Buitenlandse!) Nieuws. de pc-rsonele belasting en een hoofdelijke omslag van 9000 en vervolgens aangenomen een voorstel van een raadslid, om geen opcenten te heffen, maar de hoofdelijke omslag te bren gen tot 16,000. (De meerderheid heeft begrepen zeer te recht dat de perceptiekosten van een hoofdelijke omslag van ƒ9000 niet hooger worden als die tot 16,0 00 klimt, maar nog 175 voor perceptiekosten van gemeente-opcenten der personele belasting aan het Rijk worden bespaard.) De tentoonstelling van schilder- en andere werken van levende kunstenaars in het locaal der Koninklijke Academie van Beeldende kunsten te /Amsterdam, is heden Dingsdag voor het publiek toegankelijk gesteld, nadat zij Maandag, in tegenwoordigheid van een aanzienlijk getal inzenders en leden der academie, door den heer burgemeester der hoofd stad Mr. J. Mesehert van Vollenhoven in zijn betrekking van voorzitter der vereenigde commissie met een toespraak was geopend. De catalogus der tentoonstelling bevat 624 nummers, een miuder groot aantal dan bij vroegere tentoonstellingen te Amsterdam werd ingezonden. Daarentegen kan men reeds na een eerst en vlugtig overzigt, jveilig beweren dat zij iu belangrijkheid en schoonheid van ingezonden werken bij de meeste vroegere niet behoeft achter te staan ja vele daar van overtreft. Met bijzonder genoegen merkt men op dat reeds den eer sten dag onderscheiden, waaronder belangrijke aankoopcn op de tentoonstelling waren gedaan, zooals o. a.//De vrouw uit Dalecarlie" van van Lecuis, //de Verzamelaar" van F. Scheltema enz., terwijl voor de verloting der Kunstkronijk reeds de uitmuntende schilderijen van H. van Trigt //Broertje en Zusje" en van de juweeltjes der expositie van H. J. Burgers //Grootvaders lieveling" eu van E. Verveer //Licht en schaduw in het visschersleven" waren aangekocht, met welke belangrijke aequisitiëu der directie van die zoo eervol en nuttig werkzame onderneming geluk gewenscht mag worden. Maandag namiddag vermaakten zich eenige Scheve- ningsche jongens met liet baden in zee, twee hunner, een van 11 en een van 9 jarenhadden zich echter te ver in zee begeven en kwamen waarschijnlijk in ecne zoogenaamde trekmui of draaikolk mat dat ongelukkig gevolg dat beide in de diepte verdwenen. Alle moeitewelke terstond in bet werk werd gesteld, bleef echter vruchteloos, ruim een uur later spoelde een der lijkjes aan, doch van het andere is nog niets bekend. Naar men verneemt heeft in de afgeloopen week in Amsterdam een vergadering van predikanten en professoren voorstanders van de moderne rig tingalleen uit de grootcre plaatsen in Holland plaats gehad. Er is een bestuur be noemden de vereeniging alzoo geconstitueerd de oprigters hebben thans voor al hunne geestverwanten het lidmaatschap verkrijgbaar gesteld. Uit Almelo meldt aren Dezer dagen zijn door den heer C. J. Brocke Sr., apotheker en scheikundige te Keulen, in de fabriek van de heeren Lamberts alhier, in tegenwoor digheid van onderscheidene industriëlen, proeven genomen met een door dien heer nieuw uitgevonden brandstof, cialine genaamd, vervaardigd uit onze gewone zwarte veenturf. Hoewel er geene genoegzame hoeveelheid cialine was aan gevoerd tot het drijven der machine, om te kunnen nagaan of ze bij de stoominrigtingen geschikt en met voordeel zoude kunnen worden aangewend ter vervanging van de steenko len bleek de uitkomst echter niet ongunstig. Zaturdag avond zijn te Rotterdam per stoomboot Tele graaf aangevoerd 16 stuks runderen, waaronder zich, vol gens verklaring van den veearts, eenigen bevonden die lij dende zijn aan de heersehende veeziekte. Dientengevolge zijn deze runderen, na den afgeloopen nacht aan boord van ge noemde stoomboot te hebben doorgebragtZondag morgen vervoerd naar een stuk weiland, gelegen aan de Buiten- rotte en Nieuwe Singels dat door het Gemeentebestuur aangewezen is om verdachte runderen afgezonderd te houden. In den voormiddag van Dingsdag 11. ontwaarde de heer pastoor te Olie en Laakdat een verdacht vreemde ling zich ter kerke begaf en daar geruimen tijd verbleef. Hierdoor kwaad vermoeden krijgende, volgde Z. Eerw. den ongenoodigdeen vond hem in de nabijheid der offerbus op een schuchtere wijze rondzien zoodra