N°. 1704. Donderdag 7 September. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maauden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Ct9. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 in.; I u. 14 ra.; 3 u. 42 m.; 6 n. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, «itgezouderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2£ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te7u. 45 m. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-ïndisobe Landpost. Over Southampton l en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijka-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur'9 av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 m.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te II uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage de9 Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te, spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijuseu, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—-2 uur. van ZegelRegistratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Arnhem Mr. L. U. de Haes, en tot rechter plaatsver vanger Mr. W. L. F. C. Ridder van Rappard, advocaten aldaar- tot subst.-griffier by de arr.-rechtbank te Gorin- chem Mr. F. D. F. Luyken Glashorst, advocaat te Zutplien en tot 1ste comm. van politie te Haarlem A. F. van Kem pen thans te Zaandam. Bij Zr. Ms. besluit is gratie verleend van de straf des doods, waartoe J. V. A. Mooi en J. C. Schenk, ge detineerd te Assen, bij arrest van het hof in Drenthe, we gens moord en diefstal, zijn veroordeeld, en is die straf veranderd in een tuchthuisstraf van zes en twintig jaren en acht maanden. Op het jongste banket dat in de residentie beeft plaats gehadheeft Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden het verzoek van den heer P. Regout aangenomen, om met de leden der hoofdcommissie, in het aanstaand voorjaar een vergadering te houden in Limburg, op het kasteel van den vice-president Regout. In verband met de nieuwe geneeskundige staatsrege ling, zal er te Utrecht aan 's rijks kweekschool voor mili taire geneeskundigen een cursus worden geopend over ge? rechtelijke geneeskunde en is, naar wij vernemen, de leiding van dit onderwijs opgedragen aan Dr. W. Krolleeraar aan genoemde kweekschool. De berigten van den Rijn, de Ahr en de Moezel, nopens de uitzigten van den aanstaanden wijnoogst, zijn over het algemeen bij uitnemendheid gunstig. LI. Vrijdag ontstond brand te Zaandam in den olie molen genaamd //de Kopermolen," toebehoorende aan de heeren Honig. Niettegenstaande een 16tal spuiten binnen korten tijd daar tegenwoordig was, is de molen geheel uit gebrand en spoedig ingestort. Een voerman van Meppel had Zondag morgen eenige personen naar Kampen gebragt, in gezelschap van zekeren schoenmakersknecht. Op de terugreis moeten beiden zóóveel Schiedammer vocht hebben gebruikt, dat inzonderheid de schoenmakersknecht al spoedig bedwelmd is geraakt en voor dood op den bok naast den voerman werd gevonden. Nadat men hem in het rijtuig had gelegd, schijnt hij daar onder de vreeselijkste benaauwdhedenmet het hoofd buiten het portier hangendegestikt te zijn althans in levenloozen toestand is hij te Meppel aangebragt. Van den voerman was in het begin niets gewaar te wordeneerst een paar uren later uit zijn roes ontwakende, riep hij onophoudelijk: //hij is dood! hij is dood!" Tot predikant bij de Christelijke Afgescheidene Gere formeerde gemeente te Groningen is beroepen Ds. K. J. van Goorthans te Hoogeveen. Door de Israëlitische gemeente te Zutphen werd Vrij dag op een plegtige wijze het gedachtenisfeest gevierd van het vijftigjarig bestaan der Synagoge. In de zitting van den Gemeenteraad van Dingsdag is door den voorzitter overgelegd een adres van eenige ouders van kinderen, die gebruik maken van de Bewaarschool op de Langegraeht voor Wijk V, tot behoud van het Stadslo- caal. In die zitting heeft het raadslid de heer Meerburg klagten doen hooren over de werking der nieuwe verorde ning op het brandwezen en een scherp oordeel van afkeu ring verlangd over het gedrag van den nieuwen directeur. De Burgemeester heeft een schriftelijk voorstel verlangd met op gave der feiten, ten einde daarna onderzoek te kunneu doen en inmiddels evenals de Wethouders Stoffels en Hu- brecht de gegrondheid der klagten ontkennende, integendeel den ijver der brandweer, geroemd, waarmede ook naar wij meenen vele ingezetenen en zelfs de belanghebbenden heb ben ingestemd. Een prachtige avond op Zomerzorg besloot de rei der Zomerconcerten. Heerlijk weder, schoone muziek, druk bezoek, buitengewone verlichting, alles droeg bij tot een genotvollen avond na een gewigtigen dag! Gewigtig, want door geheel Nederland van de hoofdstad tot de kleinste ge meente, in het stadhuis te Amsterdam, zoowel als in de nederige en onaanzienlijke raadkamer van een dorpsherberg, was de Gemeenteraad bijeen, om door plegtige verbindtenie van een derde zijner leden zich als op nieuw zamentestellen onder het afleggen van een heilige eed of belofte, die de belijdenis uitspreekt van een alomtegenwoordig en alwetend almagtig en onkreukbaar rechtvaardig Rechter der menschen die het goede loont en het kwaad strafttot een onwraak baar bewys, dat, trots den strijd der meeningen en begrip pen, en ten spijt van de revolutie en het ongeloof, nog al-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1