Buitenlandse!! Nieuws. In den vroegen morgen van 11. Donderdag is in eene Y.'oning aan den Bennekoinschen weg op korten afstand van Wageningen de bliksem geslagen. Hij is door den schoor steen in het vertrek gedrongen waar hij langs de bedstede van den bewoner, die daarin rustte, door den kelder zich een uitweg heeft gebaand. Vau den algemeenen kerkeraad der Hervormde ge meente te Utrecht is een open brief uitgegaan tot de alge- nreene kerkeraden der Hervormde gemeenten in Nederland. 11 ij behelst een beklag over de, ook in hare besturen, diep gezonken vaderlandsche kerk en knoopt daaraan achtereen volgens de betuiging van ongeveinsde broederlijke instem ming met wie, staande op den grond van hun belijdenis schriften zich verzetten tegen alle leer die den grond van hun eenigen troost ondermijnt en die deswegens welligt onrecht en smaadheid verduren; een broederlijke opwekking tot ver ootmoediging van wege verzuim en een dergelijke tot waak zaamheid en werkzaamheid tegenover het Christendom, dat modern geheeten en als tegenover het apostolische staande gekenmerkt wordt. -De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 6 8°, des avonds te 8 uur 6 2°, te 10 uur 60°. Woensdag morgen te 5 uur 56'; te 8 uur 63°, 's middags te 12 uur 70 's namiddags te 4 uur 64°. Bij Gebr. Belinfanteboekhandelaars te 's Hage ziet het licht het 1ste deel van de Rechtspraak en de adminis tratieve beslissingen op de Nederlandsche staatswetten be sluiten enz. van 1850 tot Julij 1865 met ophelderingen en aanteekeningen door Mr. E. L. van Emden advocaat te 's Gravenhage. Die wetten en besluiten hebben een overgroote menigte- rechterlijke en administrative beslissingen uitgelokt en van die beslissingen wordt de hoofdinhoud op de betrokken arti kelen medegedeeld, terwijl daarbij is gevoegd een beredeneerd overzicht van hetgeen in wetenschappelijke bladen en tijd schriften, zoowel over de beslisingen, als over andere vraag punten voorkomt. Voor ieder Gemeenteraadslid, die trouw gezworen of be loofd heeft aan de grondwet en aan de wetten des Rijks is het van groot belang dat werk te bezitten of ten minste in de gelegenheid te zijn het ter hand te nemen en nate- slaanom in voorkomende gevallen te komen tot recht verstand der wet. De bekwame bewerker, ijverig medewer ker aan liet Weekblad de Gemeentestem toonde zijne be lezenheid in de oordeelkundige en volledige zamenstelling van dit vervolgwerk, dat zeker niet gemist kan worden in de boekerij van een plaatselijke secretarie. Dingsdag had te Antwerpen het concours plaats voor uiterlijke welsprekendheiduitgeschreven door het provin ciaal lees-komiteit. Ongeveer een honderdtal, zoo dames als heeren, had zich aangemeld om aan den wedstrijd deel te nemen die aanving met de alleenspraken 2de klasse (voor vreemdelingen). Van de dertig personen die hieraan deel namenwerd de eerste prijs behaald door den heer J. Vroom, van Zwolle, de tweede door den heer G. van Rennes, van Utrecht, de derde door den heer J. J. Haak, van Zutphen en de vierde of supplementaire prijs door den heer H. C. Hellemans, van Kinderdijk. De wedstrijd duurt voort en zou Woensdag waarschijnlijk eindigen. Een aantal hoogadelijke dames uit Oostenrijk en Duitsch- landwaartoe zelf een geboren Aartshertogin behoort, heeft een oproeping tot vestiging van een Katholieke Universiteit gedaan, op grond dat, volgens de naar hare bewering al- gemeene klagtde geest die thans op de Universiteiten heerscht geen Chiistelijke is, wat, zeggen zij, wel niet an ders zijn kan, nu de leerstoelen van Staatswege door man nen bezet worden die, wegens de moderne theoriezoo on christelijk zijn dat zij met Joden en Heidenen gelijk staan. Voor een paar dagen had het volgende voorval in de nabijheid van Weenen plaats. De vermaarde koorddanser Antonie stond gereed zijn kunstverrigtingen aan te vangen op een strak gespannen koord, SO voet boven den beganen grondtoen het eensklaps brak. De kunstenaar had de te genwoordigheid van geest om het uiteinde, waarop hij stond, by zijn val zoo stevig te vatten dat hij bleef hangen en