bestemd was om te worden geslagt. In het daartoe bestemde gebouw aangekomen, merkte de inspecteur op, dat de hals sterk was aangedaan door harde knobbels. Aangezien dit verschijnsel nieuw wasconsulteerde hij een anderen inspecteur, die meenende dat deze ziekte door gevatte koude was ontstaan, consent gaf tot slagting. De eerstgenoemde was echter niet gerust en inspecteerde de geslagte schapen den volgenden ochtend. Hij bevond toen dat de lever en long ziek warenin de ingewanden bevon den zich mede zulke harde knobbels en ofschoon de beesten slechts voor weinige uren afgemaakt warenverspreidden zij reeds een afschuwelijken stank. De heer M. Millan een bekwaam veearts, gaf zijn meening te kennendat zoowel schapen als hoornvee door de runderpest werden aan getast. Deze^schapen die natuurlijk onmiddelijk werden begraven, waren aangevoerd uit Bremen toen zij aan wal werden ge bragt, was er evenwel geen spoor van ziekte zigtbaar. Een hevig onweder heeft 11. Zaturdag boven Parijs gewoedgepaard met een zóó geweldigen regen dat alhoe wel het nog geen half uur aanhieldde communicatie aller- wege gestremd was. De straten waren letterlijk overstroomd. Op sommige lager gelegen punten kon men met booten langs den openbaren weg varen. De oudste menschen her inneren zich niet ooit zulk een stortbui bijgewoond te hebben. De politie te Parijs is druk in de weerom den da der op te sporen van een moordaanslag op Prius Sapieha. De Prins bevindt zich, sedert hij uit de gevangenis in Gal- licie wist te ontsnappen in deze hoofdstad en staat bekend als het opperhoofd van het zoogenaamde nationale bewind van Polen. Hij woont in de rue d'Aujou St. Honoré. Toen hij nu Vrijdag avond de deur zijner woning wilde binnen treden werd hij plotseling door een man overvallen die hem een dolksteek toebragt en onmiddelijk daarop de vlugt nam. Gelukkig voor den Prins kwam de punt van het wa pen te land op een portemonnaiedie de stoot keerdezoodat de Prins geheel onbezeerd is. Hij verklaard den dader niet herkend te hebben. In een telegram uit Konstantinopel is gemeld, dat aldaar een verschikkelijke brand is uitgebarstenten gevolge waarvan een 2500tal huizen, moskeeën, openbare gebou wen enz. een prooi der vlammen zijn geworden. Naar men thans verneemt zijn door dien ramp meer dan 22000 per sonen van huisvesting beroofd geworden terwijl de meesten bovendien hunne bezittingen verloren hebben. De brand heeft zich vooral zoo snel uitgebreid omdat het aan genoegzame brandbluschmiddelen heeft ontbroken inzonderheid aan water. Er is onmiddelijk een inschrijving geopend om in de eerste levensbehoeften der hulpeloozen te voorzien. OFFICIEELNIËVWi, Vergadering' van den Gemeenteraad van Leiden op Woensdag den 13den September 1865 's namiddag te half drie uren. Onderwerpen 1°. Beëediging en installatie van het nieuw inkomend raadslid, Mr. H. C. J. Hoog. 2°. Concept-veror dening waarbij de in-, uit- en doorvoer van vee langs de zuidelijke grens dezer gemeente wordt verboden. 3°. Voor- dragt tot het nemen van maatregelen ten opzigte van de Beestenmarkt, bijaldien de heersehende veeziekte zich alhier of in den omtrek mogt openb?,fcen. BESTUURDERS van het Genootschap Ma* thesis Seientiarum Genitrix te Leiden geven bij dezen kennis dat de ALGEMEENE VER GADERING der Leden zal worden gehouden op Woensdag den 20 September 186 5 's avonds te zes uren, in het gebouw tot Nut van 't Algemeen. Namens Bestuurders, C. G. NIEUWVEEN, Secretaris.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 3