Binnenlandse!) Nieuws. school bij aanbesteding minder kost dan de daarvoor ge raamde 17000. Onder de kosten van invordering der plaatselijke belas ting over 1866 is nog een som van p. m. f 9000 voor de surveillance over de vier eerste maanden van dat jaar, die met een volgend jaar vervalt; terwijl om natemelden rede nen ook de f 1643,425 voor perceptiekosten van de gemeente- opcenten der Rijkspersonele belasting bedenking heeftdaar trouwens ook de begrooting van 11867 eerst een normalen toestand betreffen zal. Zoo ook is om de straks vermeide reden over 1866 niet noodig het volle bedrag van de be zoldiging der onderwijzers van de in aanbouw zijnde school daar deze niet in de eerste helft van dat jaar kan gereed zijn. Een gegronde grief bestaat er naar ons oordeel tegen de nu reeds noodzakelijke vernieuwing van den straatweg buiten de Rijnsburgschepoortwaarvan het onderhoud eerst dit jaar ten laste der Stad kwammaar bij een behoorlijke op levering door hendie voor de kosten van dat onderhoud werden tegemoet gekomen door een jaarlijksche toelage uit de gemeentekas en bovendien in de heffing van een tolgeld een ruime schadeloostelling genoten. Bij een stipte handha ving van art. 231 der gemeentewet zou een geheele her- strating van dien weg niet noodzakelijk kunnen geworden zijn. Wanneer wij nu al die betwiste sommen bijeen trekken, vinden wij het verschil tusschen dat totaalcijfer van de uit gaven op de ingediende begrooting en dat van onze raming, waarvan de oorzaken liggen gedeeltelijk in den abnormalen toestand van 1866, maar overigens in een strijd van be ginselen die zich ook uitstrekt voor de raming der inkom stentot-welker beschouwing wij thans overgaan. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gemeente Hel- voirt P. J. Verster en der gem. Noordgouwe R. Groene- veld de Kater. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de opéra comique Si j'étais Roivoorafgegaan door de vaudeville les Premiers Amours ou les Souvenirs d'enfance. De kracht van den wind heeft de vulling van den ballon le Géant te Amsterdam onraadzaam doen achten na de proeven die Maandag morgen in het klein genomen wa ren. De vulling en opstijging is tot Donderdag aanstaande uitgesteld. Den 5den dezer had te Utrecht de vergadering der Maatschappij ter bevordering der veeartsenijkunde plaats. Bij afwezigheid van den heer Ilengeveldals lid der regerings commissie, werd het presidium waargenomen door Dr. C. G. von Reeken. Het hoofdonderwerp der beraadslagingen was de runderpest. - De heer Weitzel, medelid der regerings commissie, deed, allerbelangrijkste mededeelingen over de heerschende veeziekte. Zelf bij herhaling ooggetuige van aan de ziekte lijdende en van de lijkopening van daaraan ge storven runderengaf hij eenige der voornaamste kenmer ken aanwaar te nemen bij het nog levende en 't doode dier. De commissie, waarvan hij lid isis ijverig werkzaam heeft den Minister zeer kort na hare benoeming van hare meening doen blijken en maatregelen voorgeslagen tot stui ting der ramp. Na het aanhooren van de mededeelingen des heeren W., en de naar aanleiding daarvan gehouden langdurige discus- siën - zijnde er nog leden ter vergadering, die ook geval len der veeziekte zagen - besluit de vergadering met alge- meene stemmen //dat de thans heerschende ziekte is de runderpest en niets anders: verder 't boven alles noodig te achtendat dit hel der en duidelijk worde, en belanghebbenden, door het uit spreken van dat schrikverwekkende woord wakker geworden zich het groote gevaarwaarin ze verkeerentoch vooral klaar voor oogen stellen', in verband tot de hoogst aanzien lijke offers, die de runderpest in vroegere dagen in Neder land na zich sleepte. Voorts, dat zij 't gebruik in de officiële en andere publicatiën van een ander woord dan //runderpest," en meer bepaald het spreken van de thans heerschende veeziekte" een simulatie achtuitermate geschikt om den wezenlijken toestand te verbergenop die wijs wordt een decentralisatie uitgelokt, en