Buitenlandsch Nieuws. t'jd op den bodem onzer Staatsinstellingen ligt één geloof, door het Staatsgezag tot bevordering van rechtorde en heil noodig geacht, een belijdenis, tot zekerheid der maat schappelijke orde noodig, één band, die den inenich aan zyn God verbindt. Harmonie in de natuur, harmonie in de conscientiënharmonie in de maatschappij En dan moge in de raadzaal verschil van talent, van richting, van karakter ook menigmaal in het minzame en welwillende, het melodieuse door scherpe en op zich zelf wanluidende toonen worden vervangen dan moge een eerlijke en verlichte oppo sitie als grondtoon vaak niet te miskennen zijn en als een Gruss aus der Ferne van Verhulst schokking en trilling en streeling te weeg brengenals krachtige en weldadige be sluiten dan slechts daarvan de finale zijn die belangstelling vinden bij de burgerij en zachte echo's in hare consciëntie, gelijk met gespannen aandacht en ingehouden adem werd geluisterd naar de heerlijke muziek van den Freischutz, die door Dunckler meesterlijk gefantaiseerd toch blijft een mu ziek van klassieken aarddie door de moderne compositiën gelijk nog al op menig ander gebied blijkt niet overscha duwd is. Maar toch hangt in alles veel af van den dirigent, of die de eerste viool, of het eerste instrument bespeelt; van de keuze der stukken, van de leiding bij de uitvoering van de zelfstandigheid en moed, waarmede hij de dirigeer stok zwaait en van de talenten dergenen die hem moeten ter zijde staan en helpen. Ook in dit opzigt, iD gemeentebe stuur of muziek, gelijk in huisgezin of school, fabriek of kazerne, - het hoofd is de spil, waarop alles draait en draaijen moet, zal het goed gaan. En zoo keeren we terug tot waarmede wij aanvingen. Een prachtige avond op Zomerzorg, dank zij den heer Völl- mar, die de rei der concerten zoo keurig besloot, dat de herinnering aan zijn talent niet spoedig zal verloren gaan, gelijk het viertal nommers van zijn beroemden meesterde heer Dunckler, het programma opluisterde. Dank zij den heer Couvée die ook in de gehouden Zomerconcerten zijn smaakzyn netheid, zijn orde, - in een woord zijn uitnemende ge schiktheid voor zulk een onderneming heeft aan den dag gelegd. Dank de Leidsche burgerij die door trouwe en drukke opkomst deze gelegenheid tot betamelijke ontspanning ondersteunt en helpt instandhouden welke voor het gezellig verkeer nog meer zou bijdragen, als er minder stijfheid heerschte, meer bewustheid zich openbaarde, dat aldaar vol strekt geen aristocratie kan geduld worden, waar allen ge lijk staan. Die dat wil blijve binnen de poort; of liever in zijn huis en op de plaats, waar hij zijn gezag, zijn fatsoen of zijn geld of zijn geleerdheid kan en mag uitkramen of in de sociëteit waar men dat duld. Zoo begrijpt men het elders en men zou zich bespottelijk maken indien men het aldaar anders begreep. Men mag en moet zich op zijn ge mak bevinden, waar men hulde bewijst door toejuiching der volksliederen aan Koning, Vaderland en Hoogeschool waarmede onder verlichting met bengaalsch vuur, bij een luisterrijke illuminatie, het laatste concert eindigde. -— De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 73°, des avonds te 8 uur 6 2°, te 10 uur 60°. Woensdag morgen te 5 uur 62°, te 8 uur 64°, 's middags te 12 uur 7 2°, 's namiddags te 4 uur 71°. Drie jonge Struisvogels, eenige dagen geleden in den Zoölogischen tuin te Keulen uitgebroeid, groeijen voor spoedig op. Uit den Rijnpaltz wordt berigt dat de tabaksoogst bijzonder gunstig uitvalt. Op het Congres te Bern is het godsdienstig onder wijs op de school ter sprake gebragt en de meening verde digd dat de onderwijzer ook godsdienstig onderwijs moet geven. Men kan den geestelijken het monopolie van het godsdienstig onderwijs niet geven. Het moreel onderwijs is onafscheidelijk van het godsdienstige de mensch zonder gods dienst is de gevaarlijkste der zoogdieren. - Jhr. M. Salva dor van Haarlem heeft voorgelezen en toegelicht een memorie van den Redacteur van het Weekblad de Wekker, den heer Mioulet, de strekking hebbende tot het betoog dat op de school een practisch christelijk onderwijs behoort te worden gegeven. Ten slotte protesteerde mevrouw Storm van der Chijs tegen de aanvallen, welke