slechts eenige ligte kwetsuren bekwam. Men beweert dat de oorzaak vau het breken van het koord aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven. De justitie doet onderzoek. De stad Hamburg heeft 2000 thaler bijgedragen tot ondersteuning van den voorloopigen proeftogt naar de Noord poolonder bevel van de Pruissische korvet-kapitein Berger. Uit Stockholm wordt gemeld dat de telegrafist-adsis- tent Kugleustjerna een toestel heeft uitgevonden, waardoor men een photografisch portret, visitekaartjesformaat, 4 a 6 malen te gelijk kan verveelvoudigen. Hetgeen nog meet waarde aan de uitvinding geeft, is de bijzonderheid dat men de standen der portretten kan regelen naar verlangen, hetzij in face, in profiel, enz., onverschillig in welke stand de prototype is genomen. De tentoonstelling te Dublin zal zulk een aanzienlijk verlies gevendat de borgen zullen moeten worden aange sproken. Volgens een berigt bevindt de heer Moeus uit Lon den zich nog voortdurend in de magt der roovers. Iemand die met het losgeld er naar toe is gezonden bevindt zich te Salerno, doch kan geene gelegenheid vinden om met de roovers in aanraking te komenten einde het uit te betalen en de invrijheidstelling van den gevangene te ver krijgen. Uil Lima wordt berigt, dat het Peruaausche gou vernement ten gevolge van een vermetelen aanslag een ge deelte zijner scheepsmagt heeft verloren. In den nacht vau 23 op 24 Junij kwamen de mariniers van het fregat Ama- zona in opstand, daartoe opgestookt door zeven sergeanten, twee korporaals en een soldaat. Deze drongen naar de ka juit van den vice-admiraal Janizo, alwaar zij de deuren met de kolven der geweren trachtten open te slaan. De vice- admiraal, op het gerucht te voorschijn komende, werd on- middelijk doodgeschoten, waarna de heer Cornejo, prefect van Arica, in ziju bed werd vermoord. De tweede komman- dant Raygadan, een vijandelijken aanval vermoedendekwam uit zijn kajuit en gaf het voornemen te kennen van des noods het schip in de lucht te doen vliegen doch viel op hetzelfde oogenblik, door drie kogels getroffen, dood neder. Terwijl te gelijkertijd twee luitenants doodelijk werden gewond en een ander op zijn matras werd omgebragt, sloegen de op roermakers in de kajuiten der officieren alles aan stukken. De manschappen zagen dit alles werkeloos aan en inmiddels begaven zich eenige matrozen naar den walom van het gebeurde kennis te geven, waarop een zeeofficier, behoorende lot de medepligtigen in de revolutie zichin een sloep er naar toe liet roeijen en het schip uit naam van zijn chef Monetro in bezit nam. Deze laatste ontving vervolgeus de oproermakers bij zich en bragt hen naar het bureau der onder-prefectuuralwaar hij onmiddelijk een besluit uitvaardigdewaarbij vijf der in- surgenten tot officiers en andere tot onder-luitenants benoemd werden. Eenmaal meester van het fregat zijnde, begaf Mon- tero zich naar Islay om zich van de korvet Turaberen vervolgens naar Pisco om zich van de Amerika meester te makenhetwelk hem op beide plaatsen gelukte. In eerstge noemde haven maakte hij zich bovendien meester van de voortvlugtige officieren der Amazona, die zich aan boord bevonden van het mailstoomschip Bolivia der Engelsche maat schappij met oogmerk om zich naar Lima te begeven en die door hem met geweld van het stoomschip werden ge haald. - Te Parijs is geopend een tentoonstelling van nutlige en schadelijke insecten. De wijnoogst in Frankrijk is zoo voordeelig uitgeval len dat de wijnboeren verzekeren dat de prijs van de wijn zal dalen tot 5 francs de hectoliter. In de maand Junij des volgenden jaars zal te Rome het 18de eeuwfeest van het martelaarschap van den H. Petrus op plegtige wijze worden gevierd. De feesten, bij die gelegenheid te geven, welke door de heiligverklaring van verscheiden Jezuïten zullen vergezeld gaan, zullen een maand duren. Al de bisschoppen zullen tot bijwoning daarvan wor den uitgenoodigd. Op de laatste jaarmarkt te Horzitz in Hongarije, wer den het rundvee en de paarden zoo goedkoop verkocht, dat

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2