de verantwoordelijkheid overge- bragt op de antonomie der gemeentebesturen, welk een en andernaar haar oordeelniets dan schade kan berokkenen. Nog gaf zij als haren wensch te kennen dat niet langer mogt worden getalmd de talrijke belanghebbenden met den nu toch wel genoeg onderzochten waren staat der kwaal be kend te maken, en achtte zij 't onmisbaar, dat krachtige en zeer doortastende maatregelen spoedig genomen worden om de runderpest - nu reeds in 4 arrondissementen in Zuid-Holland voorkomende en zich dagelijks uitbreidende - te onderdrukken om op die wijs een nationale ramp te voorkomen." Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Ter Neuzen Ds. T. H. Nahuys, thans te Biezelinge. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op centen en eigene middelenten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Augustus 1864 en 1865, alsmede van die opbrengst over de 8 eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand Augustus. 1864. 1865. Zuivere opbrengst over d 8 eerste maanden. 1864. 1865. Geslagt (opc. inv.) Gedist. (id.) Gemaal (eigen raid.) Wijn, fruit- kunst wijn (id.) 1612,33» - 6649,11= 5981,80 996,67= 1904,51 7524,70» 7103,48» 1026,67» 15719,98 51894,07 52440,09» 12546,60 16577,68» 56533,83 - 52617,74» 16063,50 ƒ15239,92» ƒ17559,375 ƒ132600,74» ƒ141792,76 De openbare promotie en prijsuitdeeling onder de leer lingen van het Gymnasium of Gemeente-instelling voor hoo- ger onderwijs had Maandag ten 1 uur plaats in de Stads- Gehoorzaal. De Rector Dr. W. H. D. Suringar herinnerde in zijn voorafspraak aan de hervorming der instelling van zesjarigen tot vijfjarigen cursus, onder bijvoeging van het on derwijs in de Botanie, in de Zoölogie en in de Geologie tot de bestaande vakken van onderwijs. Hij deelde de lot gevallen der instelling mede ten aanzien van de docenten en kweekelingen gedurende het afgeloopen jaar, prees de diensten van den kandidaat Polak gedurende de vacature ontstaan door het vertrek van Dr. I. I. Cornelisseu naar Deventer, en van den docent Reijnders gedurende de onge steldheid van den docent Perrinvermeldde met erkente lijkheid, dat de heerschende kinderziekte weinig of geen in vloed had uitgeoefend op de lessen van den docent van Aken en op de trouwe opkomst der leerlingen, en gaf ver slag van den uitslag der plaats gehad hebbende examina en toegekende prijsbelooningen die vervolgens werden uitgereikt. Woorden van dankbetuiging werden uitgesproken door de volgende leerlingenGarrer in het Hollandsch (1ste klasse); van Wetering in het Engelsch (2de klasse); Schol ten in het Eransch (4de klasse). In de derde klasse is niet bedanktterwijl tot de academische lessen werden bevorderd en met oratiuncula van het Gymnasium afscheid namen de jongelingen J. van der Vliet, de Scipione Aemiliano; B. C. Goudsmit, over die uitvindingen, welke een gewigti- gen invloed op de Maatschappij hebben uitgeoefend; F. A. van Leeuwen, ueber die Glockc von Schiller; M. T. Goud smit, de discrimine quod conspicitur inter Socratem, quem ex Platone et Xenophonte novimus et Socrates personam I Aristophanes in Nubibus finxit; J. IT. P. van Breeover de geschiedenis en de bronnen van den Gijsbrecht van Am- stel; en Chr. Krabbe, ueber das Leben und die Gedichte von Gellert. De Officier van Justitie te Leiden, Mr. F. Maclaine Pont, heeft heden conclusie genomen in de bekende zaak der gemeente-commissie der Hervormde Gemeente te Leiden, tegen de IIH. Jhr. v. Puttkammer c. s., leden der ontslagen gemeente-commissie, tot het doen van rekening en verant woording en overgifte van goederen en inkomsten tot die administratie behoorende. Zich uitsluitend bepalende tot het onderzoek in hoeverre deze vordering is gegrond heeft Z.Ed.A. beweerd dat de Koninklijke goedkeuring waarmede zoowel de algemeene als meer speciale reglementen voor de Hervormde Kerk waren ingevoerd, niet werd gevorderd bij de grondwet van 1798 en de daarop gevolgde staatsregelingen.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2