Dingsdag 12 September. N°. 1708. Ëene nieuwe plaatselijke directe belasting. LEIDSCH DAGBLA Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzouderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 rcge)9 ƒ0.75. Iedere regel meer 12^ Cfs. Geboorte-, hu welijks- en dooJberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; I u. 14 ra.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 ra.; 2 u. 51 ra.; 4 u. 44 ra.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 ra. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) Daar Leiden, Maandags ten 2J. u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u.;'a namiddags te 3 u, 35 m. 'savouds te 7 u. 55 in. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 's namiddags.Oost-Indisohe Landpoat. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Hijlss-ïelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's iu. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie t dagelijks van 102 uur, - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Hecht enen Acoijnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Beiastiugen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag vau 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. IV. Volgens artt. 43 en 44 der wet van 6 Maart. 184' (Staatsblad N°. 14) moest bij een gedwongen heffing op de bezittingen schriftelijke opgave worden gedaan van de klasse, waarin de belastingschuldige zich gerangschikt heeft. Hij die daaraan niet of niet tijdig voldeed werd met een geldboete gestraft. Volgens art. 45 moest die verklaring binnen 14 dagen worden bevestigd met een eed, in handen van den kantonrechter af te leggen. Zijdie ten onrechte in het billet van aangifte verklaarden niet aan de belasting on derworpen te zijn of wel nalieten den eed af te leggen, werden ambtshalve geclassificeerd en verbeurden bovendien voor ieder verzuim een geldboete. De controle der aangifte geschiedde door een commissievan wier uitspraken men in hooger beroep kon komen bij het collegie van Gedeputeerde Staten der provincie. Het beginsel van eigen classificatie nemen wij alleen over maar verder gaan wij ook niet. Het gevoel van verantwoor delijkheid het beroep op het geweten, bevestiging der ver klaring bij een eed of een belofte, noch het een noch het ander kan in onze dagen voldoenden waarborg geven. Ge heel in den geest onzer eeuw zien wijin de openbaarmaking der verklaringen door het opmaken van een kohier waaraan zij ten grondslag strekken, dat voor iedereen ter inzage ligt, een prikkel voor het eergevoeldie zoo geheel strookt met onze hedendaagscke begrippen en waarin we een allezins vol doenden waarborg meenen te vinden tegen ontduiking van verschuldigde rechten. Wat men er ook tegen moge inbren gen 't is zeker datzoo er al mogten zijn die het bedrag van hun inkomen kleiner opgeven dan het waarlijk is, deze door vrees voor openbaarheid daarvan zullen worden terug gehouden even als er welligt meerderen zullen zijn die hun inkomen hooger opgeven dan liet werkelijk bedraagt. In waarheidnu reeds bestaat er een classificatiedie gegrond op de huurwaarde van het huis, dat ieder bewoont, een maatstaf heeftdie niet van onbillijkheid is vrij te pleiten. Wat zwarigheid, om thans bij wijze van proefneming aan ieder belastingschuldige zelf een billijken maatstaf in 'de baud te geven dien hij gebruikt maar onder het oog zijner mede-belastigschuldigen Waar thans hoofdelijke omslagen bestaan die b. v. het inkomen stellen op het twintigvoudig bedrag der hoofdsom van den aanslag der Rijkspersonele belastingkan ieder voor zich zeiven daaraan toetsenof zijn inkomen juist is berekend en dien overeenkomstig zich zelf classificeren. Maar het medegedeeld plan heeft dit voor deeldat ook zij in de heffing getroffen worden die niet in 'sRijks personele belasting zijn aangeslagen, die op kamers wonen of in hofjes, terwijl alle belastingschuldigen een rechtstreeksch belang hebben bij de eerlijke aangiften, omdat hij die weinig opgeeft dien last van zich op een ander werpt. Er is dus in de openbaarmaking der kohieren een heilzame en alles afdoende prikkel tot een eerlijke aangiftedie al wat bestaat te boven streeft. Een gewigtige vraag doet zich hierbij op, namelijk in hoever thans behoort geregeld te worden de voorrang van de gemeentekas wegens de te haren behoeve te heffen lasten krachtens art. 1183 van het Burgerl. Wetb.? Nu directe belastingen bijna de eenige bron van plaatselijke inkomsten wordenis de waarborg voor de gemeenten evenzeer noodig als voor het rijk, dat zij dit privilegie kunnen genieten. Die voorrang wacht slechts op regeling bij de wet. Er bestaat bovendien gegronden twijfel, of de gemeente- wetgever in de artt. 270 tot 273 niet uitsluitend heeft bedoeld verzet, ontduiking of overtreding, ter zake van de heffing en invordering van plaatselijke accijnsen en of die strafbepalingen toepasselijk kunnen gemaakt worden op overtredingenverzuimen of ontduikingen bij de heffing en invordering van plaatselijke directe belastingen of hoofde lijke omslagen. Zulk een plaatselijke directe belasting als wij bedoelen treft ieder burgerin* en opgezeten die een inkomen heeft, waarvan hij leeften naarmate van het personeel dat daar van wordt onderhouden of in verhouding tot den overvloed of weelde, die hem daardoor gegund wordt 't Is een ver deeling van lasten, ten behoeve der Gemeentekas, waarvoor de aangeslagenen in hun eigen belang de beste controleurs zijn en waarvan ieder meester is, zich zelf te schatten zon der te letten op het tarief van 1 tot 7 pCt. of hooger dat naarmate der plaatselijke behoeften en het aantal aan giften voor iedere klasse ook kan dalen tot t a 3 .j- pCt. Dat tarief regelt de verdeeling en niets meer. Het hoofdbezwaar zal zijn: de eigen aangifte, zal zij eer«

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1