hij den pastoor gewaar werd, verwijderde hij zich, doch aan de opening der offer bus kleefde versche lijm, terwijl men bij onderzoek ont waarde, dat. ze voor een gedeelte geledigd was, terwyl zich ook lijmspoien aan het nog aanwezige geld bevonden. Be doelde persoon loopt de gemeenten van Limburg af met prenten, die hij de ingezetenen te koop aanbiedt, en moet reeds meer in handen der justitie en tot criminele straffen veroordeeld geweest zijn. I)e bekende pater Bernardvan de congregatie der Redemptoristen, Ï3 Xaturdag ochtend in het klooster te Wit- tem overleden. Zondag nacht is te Oosterbeek een hevige brand uit gebroken op de steenfabriek van den heer Verwaijen. De vereenigde vergadering van Rijnland heeft, in hare ziiting van 2 9 Aug. jl., met algemeene stemmen besloten, om Rijnland's belangen bij de doorvaartrechten van de Over- toomsche sluis, in overeenstemming met die der stad Haar lem, te brengen voor den rechter, en zulks nadat haar was gebleken dat Amsterdam ongenegen is tot een heffing dier doorvaart-rechten over te gaan volgens het tarief zoo als dit bij Koninklijk besluit is vastgesteld, noch te gedoogen dat zulks van wege Rijnland of Haarlem zal geschieden voor zoo ver betreft hun aandeel in meergenoemde rechteu, -Te Noord wijk werd in 1849 een diefstal met inbraak gepleegd* ten huize eener vrouwdie van haar geld leefde. Een persoon werd op vermoeden gevat en geruimen lijd in hechtenis gehouden, zonder dat de justitie echter bewijzen voor zijn schuld kon vinden, zoodat hij weder werd ontsla- gan. Dezer dagen zijn er op zeer toevallige wijze door een knaapje in de nabijheid van een ouden wilgeboom al de ge stolen voorwerpen (beslaande uit gouden en zilveren siera den) gevonden, die aan de bestolenen zijn terug gegeven. Men wil, dat dit vreemde geval de volgende verklaring heeft: De vrouw van den in der tijd als de vermoedelijke dader gearresteerden persoon en werkelijk schuldige zou uit vrees voor ontdekking de voorwerpen op de plaatswaar zij thans gevonden zijn, verborgen hebben; kort daarop on gesteld geworden en plotseling overleden zou zij nog aan haren mannoch aan iemand anders iets daarvan hebben kunnen zeggen en zoodoende zou het gestolen goed ter plaatse, waar zij het had verborgen, zijn blijven liggen. De beschul digde is ruim vier jaar geleden gestorven. Hel aantal zwemmers en baders aan de zwemschool Rhijuzigt bedroeg gedurende de maand Augustus 6253 iu dezelfde maand des vorigen jaars was dit 3489, dus een aanmeikelijk verschil van 27 64. Wij vernemen, dat door liet openvallen der betrek king van opziener bij dag en bij nacht voor de surveillance der plaatselijke accijnsende tijdelijke waarneming van die bediening is opgedragen aan den ambtenaar P. de Vries. De Gemeenteraad heeft in zijn zitting van heden Dings dag onderzocht en goedgekeurd de geloofsbrief van het herkozen raadslid Mr. H. C. J. Hoog, nadat de overige nieuw ver-kozen leden waren beëedigd en door den voorzit ter met een sierlijke toespraak geïnstalleerd; voorts op nieuw benoemd tot wethouders de HH. P. I. de Fremeiy en Mr. C. VY. Hubrecht, levens tot ambtenaren van den burgerlijken staod; tot leden der commissie van fabricage de HH. M. G. ten Sande en Mr. J. van Outerentot voorzitter der com missie van financiën den heer J. B. de Moen en tot leden de HH. B. F. Krantz en Mr. P. du Rieu; tot voorzitter der commissie voor de huishoudelijke verordeningen den heer Mr. J. Goudsmit en tot leden de HH. A. Librecht Lezwijn en II. 0. Hartevelt; tot leden der commissie voor de straf verordeningen de HH. Mr. H. P. J. Tollens en Mr. J. van Outeren lot bestuurder van het werkhuis den heer J. B. de Moen en tot medegecommitteerde voor de administratie der vereenigde gasthuizen Dr. C. W. H. van Kaathoven. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag de3 namiddags te 5 uur 74°, des avonds te 8 uur 64°, te 10 uur 60°. Dingsdag morgen te 5 uur 5 8°, te 8 uur 64°, 's middags te 12 uur 76°, 's namiddags te 4 uur 74°. Vrijdag nacht brak in de groote brouwerij van den heer Putz "in de Turckensgasse te Keulen een vreeselijke brand uitwaardoor in een uur tijds het geheele gebouw

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2