N°. 1698. Donderdag 31 Augustus. Ëen Ambachtsschool. Binnenlandsch Nieuws. Deze Couraut verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- iners Vijf Cents. Prijs der Adverteutiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en dooJberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en lïotterdam te 8 u. 38 na.; 10 u. 15 m.; I u. 14 ra.; 3 u. 42 m.; C u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2J. u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te7u.45m. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'anamiddags.Oost-ïodische Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Xelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 ni.av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Acoijusen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der ïu- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks vau 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diigsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. i. Bij den ijver voor de stichting van scholen voor middel baar onderwijs, lagere en hoogere burgerscholen, vreest me nigeen voor de verwaarlozing of afnemende belangstelling en het behoud of de oprichting van Ambachtsscholen. De wet gever die het middelbaar onderwys regeldedacht het eerst en het meest aan elementair wetenschappelijk onderwijs en trachtte immer mogelijk daarvan te verwijderen al wat eeni- geraiate naar professioneel onderwijs kon gelijken ofschoon zich toch in den laatsten tijd eenige sporen hebben doen opmerken van een toeleg, om ook ambachts- en teeken- scholen te begrijpen onder middelbaar onderwijs en onder de heerschappij der daartoe betrekkelijke wet. De Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nij verheid trekt zich dat belang aan en in het laatst uitgeko men nommer van haar tijdschrift wordt de opmerkzaamheid gevestigd op de ambachtsschool te Amsterdamdie denken doet aan zulk een inrichting, die reeds SOjaren lang binnen Leiden bestond. Het is goed den geachten schrijver zelf te hooren. «Onder de vele aangelegenheden, die de Nijverheid be treffen, is er een, die in onze dagen meer dan ooit op den voorgrond treedt, meer en meer de uitnemendste verstanden bezig houdt, en die wel waardig is, dat daarin ook voor Nederland nieuwe lichtpunten werden aangewezen, nieuwe uitwegen gezocht, nieuwe middelen beraamd om kwaad te voorkomen en het goede te bevorderen. Ik bedoel den maat- schappelijken toestand der werklieden. Is de werkmansstand bestemd om mede vooruit te gaan in beschavingwelvaart, huisselijk en maatschappelijk leven, of moet hij, terwijl wij met iederen dag ons kunnen ontwikkelen, op den lagen, dierlijken trap blijven, waarop hij nu nog meerendeelsge lijk voor honderden van jareDis geplaatst geweest? Moet het licht der wetenschap ook voor den werkman opgaan moet grootere liefde voor zijn bedrijf, grootere kunstzin, zucht naar volmaking van zich zeiven en zijn arbeid hem bezielen, - of is hij ten alle tijde gedoemd, des daags te sloven en te zwoegen aan werktuigelijken arbeid, en 'savonds geen anderen troost te vinden dan den sterken drank? Moe ten hinderpalen, die zijne ontwikkeling in den weg staan, door verouderde toestanden en afgeleefde begrippenallengs worden weggenomen en zijn stand van die eens lastdiers tot een waren industriëlen ambtenaarsstand opklimmen en hy gelijkstaan met eiken vrijen burger, die in ruimte zijn brood verdient en nog wat ontwikkeling daarbij? Of moeten zy door den nood gedrongen zich eindelijk tot lastige, aanma tigende ligchamen vereenigenden kastengeest doen herle ven en daardoor groote schade aan de algemeene welvaart toebrengen? Beter, zekerder middel dan van arbeidersver- eenigingen verwacht ik van het onderwijs, - niet alleen van het primair- en teekenondervvijsmaar vooral van de pro fessionele- of ambachtsscholen. Geef den aankomenden werk man gelegenheid zich in de allereerste gronden van de am bachtsnijverheid te oefenen, niet op de werkplaats, waar hem doorgaans slechts eene eenzijdige ontwikkeling ten deel valt, maar op scholen, die men akademiën voor den werk man zou kunnen noemendie zijn vak veredeld en waar hy de eerste beginselen van het handwerk in algemeenen zin leert, niet voor loon, maar om zich als vrijburger voor zyn volgende leven te bekwamen." Zulk een gelegenheid bestaat sints een drietal jaren te Amsterdam op kleine schaalmet betrekkelijk geringe mid delen doch met gunstige uitkomstenwaarvan wij noodig achten een korte beschrijving te geven. Z. M. heeft benoemd tot scheepsklerken bij de Ne derlandsche zeemagtM. M. J. van Meeuwen, J. H. C. Vermeer, P. II. M. Rant, G. H. Slot en J. H. de Sauvage. Op last van het Departement van Oorlog zijn de chefs der korpsen gemagtigdaan de Israëlitische militairen verlof

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1