verwijld overgaan tot het vaststellen en afkondigen van Verordeningen krachtens welke alle in- uit- of doorvoer van runderen over die lijn tijdelijk worde verboden en tevens maatregelen worden genomenom dat verbod ten strengste te handhaven - terwijl de Regering bereid isom de Ge meentebesturen onverwijld op de meest krachtdadige wijze daarin te hulp te komenwaartoe reeds voorbereidende maatregelen zqn genomen. Spoedig en krachtig handelen zij dus uwe leusHet hangt van uw beleid en voortvarendheid af, om een vreesselijke ramp, waarvan de gevolgen niet te zijn overzienbinnen de grenzen van ons gewest te over winnen en u, zoo doende, de dankbaarheid van het gansche vaderland te verzekeren. Ik verwacht van u een warmen strijd voor die eer; aller blikken zijn op u gevestigd. De vergadering van belangstellenden in den Neder- landschen veestapel heeft Zaturdag 2 September 11. het vol gende adres ingediend Aan Zijne Majesteit den Koning geven met verschuldig- den eerbied te kennen de ondergeteekendenbelangstellen den in den Nederlandschen veestapel dat zij met innig leedwezen hebben vernomen, dat een groote nationale ramp ons Vaderland bedreigt, met het uit breken eener besmettelijke veeziekte, door deskundigen zeer stellig geacht gelijk te zijn aan den in de vorige eeuw ge- heerscht hebbende runderpest dat, indien het verhoeden van den voortgang dezer ramp nog mogelijk kan geacht wordenalleen zal kunnen ge schieden door doortastende maatregelen die met den aller- meesten spoed dienen in werking te worden gebragt. dat de ondergeteekenden daarom met groot genoegen heb ben bespeurd het door Uwe Regering benoemen van een commissie van bekwame deskundigen, in welke commissie wij meenen groot vertrouwen te mogen stellen; Redenenwaarom zij zich wenden tot U. M. eerbiedig verzoekende, dat door U. M. Regering worde bevolen de msest krachtige toepassing der maatregelen, die door ge noemde commissie zijn of zullen worden voorgesteld. Onder de middelen tot stuiting der ziekte moeten, naar hunne bescheiden meening worden gerekend 1°. het instellen van een veefonds of het verschaffen van eene op andere wijze verkregen zeer ruime schadeloosstelling aan henwier vee ter zake dezer ziekte moet worden afgemaakt; 2°. het trek ken van cordons rondom de besmette streken3°. verbod van in- en doorvoer in en door het geheele rijk en einde lijk en vooralhet aanstellen van een tijdelijken inspecteur- generaal der veterinaire politie, opdat eenheid moge verkre gen worden en behouden blijven in alle handelingen der vee-inspecteurs, gemeentebesturen, enz. Waar een kapitaal van 150 millioen gulden van den na- tionalen rijkdom bedreigd wordt, waarbij veel meer aan die sein gevoegd kan worden door de stremming van welvaart vermindering der waarde van de vaste ongebouwde eigen dommen enz., daar zal der ondergeteekenden groote bekom mering wel gewettigd wezen en vermeenen zijdat het door U. M. niet onbescheiden zal worden geacht, als zij wèl met vertrouwen, maar toch met aandrangde invoering en hand having van de meest krachtige en doortastende maatregelen aan U. M. komen vragen. De Vergadering besloot met geringe meerderheid tot het opnemen van het schorsen der markten en achtte het beter dit uit het adres te laten, daar men het wenschelijker vindt, dat niets daarin wordt opgenomenwaartoe niet met een stemmigheid althans niet met groote meerderheid wordt besloteD. Naar men verneemt, vindt het taal- en letterkundig congres, hetwelk te Rotterdam in de volgende week gehou-, den zal worden, bij voortduring zeer veel sympathie. Het ledental neemt bij voortduring aanzienlijk toe en de Minis ters en andere notabiliteiten hebbenvoor zooverre zij in hun voornemen niet verhinderd worden beloofd de verga dering met hunne tegenwoordigheid te zullen vereeren. De ontvangst aan de leden van het congres bereid zal, naar de toebereidselen te oordeelen zeer luisterrijk zijn. De mede werking welke de commissie te dien aanzien van verschil lende zijden ontmoetlaat niets te wenschen over. Aan het nuttige zal zich dan ook het aangename paren, om de congres-leden hun verblijf aldaar zoo genoeglijk mogelijk te maken. Men