Binnenlandse!] Nieuws. Buileolaiidsch Nieuws. resultaten, wanneer de voornaamste bestanddeelen dier op leiding wederkeerig op elkander ingrijpen ten nutte der voorwaarden van opvoeding; zoo is het, met het oog op de tqdverbeuzeling en velerlei uitspatting van den handwerks- stand volstrekt noodzakelijk te achten dat de jongelingen niet slechts in de Ambachtsschool leerenmaar dat ze er ook in leven - in opgevoed worden tot meerdere intellectuele en morele volkomenheid. De handwerksschool moet in den volsten zin des woords een opvoedingshuis zijnwaarin de jeugdige ambachtsman niet alleen naar maat en lijn en schoonheidsvormen leert werken, maar ook leert leven. Die school moet vormen heldere, oordeelkundige, practisch vaar dige menschen die bij hun intreden in 't maatschappelijk leven beschaafde en flinke mannen zijn, bezield met dien ronden, vaderlandschen geest, die zonder overbeschaving, zonder een te hoog gevoel van eigenwaarde, ijverig en ge lukkig in hunnen standten nutte der zamenleving kun nen werkzaam zijn. De stichting zal dus behalve voor het onderwijs ook tot verblijf, voeding en verdere verzorging der jongelingen ge legenheid moeten aanbieden. Inwoning in het gesticht moet regel zijn. Uitzonderingen zouden echter kunnen worden toe gestaan, wat de voeding en verdere verp'eging aangaat, voor die jongelingen, welke ter plaatse, waar de school zal gevestigd worden woonachtig zijn." Z. M. heeft op zijn verzoek benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Dalfsen den heer N. Kantelaar, thans controleur der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te 's Bosch (buitengemeenten), wordende genoemde controle met den lsten Januarij 1866 opgeheven en vereenigd met die te 's Bosch (stad), onder beheer van den tegenwoordigen controleur C. van der Schoot; terwijl voorts: zijn de navol gende adjunct-controleurs van de dir. bel. en het kadaster verplaatst, als, de heer Jhr. F. S. van Panhuys, van Zwolle naar Maastricht; de heer A. van Hareucarspel van Maas tricht naar Zwolle. Z. M. heeft bewilligd in het verzoek van de heeren P. Altena, ontv. der dir. bel. en acc. te Heteren c. a. en L. A. van Giffenontv. der in- en uitg. rechten en acc. te Terschelling, om onderling van standplaata te mogen verwisselen; verder is aan den heer J. Wentholt, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. en entrepöseur te Harlingenbehoudens aanspraak op pensioen; alsook aan den heer S. Hemerijk Tak, op zijn verzoek eervol ont slag verleend uit zijn betrekking van ontv. der in- en uitg. rechten en acc. en van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken, tevens entrepöseur te Middel burg, behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft goedgevonden 1°. aan Jhr. Mr. B. W. A. Kerens de Wolfrath, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als schoolopz. in het 4de schooldist. van Limburg ter zijner vervanging tot schoolopz. van dat distr. te benoe men Mr. P. G. E. H. baron de Bieberstein Rogalla Za- wadskyte Roermond. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft als zijn gevoelen doen kennen, dat de uitkeering van 4/5 van het personeel aan de gemeenten zal geschieden in tien maande- lijksche termijnen en dat daarvan zal worden gevorderd 2 pCt. perceptieloon. Yele gemeentebesturen zijn niet gezind zich die korting te laten welgevallen. Dingsdag zijn te Utrecht de lessen aan 's Rijks kweek school voor milit. geneeskundige weder aangevangen. Het aantal kweekeliugenmet inbegrip der 15 nieuw aangeko- menenbedraagt in het geheel 94, waarvan 29 voor de landmagt, 19 voor de zeemagt44 voor Oost-lndië en 2 voor West-Indië. In de Dingsdag gehouden zitting van den Gemeenteraad te Amsterdam, zijn benoemd tot leeraren aan de hoogere bur gerschool, met 5jarigen cursus: 1°. in de Nederlandsche taai en letterkundede heer A. S. Kok te Roermond (die niet op de voordragt was geplaatst); 2°. in het handelsrecht, de heer Mr. J. C. de Vries; 3°. in de staathuishoudkunde