N°. 1607. Woensdag 30 Augustus School verzuim. {Slot.) Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- iners Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts.,Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; L u. 14 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem eu Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezouderd des Zondags,5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2i u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 's morgens te7u. 45 m. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u. 35 m. Isavonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags.Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Kijhs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der In- eu Uitgaande Rechten on Acoijnsen dagelijks vau 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diagsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken eu bet Kadaster van 'Suur,. Wij moeten komen tot een besluitis er al dan niet zoo ja, welk schoolverzuim eu wat is er aan te doen? Ja, 't is goed, dat als er verzuim bestaat, het kwaad wordt gekend en naar de oorzaken gezocht; maar dan ook vooral omgezien naar de middelen van genezing en herstel. Er bestaat schoolverzuim in dien zindat de school gaande kinderen de school niet getrouw bezoeken en dat kwaad heerscht onder alle standen en spruit voort uit on verschoonbare zwakheid der ouders, onverstand van de moe ders, wanorde of gebrek aan orde en tucht in de huisge zinnen. De plaatselijke schoolcommissie te Leiden zegt daar- vaD het volgende: //Wanneer de commissie getuigt dat de burgerij toont prijs te stellen op de gelegenheid, die voor haar bestaat, om hunne kinderen goed ouderwijs te doen genieten zoo ware het wenschelijk dat die lof onvoorwaar delijk kon gegeven worden - dit is echter niet geheel het geval; het schijnt toch wel dat velen meenen genoeg ge daan te hebbenwanneer zij hunne kinderen hebben laten inschrijven op de lijsten der scholierenmaar verder geen zorg meer nemen, dat ook werkelijk door de kinderen een trouw en aanhoudend gebruik van de school gemaakt worde. Uwe commissie heeft klagten vernomen over het schoolver zuim, en wel bepaaldelijk op de school voor meer uitge breid lager onderwijs der 2de klasse voor meisjes en het getuigt voor de ernst, waarmede de hoofdonderwijzeres dier school hare betrekking vervult, dat zij dat kwaad niet onge merkt liet voorbijgaan, maar verlangde dat middelen mog- ten worden beraamd om het tegen te gaan. De commissie heeft hare denkbeelden over zoodanige middelen medegedeeld en verwacht, dat door U zal medegewerkt worden om het goede doel te bereikendoor bij gemeentelijke verordening strafbepalingen op het ongewettigd schoolverzuim voorteschrij- ven." Wij stemmen het volkomen toe, dat zulk een verzuim moet gestraft worden, 't zij door schooltucht, wat de kin deren betreft, 't zij bij politieverordening, wanneer de ouders daaraan schuldig zijn. Er is evenwel een schoolverzuim in ruimeren zin, wan neer de kinderen de school volstrekt niet bezoeken en zelfs niet op de schoollijsten zijn ingeschreven, en het eerste middel is schoolpligtigheidmaar men ziet tegen de in voering daarvan op en acht het trouwens ook niet een radicaal en alle3 afdoend raiddel tegen schoolverzuim en het vroegtij dig verlaten van de school op twaalfjarigen of vroegeren leef tijd vóór dat het onderwijs wortels heeft kunnen schieten. Kosteloos onderwijs voor allen is niet aantebevelenom dat in den regel te weinig gewaardeerd wordt, wat gemak kelijk verkregen wordt; maar als kosteloos onderwijs wordt ontvangen als een gunst en niet geeischt kan worden als een recht, als het schoolgaan wordt opgevat als een bevel, een voorwaardeeen straf en niet voortspruit uit overtui ging van pligt en belang, zal schoolverzuim niet worden gekeerd. Daartoe is evenwel noodig een gestreng toezicht op de onderwijzers, die het schoolgaan kunnen en moeten veraan genamen en er toe uitlokken maar ook aan de andere zijde aansporing en overreding der ouders. Men moet ook in dit op zicht beginnen met'_ het begin en dat ishet huisgezin met de school in verband te brengen. Toezigtvan armverzorgers met het oog op de bedeeling, meer zedelijken invloed en krachtige belang stelling van gemeentebesturen, schoolcommissiën, godsdienst leeraars en bijzondere personen, is nuttig, noodig, onmisbaar. Een onderwijzer van uitgebreide kennisschrander oordeel en rijke ervaring zegt van den onderwijzerwat ook op allen, die invloed willen en moeten uitoefenen van gelijke toe passing is: //hij moet als een achtingswaardig huisvader aan het hoofd van zijn welingerigt huisgezin staan en zijn eigene kinderen een opvoeding geven, die anderen tot voorbeeld kan strekken. Door niets toch zullen de oudera genegener worden, om hem hun vertrouwen te schenken, dan wanneer zij opmerken, dat hij zijn eigene kinderen goed opvoedt en dus met der daad toont, dat de opleiding van hun kroost hem wel toevertrouwd is."

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1