berigt, dat de kommandant van Zr. Ms. stoom, schroefschip het Metalen Kruis, kolonel E. de Man, wiens bodem voor Simonosaki zoo schitterend het vuur opende, Woensdag 11. te Marseille is gearriveerd en dus reeds den vaderlandschen bodem kan betreden hebbentoevallig juist deu tweeden verjaardag van zijn overwinning. Donderdag 11. heeft even buiten Zutphen een treurig ongeluk plaats gehad. De heer Schlimmerdirecteur van de kolonie Mettray bij Rijsseltkeerde van Zutphen met zijn rijtuig naar Mettray terug, toen, even buiten de stadhet paard schrikte van het fluiten eener locomotief op de spoor- weglijndie vlak langs de stad loopt. Het rijtuig sloeg om, met het ongelukkig gevolg, dat de heer Schlimmer zijn been brak, terwijl zijn dochter,"die met hem in het rijtuig zat, zich ernstig aan het gezigt en den arm bezeerde. Beide zijn bij hunne bloedverwanten te Zutphen ingebragt, waar het been van den heer S. terstond is gezet. Vrijdag zou hq naar Mettray vervoerd worden. Ds. W. A. J. Lucas te Katwijk aan Zee, heeft het beroep naar Hievdeu aangenomen. Ds. A. Couvée te Doesborgh heeft bedankt, voor de beroepingen naar Overschier.aar Genemuiden en naar Leer broek; Ds. J. A. Ris Lambers te Maassluis voor het beroep naar Loon op Zand en Ds. I. I. Dermout te Austerlitz voor dat naar Bunschoten. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeenten te Ferwerd Ds. N. Dosker te Harlingen en te Broek op Langedijk de kandidaat E. S. Postma. Aangenomen door den kandidaat H. Vissink het be roep naar Zwolle; door Ds. M. Stadig te Sanwerd het be roep naar Ten Boer; door Ds. J. H. Maatjes te Britzum dat naar Bunschoten door deu kandidaat M. van Minne dat naar Tholendoor den kandidaat B. C. Felix dat naar Bolsward. Beroepen tot predikant bq de Gereformeerde gemeente onder 't Kruis te AmsterdamDs. A. van den Oeverthans te Leiden. Donderdag namiddag trok de majoor d'Harvant Bigot de Villandry met zijne alhier in bezetting liggende tirail leur- en overige compagniën van het 4de regement infan terie de stad uit, langs den Haagschen en Katwijkschen straatweg zijn marsch voortzettende tot Katwijks duinenom aldaar op krijgmanswijs den nacht door te brengen. Menigeen die den opgeruimden troep langs den weg zagroemde de orde en krijgmansgeestdie zich openbaarde en meer dan een werd uitgelokt, om dien troep met rqtuig of te voet te volgen. En wat men zag, leverde een schilderachtig ge zicht op. De vernuftige inrigting van het geïmproviseerde kamp, met zijn veldkeukens en brandende vuren, begunstigd door het prachtige weder en een frissche koeltewas voor de jeugdige krijgslieden een ongekende verrassing en geen wonder dat de Katwijkers verbaasd en opgetogen waren over zulk een ongewoon bezoek. Bij het aanbreken van den dag na een voldoende rust werd een aanval met losse patronen bewerkstelligdeen militaire verkenning op den vijand voorstellende. Alles liep geregeld af, zoodat officieren en manschappen weder recht voldaan, Vrijdag morgen te 8 uur in de kazerne terug keerden. De kommandant had gezorgddat het avond- en morgeneten op zijn tijd in het kamp werd gereed gemaakt en door de kamperende divisie genuttigdzoodat deze prac- tische oefeningen de gewenschte uitkomst hadden. Het was niet voor het eerst, dat de majoor d'II, zulk een plan ontwierp en uitvoerde. De dagbladen hebben vroe ger tijdens zijn verbijf binnen Delft, melding gemaakt van zulke practische oefeningen te Waalsdorp met zijn on- derhebbend bataillon verrigt. 't Is wel een uitmuntend mid del, om krijgslieden te vormen, officieren te ontwikkelen, den krijgsmansgeest op te wekken en doeltreffend te leiden - in een woord eeu ondubbelzinnig blijk dat een bataillons- kommandant zijn roeping niet alleen begrijpt, maar ook daaraan beantwoordt. Wij zouden er nog meer van kunnen en van willen zeg gen indien we zonder vrees waren dat men hier of daar aan bijzondere redenen onze ingenomenheid kon toeschrijven, waardoor op onze woorden een valsch licht zou worden gewor pen. 't Zij genoeg onze overtuiging uit te sprekendat alle zulke pogingenom een bataillon nuttig en aangenaam bezig

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2