N°. 1694. Zaturdag 26 Augustus. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zou- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.7 5. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigteu van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. LEID8CH MG Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; I u. 14 ra.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 o. 5 ra. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 ra.; 2 u. 51 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van '3 Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dauen, uitgezonderd des Zondags .5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2J u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusiigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u.;'s uamiddags te 8 u, 35 m. 'aavonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags.Ooat-ïodisobe Laudpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maaud.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegrauf, Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Xelegraaf dagelijks van 7 's na. tot 10 u. 30 m.av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder»Maandag eu Donderdag te 11 uur. Commissie van fabricage, Woensdag te 12 uur. -Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie oan Fabricage des Zaturdags van 111 mux. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 nur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kautoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- eu Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag Di :gsiag, Woansla? en Douderdag van 9—2 uur. »uu Zegel, Registrar ie dagelijks van 84; van de Ëiypotheken en bet &adaster van 94 uur. Aan den Gemeenteraad van Leiden Geven met verschuldigden eerbied te kenneu de onder- geteekende inwoners der Gemeente Leiden. Dat zij UEd. Achtb. dringend verzoekenalle» aan te wenden wat strekken kan in het algemeen om hoofdelyken omslag te voorkomen. Dat wel is waar de arme in deze belasting niet betaalt inaar dat dit geen bijzonder kenmerk dezer belasting zijn zaldaar toch de armen in verreweg de meeste belastingen zelve niet zullen betalen. Dat wel is waar by hoofdelijken omslag van de zeer en kele rijken, die Leiden bevat, tijdelijk een vrij hooge bij drage zal kunnen worden gevorderd maar dat de eigenlijke druk dier belasting nederkomt op den gewonen burger en zelfs op den nijveren handswerkman. Dat toch een goede grondslag voor die belasting nooit te vinden zal zijndaar de maatstaf van ieders inkomen steeds in het onzeker blijft. Dat de wetgever, die voor zich zulk een bepaald stelsel had gevormd en die overigens zulke stellige voorschriften heeft gegevenevenwel niet de minste aanwijzing van een behoorlijken grondslag heeft gedaan, maar zich heeft bepaald bij een algemeene uitdrukkingdie door elk plaatselijk be stuur in een verschillenden zin kan worden opgevat. Dat de ondervinding te Leiden ten sterkste tegen die be- belasting getuigtdaar de bepaalde voorstanders er van na Bij de overweging welke directe belasting voor de Leidsche bur gerij het meest dienstig en aan haar het meest welgevallig zou zijn, is het dienstig ook de ervaring van vroeger te raadplegen. In 1856 werd een hoofdelijke omslag geheven van ƒ120,000, waarvoor tot maatstaf was genomen de kadastrale huurwaarde van de huizen. Het zevenvou dig bedrag van die huurwaarde werd gehouden voor het jaarlijksch in komen en daarvan geheven 51 pCt. Daartegen was gerigt het adres dat we thans mededeelen waarbij evenwel geheel was over het hoofd gezien, dat veertig jaren achtereen dienzelfden maatstaf had gediend voor de omslagen in het onderhoud van lantaarnen en brandspuiten, nacht- sn klapperwacht, tot 12 pCt., die ongeveer ƒ50,000 opbragt. een vollen termijn van vijf jaren te hebben genomen en on danks alle moeite besteed lot het kiezen en keuren van het beste proefstuk eener verordening ter dezer zake, (welk stuk iog herhaaldelijk is herzien), evenwel blijken niets te heb ben kunnen opleveren dan wat in de toepassing dadelijk be vonden is te falen. Dat de adressanten met leedwezen gezien hebbenna de eerste zoo geheel mislukte proefneming en terwijl een be paald voorstel was gedaan, 't welk tot een beter stelsel vau belastingen leiden moestnu een nieuwe proeve wordt ge leverd van verordening tot behoud van hoofdelijken omslag. Dat wel is waar de ontwerpers dier proeve eenige ver beteringen aanbrengen in ondergeschikte puntenmaar dat de door hen voorgestelde belasting even verkeerd en ver derfelijk is als de reeds afgekeurde. Dat immers altijd de huurwaarde (al is het dan nu per sonele in plaats van kadastrale) zal moeten dienen tot zoo- genaamden grondslag, maar dat de huurwaarde geenszins is de billijke maatstaf van het inkomen. Dat velen door stand en betrekking worden genoodzaakt perceelen te bewonen waarvan de kosten in alle opzigten bo ven de verhouding van hunne gewone inkomsten zijn. Dat de opklimming van 15 tot 5 0 ten honderd eener huurwaarde, voor het rijk strekkende tot basis zijner belas ting, buitensporig is. Dat niet genoeg kan worden herhaald dat de zoogenaamde ontheffiog der mindere klasse in het geheel niets beteekent daar het voor personen, die toch niet kunnen betalen, vrij onverschillig is of zij voor 8.— dan wel voor j 18.— zullen worden aangeslagen maar dat een verhooging van misschien 25.- voor een gezeten man, die naauwelijks met zijn in komsten rond komt, het gevolg kan hebben van bepaalden achteruitgang. Dat de ondergeteekenden vermeenen zeer groot belang te hebben om zich te adresserenin de hoop en in de ver wachting dat wenschen van ingezetenen niet gering zullen worden geteld door hunne vertegenwoordigers. Weshalve zij

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1