Buitenlandsch Nieuws. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 63°, des avonds te S uur 6 2°, te 10 uur 60°. Zaturdag morgen te 5 uur 62°, te S uur 65°, 's middags te 12 uur 69', 's namiddags te 4 uur 65?'. Uit Brussel wordt berigt, dat ook in België de vee ziekte zich heeft geopenbaard. Een kleêrmaker te Brussel deed dezer dagen aanvraag om een krediet bij de krediet-vereeniging. Nadat deze aan vraag was ingekomen had het bestuur het gewone onder zoek ingesteld, dat de toestemming of weigering der aan vraag steeds voorafgaat, en daar dit onderzoek geheel en al ten gunste van den aanvrager was uitgevallen stond men op het punt zijn verzoek in te willigen toen een dei- leden opstond en zeide: //Wij mogen aan die aanvraag geen gevolg geven; de heer biedt niet de vereischte waarborgen van moraliteit aan. Hij verhuurt kamers aan een dame van de demi-monde." Dadelijk was de geheele vergadering, wier leden in fijngevoeligheid op dat punt niet voor bedoelden heer N. - een dikken bankier - wilden onderdoen het met hem eens. De aanvraag van den kleedermaker werd afgewezen. Twee dagen daarna kwam een der vrienden van den klee dermaker, die zijn aanzoek had ondersteund, hem een be zoek brengen. //Waarom hebt gij mij ook niet de volle waar heid gezegd?" vroeg deze op verwijtenden toon. - //Hoe zoo?" - //Wel dat gij aan een dame van de demi-tnonde kamers verhuurt." Op hetzelfde oogenblik zag de vriend langs de glazen deur van het magazijn den dikken bankier, die zoo gevoelig was op het punt der deugd haastig voorbij gegaan. //Kijk," riep hij uit, //daar gaat juist uw aankla ger voorbij. Waar gaat die heen?" - //Wel, de dame, die hier boven woont, is zijn maitresse." Koning Lodewijk van Beijeren heeft aan het histo risch genootschap te Munchen de toezegging gedaan dat hij even als zijn vader jaarlijks 15,000 gulden voor die instel ling uit zijne bijzondere kas geven zal. Op die wijze zai het genootschap kunnen voortgaan met uitgaven, die als boekverkoopers-spcculatie niet zouden gelukken. In den Ko ning is dit dubbel prijzenswaardig, omdat, hij voor de we tenschap niet die belangstelling koestert, welke zijn vader aan den dag legde. De geheimregeringsraad en opperbibliothecaris Dr. Bitschl, thans buitengewoon hoogleeraar aan de Universiteit te Bonnis tot gewoon hoogleeraar in de oud klassieke philologie aan de Leipziger Universiteit benoemd. 1 -Uit Zwitserland wordt gemeld, dat er werkelijk een Maatschappij bestaat, welke zich voorstelt om een spoorweg aan te leggen over den Mont Cenis, van St. Michel tot Suza; de kosten zullen zijn 8 a 10 raillioen. Een genomen proef met het middel, om min of meer belangrijke hoogten op dien weg over te komen moet bevredigende uitkomsten hebben opgeleverd. Dit middel bestaat voornamelijk in liet plaatsen van een ijzeren boor tusschen de spoorregels, met inkepingen in welke zoowel horizontale als vertikale rade ren grijpen, die door den locomotief zelf worden aangedre venzoo dikwerf hunne dienst gevorderd wordt. -Op het congres tot bevordering der sociale weten schappen, dat in deze week te Bern gehouden werd, heeft een belangrijke discussie plaats gehad over de vraag: tot hoeverre de autonomie der gemeente kan gaan zonder de eenheid van den staat nadeelig te zijn en welk de middelen zijn, om ieders bevoegdheid te verzekeren? Prof. Asser van Amsterdam voerde daarover het woord, die scherp beant woord werd door Jhv. M. Salvador van Haarlemin een betoogdat de gemeenten in Nederland onder het tegen woordig bewind een zeer beperkte vrijheid genieten. De heer van Lennep van Amsterdam sprak over het tooneel en de censuur van tooneelstukken. J)s. A. A. Stuart van Amster dam verdedigde het stelsel van geheele afzondering in de gevangenis, vereenigd met arbeid, onderwijs en godsdienst. Het dagblad Salut Public van Lyon deelt het vol gende staaltje van brutale opligterij medebeproefd door een- tot dus verre onbekende. Maandag morgen vervoegde zich aan het telegraaf-bureau te Lyon iemand met een tien tal depêches voor Parijsgeteekend door verschillende wis selagenten te Lyon deze depêches hielden hoofdzakelijk de orders in tot het verkoopentegen het einde der beurs van