Woensdag 6 September. Deze Courant verschijnt eiken dag be halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Lcideu naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 11. 38 m.; 10 u. 15 m.; I u. 14 ra.; 3 tl. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m. naar Haarlem eu Amsterdam te S u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 ra.; 2 u. 51 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en «p Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 ra. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag oehtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2^. u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingeu aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens tb 7 ".45 ra. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-ïodische Landpost. Over Southampton 1 eu 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.West-Indisoho den 14 en voorlaatsteu van elke maand. Rijhs-TelegraaF. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av. Spocrweg-Telegranf dagelijks vau 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m.av, Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesauriedagelijks vau 102 uur. - De Gemeente- Architect ia te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijmeu, dagelijks vau 82 uur en vau 47 uur; der In- eu Uitgaande Rechten en A coijnsea dagelijks van 91 uur eu van 3—6 uur; van 'i Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uer. van ZegelRegiatra t ia dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster van 94 uur. i>e plaatselijke begrooting voor 1S6S, I. Bedriegen wij ons niet, dan heersclit er onder onze stad- genooteo een groote male van belangstelling in de begroo- ting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het vol gend jaar. - Uit enkele ingekomen stukken is ons dit alreeds gebleken en daarvoor bestaat ook wel aanleiding eu grond. Im mers uit die begrooting zal men bekend worden met de plannen tot herziening van het plaatselijk belastingstelsel, nu de heffing der plaatselijke accijnsen met 1°. Mei 1866 zal op houden. Wat daarvoor in plaats komt, zal geheel directe belasting zijn en wat op die wijze meer dan thans geheven wordt, strekt tot vervanging van hetgeen tot nu toe als belasting op het gemaal, geslacht, wijn en gedistilleerd wordt ingevorderd. En ofschoon na de gemaakte berekeningen nu en later de som voor de gemeentekas verminderen moet door besparing op de kosten van invordering, daar (tet personeel der ambtenaren wordt ontslagen, de hoofdvraag blijft, op hoedanige wijze de hoofdelijke omslag over de belasting schuldige inwoners van Leiden zal worden verdeeld? Wij kunnen mogen en willen ons niet onttrekken aan de verpligting om die gewigtige plaatselijke belangen te bespre ken, omdat van meer dan eene zijde ons die taak is herin nerd; maar wij doen het schoorvoetend, omdat het niet onmogelijk is, dat onze inzigten met de beraamde plannen eenigermate in strijd kunnen zijn. Met betamelijke bescheiden heid en alleen met het oog op het belang der ingezetenen in verband met de behoeften der gemeentekas, wenschen wij wat openbaar is en ieder ingezeten weten kan te beschou wen en te beoordeelen, in het vertrouwen, dat onze geheel onpartijdige kritiek zal worden aangemerkt als bescheiden wenken en men behoorlijk zal afscheiden wat in het midden gebragt wordt, zonder te letten door wie dat geschiedt. ïteeds hebben we op 4 Augustus de gronden opgegeven, waarom wij een normaal-cijfer van f 380,000 voor de be grooting der plaatselijke uitgaven stelden. Tot staving daar van wijzen wij nog op het groot belang, dat zoo min mo gelijk verandering komt in het eenmaal vastgesteld plan van belastingen. Als de aanslagbilletten het eene jaar bij het audere verschillen, dan eens hoogerdan weder lager, wor den de belastingschuldigen geslingerd in het medebeheer der plaatselijke geldmiddelen. Een gelijkmatige heffing is zeer gewenscht en versterkt het vertrouwen. Bovendien is het raadzaam, zoo min mogelijk art. Ill der gemeentewet toe- tepassen en als eenmaal de grens is bepaald, wat aan be lasting moet worden opgebragt om het te kort te dekken dau kunnen de jaarliiksche batige sloten van rekening, die voortspruiten uit meerder opbreugst dau de geraamde inkom sten en uit minder uitgaaf dan de toegestane sommen die nen tot bestrijding van buitengewone uitgaven. Op dit be ginsel rust de waarborg voor een ordelijk en zuiuig beheer. Nog iets. Ligt in de heffing van accijnsen het doel, om elk staatsburger te belasten, het was onjuist die last te leg gen op de levensbehoeften, die onmisbaar zijn. Het beginsel is onberispelijk, maar de toepassing daarvan onbillijk. In de plaatselijke accijnsen op het gemaal en op de jenever, draagt de arme bij en de afschaffing heeft ten doel zijn lot te verbeteren, maar dat doel faalt, als hij het voordeel van goedkooper brood weer aan jenever verkwist. Een hoofdgeld zou billijk zijn zou ook den arme tot bewustheid van ver pligting brengen om tot de plaatselijke uitgaven waar door hij zoo veel geniet, te helpen dragen, maar welligt is dat onraadzaam, wegens de last der invordering. - Aan de andere zijde staan de meervermogendendie naar hun inkomen moeten worden belast en waaronder allen moeten be grepen worden die volgens de bepalingen der gemeentewet als inwoners worden aangemerkt en dus die op kamers wo- neu en een eigen inkomen bezitten of genietenofficieren studentenambtenaren enz. Evenwel die aanslagenal is het naar een opklimmend tarief, behooren gematigd te zijn opdat die bronnen van volkswelvaart, waardoor verlier en nering worden bevorderd, niet worden uitgeput. Naar zulk een maatstaf wenschen wij begrooting en be lastingplannen te beoordeelen en bezuiniging ook door ver eenvoudiging te bevorderen. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot ri 1 der der orde vau den Nederl. Leeuw den generaal-majoor W. H. Doorman, lid van het hoog-militair-gerechtshof te Utrecht. De Gemeenteraad van Assen he.ft een voorstel van Burgem. en Wethouders verworpen om het te kort op de begrooting te vinden door de heffing van 54 opcenten op

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1