en statistiek- de heer N. G. Pierson. Dingsdag vierde de generaal-majoor W. H. Doorman te Utrecht, het feest zijner 5 0jarige dienst als officier bij ons leger. De noodige maatregelen voor de vulling van den mon sterballon le Géant zijn te Amsterdam genomen. Om zich een denkbeeld te vormen van het belangwekkende, dat de vulling alleen reeds aanbied, zij slechts aangestipt, dat het geweldige gevaarte gedurende het vullen door 250 man in bedwang moet worden gehouden. De gelegenheid om den heer Nadar op zijn luchtreis te vergezellen blijft nog aan- geboden. Tot heden echter heeft niemand zich daartoe aan gemeld. De ballon wordt Zaturdag voor de opstijging gereed gemaakt, zoodat hij Vrijdag voor het laatst in het Paleis voor Volksvlijt kan worden bezigtigd. Dingsdag namiddag ten 7 ure zijn vier runderen, als verdacht van door runderpest te zijn besmet, door de keurmeesters van vee en vleesch te Amsterdam in quaran taine geplaatst. Deze runderen waren van Rotterdam over den Rijnspoorweg aldaar aangebragt. Welke noodlottige gevolgen het onvoorzigtig omgaan met vuurwapenen kan na zich slepen heeft op nieuw het volgend woorval geleerd. De heer T. gelogeerd in het hotel Bellevue te Arnhem, gelastte Dingsdag avond zijn bediende H een geladen revolver op zijn kamer te brengen. Deze ontmoette op weg derwaarts in een der gan gen de dienstbode A. P., die aldaar aan haar werk was. Schertsend legde hij het wapen op haar aanmet het on gelukkig gevolg dat een der schoten afging en de kogel ter rechterzijde in haar hoofd drong. Onrniddelijk is door den heer med. doctor Thijssen, die zich in de nabijheid bevond, de eerste hulp verleend, terwijl de verwonde later naar het stads ziekenhuis is overgebragt. Kort na het voorgevallene is de dader door de politie in hechtenis genomen. De ver wonde verkeert in levensgevaar. -De te Wittem overleden pater Bernard was te Am sterdam geboren eu 5 8 jaren oud, en genaamd Bernardus Jozephus Haf kenscheid doctor in de godgeleerdheid. - Naar men verneemt zal op 21 dezer op plegtige wijze door den bisschop de inwijding plaats hebbenvan het vergrootte kerkgebouw van de H. Willebrordus kerk in de Assendelfstraat te 's Hage. Welke verbouwing aanvankelijk: heeft plaats gehad, onder de leiding van den architect Molken- boer en verder i3 voortgezet door diens zoon. Algemeen wordt aan den overledene en diens opvolger bijzonderen lof toe gekend voor de groote uitbreiding aan dit kerkgebouw gegeven. Dc Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 71°, des avonds te 3 uur 6 2°, te 10 uur 60°. Donderdag morgen te 5 uur 5 8°, te 3 uur 63', 's middags te 12 uur 78°, 's namiddags te 4 uur 81°. De veeziekte is ook reeds in eenige plaatsen van België uitgebarstenonder anderen te Evergem en te Aalst. Er worden overal krachtdadige maatregelen genomen, om de verspreiding dier ziekte te keer te gaan. Ook heeft zich te Santvliet de ziekte onder de varkens geopenbaard waar zij zich met een buitengewone snelheid moet verspreiden. De ridder Moritz von Stubenrauchprofessor aan de Weener universiteit, en vroeger leeraar van verscheiden Aartshertogen, bekleedde, benevens verschillende eereambten, ook de betrekking van voorzitter der Kreuzervereeniging een soort van spaarkas voor lieden uit de mindere standen die onder de bijzondere bescherming van den Gemeenteraad staat. Eenige dagen geleden werd het wereldkundig dat in die kas een te kort van 2 8,000 florijnen ontstaan was. Stu benrauch deelde zijnen toestand den burgemeester mede, die terstond alles aanwendde om een einde aan het schandaal te maken. Weldra was een inschrijving' van 21,000 florijnen vol geteekendde vereischte som om een gerechtelijke ver volging voor te komen en van een anderen kant werden nog 7000 florijnen bijeeugebragt. Vrijdag moest de spaarkas 3000 gulden uitbetalen, en vroeg in den morgen deelde de Gemeenteraad aan de directeuren mede, dat al het ver-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2