eeu bepaalde hoeveelheid rente 3 per cent en aandeelea in het crédit mobilier. De telegrafist was eerst onlangs daar geplaatst, en dus niet bekend met de wisselagenten te Lyon of hunne hand- teekeningen ook kwam het niet bij hem opargwaan te voeden wegens het gelijktijdig door één persoon aanbieden van depêchesdie van diverse personen uitgingen en allen van gelijkluidenden inhoud waren. Alle hielden order in om voor 5 4,000 francs rente eu 5 a 600 aandeelen credit- mobilier te verkoopen zoodat het totaal bedrag dier orders een zóó aanzienlijke som beliep dat zulks ter beurze na tuurlijk een merkbaren invloed op de koersen moest hebben, waarvan de opligter zeker gebruik zal hebben willen maken, Evenwel is deze coup niet gelukt; door verkeerde adressen en de gelijkluidendheid der orders, als door meer omstan digheden hebben de Parijsche correspondenten der Lyonsche wisselagenten achterdocht gekregen en nog bij tijds het be drog ontdekt. Slechts twee of drie orders zijn uitgevoerd. Het is te hopen dat de justitie dezen gevaarlijken persoon in hare magt zal krijgen. De berigten omtrent de gewonden te Neufchatel lui den ongunstig. De Hertogin de Montebello is het gevaar eenev amputatie van der. arm nog niet te boven en de schoone voorlezeres der KeizerinMile Bouvetdie twee ribben ge broken heeft en zwaar aan het oog is gekwetst, zal mis vormd blijven. De Keizerin heeft aan de moeder van MUe. Bouvet geschreven, om haar leedwezen te kennen te geven en haar te verzekerendat zij Mile. Bouvet steeds als hare dochter eu beste vriendin zal beschouwen. Te Chelmsford is een landman tot £10 boete en de proceskosten veroordeeld geworden omdat hij in plaats van een aan de veepest gestorven koe te begraven die aan een vilder had verkocht. Het schroefstoomschip //Mary," zullende varen lus- sehen Rotterdam en Londen en opzettelijk iugerigt voor passagiers, goederen en vee, heeft zijn proeftogt op volko men voldoende wijze afgelegden verdient vooral in de tegenwoordige omstandigheden meer bijzonder de aandacht. Het blijkt aan alle vereischten in ruime mate te voldoen het bezit een groote snelheid zoodat de reis zoo veel mo gelijk verkort wordt, het is voorzien vau ruime en wel ingerigte vertrekkenen bovenal is er gezorgd voor uit stekende ventilatie en reinheid. Bijna alle schepenuit sluitend bestemd voor den handel, zijn daarvoor niet oor spronkelijk ingerigt: in enkele is de toestand van het vee, zelfs na een voorspoedige reis, onvoldoende, en bij storm achtig weder allerelleudigst. Het genoemde schip is gebouwd door de heeren J. en W\ Dudgeon te Londen, met het oog op algeheele voorkoming der voor het vee zoo heillooze ongemakken. De //Mary" is lang 230, breed 27 en diep 19 voet; zij meet 829 ton en is van 250 paardenkracht; is van dubbele schroeven voorzien, en legt 15 knoopen af tegen wind en getijzoodat het schip den overtogt van Rotterdam in ongeveer 10 uren kan doen. De stalling voor het vee laat niets te wenschen over en vooral in dit opzigt is de ventilatie zeer aanbevelenswaard. Volgens berigten uit Portsmouth werden de feestelijke toebereidselen aldaar tot ontvangst der Fransche schepen zeer belemmerd door net ongunstig weder. De stad is, even als Southsea, Gosport en andere plaatsen, zoo vol bezoekers, dat men niet weet waar huisvesting te vinden, wanneer daarbij nog de duizenden komen die Vrijdag en Zaturdag ver wacht werden. Aan boord van een der schepen zou een feestmaal worden gegeven en wel op het dekhetwelk ten dien einde in een balzaal zou worden herschapen. Deze bij eenkomst is alleen bestemd voor 60 a 70 officieren van de beide natiën. Er kwam dezer dagen te Londen een schip uit Zwe den aan, met ijs geladen, hetwelk de vraag deed ontstaan of daarvan inkomende rechten moesten worden betaald, als zijnde dit schip uit Zweden afkomstig. Men riep de beslis sing in van den inspecteur, en deze raadpleegde wederom zijn superieuren. Kortom na drie en dertig dagen werd den gezagvoerder van het Zweedsche schip medegedeeld dat hij van het ijsin dien vorm aangevoerd, rechten moest be talen. Intusschen was echter bijna de geheele lading reeds gesmolten.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2