N°. 1702. Dingsdag 5 September. A0. 18651 rv** LE1DSCH DAGBLA Jj ZQ: De/e Courant verschijnt eiken dag be halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- iners Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels0.76. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodfcerigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Ct», Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te S u. 38 m.; 10 u. 15 m.; I u. 14 ra.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 ra.; 2 u. 51 m.; 4 u. 44 m.j 9 u,; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochteuds 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2£ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te7u.45m. en te 11 u.;'s namiddags te 8 u. 35 na, 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags.Qost-Indisohe Landpost. Over Southampton I en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-ïelegraaf, Dagelijks geopend van 7 uur '3 ra. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vao 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. av, Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op oubepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vaa 111 nur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 nur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—2 uur en van 47 uur; der Sn- en Uitgaande Rechten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'jRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9-2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. Ken %snbacli£§§cl&ool. ii. Alvorens de Amsterdamsche Ambachtschool te beschrijveu, wijzen wij op de hoogst belangrijke woorden, die Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden uitsprak op de 4de verga dering der hoofdcommissie tot oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 den 9den Julij 1863 te 's Hage gehouden, betreffende de stichting van een Na tionale Ambachtschoolwelk plan bij de onthulling van den gedenknaald te Sckeveningen op 24 Augustus 1865 op nieuw in herinnering werd gebragt. //Het is U allen bekend M. H., dat wij onlangs zijn ge komen in het bezit eener wet op het Middelbaar Onderwijs, die, onder den naam van burger- (dag- en avond) scholen en een polytechnische school, instellingen zal in het leven roepen, //welke voor rekening van Gemeenten en het Rijk alle theoretisch onderwijs zal gevenwat vereischt wordt om de //Nijvere Maatschappijin den meest uitgebreiden zin genomende kennis te verschaffen der tegenwoordige wereld, en die kennis op economische en technische diensten te leeren toepassen." Die toepassing echter zal zijn zuiver theoretisch, en bij de schriftelijke en mondelinge beraad slagingen over deze wet, heeft de vraag een punt van ver schil uitgemaakt, of niet aan het theoretisch onderwijs behoorde te worden verbonden het practisehehet professio nele." De Regering heeft steeds beweerd dat zoodanig on derwerp niet lag op den weg van het openhaar middelbaar onderwijs, en er zal alzoo slechts daar professioneel onder wijs gegeven worden waar tot dit einde bijzondere inrig- tingen bestaan of zullen verrijzen. Intusschen werken zoodanige scholen sedert tien jaren in België met uitnemende vruchten verdient het allezins Uwe aandacht, hoe het Fransche Gouvernement de laatstelijk te Londen gehouden wereld-tentoonstelling zich heeft ten nutte gemaakt om een commissie van deskundigen derwaarts te zenden, met last om na te gaan //in welke opzigten de voortbrengselen der Fransche volksvlijt bij die van andere landen, vooral bij die van Engeland, mogteu blijken achter te staan- en aan welke oorzaken dit zou moeten worden toegeschreven." Frankrijk bezit, gelijk U bekend is, M. H., zoo te Pa rijs, te Amiens, te Mulhouse, als elders, uitmuntende Col léges en Lyceënen sedert lang bestaat daar te lande een regeling van middelbaar onderwijsweinig verschillend wat het onderrigt, de leerstof, betreft, van die onzer nu be staande inrigtingen En met welke bevindiug zijn de deskun digen teruggekeerd? Er wordt alle eer en lof toegekend aan den smaak, de bevalligheid en het sierlijke van het Fransche fabriekaat maar in degelijkheid en in opzigt tot het in allen deele afgewerkte van alle soorten van voortbrengselen staat het bij die van vele andere landen achter. En als oorzaak wordt gewezen op het gemis aan practisch professioneel onderwijs. Men leest daar: On ne devient for- geron qu'en forgeant, et non en écoutant, immobile et //distrait, d'innombrales et savantes dissertations sur ja forge //et l'art de forger." De vraagwelke is de beste wijze van inrigting van een professioneel middelbaar onderwijs, zoowel voor meisjes als voor jongens, is aan de orde gesteld in de afdeeling Op voeding en Onderwijs van het in de maand September te Gent gehouden tweede Congres der Association internatio nale pour les progrès des sciences sociales. De vraag is dus in andere landen aan de orde; en be paaldelijk is zij alle aandacht waardig ook voor ons land. De ambachtssland in het algemeen geniet bij ons die op leiding niet, welke intusschen onmisbaar is, zal het werk mededingen tegen dat van andere natiën (Zwitserland, België, Duitschland en Engeland), waar aan deze takken van volks opvoeding sedert langeren of korteren tijd zeer veel zorg besteed wordt.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1