men gerigt had tegen de verdraagzaamheid in Nederland. Als weduwe van een Pro- testantsch leeraar juichte zij het beginsel toe, krachtens het welk de bijbel op de staatsscholen wordt geweerd. - De heer van Lennep heeft in de Fransche taal een schitterende redevoering gehouden over de kunst in het algemeen en over den vooruitgang in de middelen tot aankweeking der kunsten in Nederland. Te Leipzig zal binnen kort een congres worden gehou den van... vrouwen. Reeds is een voorbereidende verga dering gehouden. - Twee Leipziger dames hebben een op roeping gerigt aan alle vrouwen van Duitschlandten einde haar aan te sporen het congres bij te wonen. Er zal over verschil lende vraagstukken gesproken wordenzooalsover het hou den van tentoonstellingen van door vrouwen vervaardigde voortbrengselen van kunst en nijverheid de oprigting van hulp- en pensioenkassen, het bezoeken van academiën en universiteiten door vrouwen, de stichting van handels- en industriescholen voor de schoone sexeenz. Een vijftigtal dames hebben zich bereid verklaard om aan de werkzaam heden van het congres deel te nemen. Het Ambtsblatt der Wiener Zeitung van heden bevat de volgende oproeping aan de zeven nagelaten kinderen van wijlen H. Leutgeb, »om binnen een jaar, zes weken en drie dagen te verschijnen aan het bureau van consignatie Ottenschlag, ten einde aldaar tegen behoorlijk bewijs in ontvang te nemen de som van 6 kreutzer zullende gemelde G kreutzer in de schatkist worden gestortin geval de op- eischiug daarvan niet binnen den gestelden termijn geschiedt." De lord-mayor van Londen heeft Woensdag, aan het hoold eener deputatie van de besturen der veemarkten en van de daar gevestigde commissie voor de veeziektebij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken een verzoek ingediend om de vergunning van het gouvernement te vragen voor het oprigten van hospitalen voor het zieke vee in Londen en hare omstreken. Dergelijke inrigtingen bestaan reeds te Edinburg en in andere groote steden, en zijn daar zeer nut tig bevonden, niet alleen omdat zij de afzondering van het zieke vee bevorderen maar ook omdat zij aan de veeartsen gelegenheid geven om onder gunstiger omstandigheden de zieke runderen te behandelen. Naauwelijks is de begrafenisplegtigheid van majoor de Vere te Londen al'geloopenof een tweede geval van dien aard heeft zich in de Engelsche armee voorgedaan. Een onderofficier van de 1ste comp. van het 28ste regement sergeant Scherlockis Vrijdag 11., 's morgens ten zes ure, door een soldaat van dezelfde compagnie zwaar gewond ge worden. Men hoopt hem nog in het leven te behouden hoewel hij in zeer gevaarlijken toestand verkeert. De aan leiding tot het misdrijf is wederom strenge toepassing der discipline. Prins Napoleon heeft voor zijn vertrek naar Zwitser land gecne bijeenkomst met den Keizer gehad, waaruit blijkt, dat tusscken den Keizer en zijn neef nog steeds eenige span ning heerscht. Zondag had te Parijs de begrafenisplegtigheid plaats van den laatsten Mameluk vau het eerste Keizerrijk. Zijn naam is Boulous Baraka. Te Alexandrie geborentrad hij in dienst van de compagnie Syrische Janitsarendie later het corps Mamelukken van de garde vormden. Plij nam deel aan al de veldtogten van de republiek en die van het eerste Keizerrijk. In den veldslag van Eylau ontving hij een sa belhouw in den rechterarm en in den slag van Wagram een bajonetsteek in dc borst. Tijdens den veldtogt van Rusland vroren hem de teenen van den linkervoet af. Hij was rid der van het legioen van eer; Napoleon I had hem het kruis zelf op de borst gehecht. De toestand van de gekwetsten te Neufchatel is veel minder voldoende dan de officiële berigten het doen voor komen. Mej. Bouvet lijdt aan bloedspuwingen doordien door het breken van de rib de long is gekwetst. Ook met Prin ses Anna Murat gaat het nog niet naar wensch. Het oog puilt geheel uit de oogkasde beroemde oculist Liebreich is bij haar ontboden. In de vorige week reisde een der aanzienlijkste in gezetenen van een provinciestad in Hongarije, .in een wagen van de eerste klasse op den spoorweg om Pesth naar zijn woonplaats. Een naar het uiterlijke tot de beschaafde klasse

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2