der rivier naderenen hoewel nog door een in de nabij heid zijnde schipper aangeroepen, stortte hij zich, zonder daarop acht te geven, in den stroom en verdronk. De door genoemden schipper aangewende pogingen om hem nog te redden bleven vruchteloos. Als een staaltje van de zonderlinge werking, die een bliksemstraal kan hebben, wordt uit Alkmaar gemeld, dat in het nabij die stad gelegen Oterleek, nadat de bliksem in een watermolen was ingeslagenin dien molen eenige deelen van de klok die in de kreb bij het kind lagengedekt door een plank boven uit den molen; van een kruisbeeld was het beeld afgenomen en in een hoek geworpen enz., alles in een ruimte van ongeveer 10 vierk. ellen. Daar bewogen zich toen vijf menschen en niet een hunner heeft eenig let sel bekomen uitgenomen de vrouw die zich brandde door dien een koperen ketel, die met kokende koffij gevuld was, door den bliksem doorboord werd. Hun eenig schaapje werd gedood. Maandag namiddag omstreeks 5 ure zijn ouder de gemeente Capelie a/d Yssel vier koebeesten door een trein der Ned. Rijnspoorweg-maatschappij overreden en gedood, zonder dat verdere onheilen werden veroorzaakt. Als een waarschuwend voorbeeld vermelden wij dat te Assen iemandten gevolge van het overmatig gebruik van pruimen, overleden is. Den 16den dezer werden de vergaderingeu der Waal- sche réunie te Delft op de gebruikelijke wyze gesloten. On der anderen is met eenparige stemmen een besluit genomen om zich ten krachtigste te verzetten tegen de door de Sy node in haar concept-reglement op de uitvoering van art. 23 opgenomen bepaling, dat de kiezers voor de uitoefening van hun recht een contributie van 1 moeten betaleneen bepaling, die als onwettig, onbillijk, onchristelijk werd ge brandmerkt. Jl. Woensdag vierde de Israëlitische godsdienst-onderwij zer, S. J. van Ronkel te Groningen den öOjarigen gedenk dag van zijn waarneming dier betrekking. Hij raogt bij die gelegenheid vele blijken van belangstelling ontvangen, als van de Israël, schoolcommissie een geschenk in zilver, van den schoolopziener Mr. H. J. Trip mede een net geschenk u-i „„a...^ij^-L-yazoiecnap een fraai boekge schenk, van den Israëlitischen kerkeraad weder een geschenk in zilver; verder nog geschenken van het Israëlitisch arm bestuur en van de vereeniging van Israëlitische godsdienst onderwijzers in Groningen en Drenthe, welke vereeniging, onlangs opgerigt, juist dien dag te Groningen een vergade ring hield en aan welker oprigting de jubilaris een belang rijk deel had. Een Hagenaar heeft de aandacht van die in de resi dentie en te Scheveningen wonen en vertoeven gevestigd op een reisgelegenheid of een uitstapje langs den Ryn, dat voor hen die Leiden bezoeken of er wonen niet minder belang stelling verdient; - 't Is een togtje met de stoomboot langs den Hollandschen Rijn tu3schen Leiden en Bodegravendat hij op het oog heeft. Op Maandag, Dingsdag en Woensdag vaart de stoomboot //de Rijn en Gouwe", 's morgens te half tien uur van het Utrechtsche Veer, en dus na de aankomst van de eerste spoortreinen van Rotterdam en van Amsterdam. Te 11 uur is men te Alphen, te 12 uur te Bodegraven alwaar in de na bijheid der aanlegplaats een goed logement gelegen is, waar alles behoorlijk is ingerigt. Bodegraven is een merkwaardig dorp, waar veel vertier en welvaart heerscht. De nieuw ge bouwde Roomsclie kerk is vooral van binnen bezienswaardig en met fresco's en verder beeldhouwwerk versierd. Alphen is een fraai dorp, dat met het door een brug over den Rijn verbonden gedeelte van Aarlanderveeneen kleine stad uit maakt. - De stoomboot vaart weder te half drie uur van Bodegraven en is te 5 uur te Leidenzoodat weder ge legenheid bestaat, om met den spoortrein te 6 uur naar Rotterdam en te 9 uur naar Rotterdam en Amsterdam te vertrekken. Ook op een andere wijze kan men den terugtogt maken zoo men den tijd tot een behoorlijk diné er wil afnemen. Bij de aanlegplaats te Alphen is een zeer goed logement, waar men op de heenreis 's morgens te 11 uur het diné kan bestellen tegen 3 uurals men terugkeert en aldaar afstapt. Dan kan men gebruik maken van de stoomboot //de Volharding", die van Amsterdam aldaar te 6 uur ophoudt of met de diligence van Woerdenop hetzelfde uurzoodat er gelegenheid en ruim tijd is, om met de laatste spoor treinen weder naar Amsterdam en naar Rotterdam te ver trekken. Dat uitstapje laat zich ook nog wijzigen. Te Alphen aan gekomen is er gelegenheid, om tegen een billijke prijs met rijtuig een bezoek te brengen aan Boskoop een aangenaam gelegen dorp, beroemd door zijn boomkweekerijen aardbe ziën, boomvruchten, rozencultuur enz., ook door de weten, schappelijkheidwaarmede aldaar de tuinbouw wordt beoefend en uitgeoefend. Met fraai weder is zulk een togtje langs den Rijn aller- aangenaamst. De oevers van den Hollandschen Rijn leveren veel schoons op; - de boomende wegen, de buitenplaat sen en de bewoners der fabrieken en boerenwoningende landerijen en de vergezigten - alles geeft een verscheiden heid en afwisseling in die streekwaardoor de Rijn zich slingert. De drukte van scheepvaart en landbouw draagt er toe bijbijzonder aan 's Molenaarsbrug en aan de Goudsche Sluis is onophoudelijk gevaar, dat steeds een behoorlijk en weergaloos gezigt oplevert. Wij deelen gaarne in de belangstellende aanbevelingdie in de residentie werd gedaan, om ook tot zulke uitstapjes uittelokkenen wel te eerderomdat het zoo dikwijls blijkt, hoe velendie een buitenlandsche reis maaktenvreemde lingen waren in hun eigen land of ongevoelig en onvatbaar voor het schooue, kenmerk van het ware en eenvoudige, dat hun omgeeft of nabij ligt. Brieven van de Kaap de Goede Hoop vermelden nog dat Mosheshhet opperhoofd der Basutosden oorlog had overgebragt op bet grondgebied van den Vrijstaat, en op zijn plundertogten de bewoners van het platteland vermoordde. I)e laatste mededeelingen echter spreken van de neerlaag van een aanzienlijke afdeeling der Basutos. Daar dezen ook Natal introkken, waren de Engelsche troepen naar de gren zen gezondende gouverneur van de Kaap had de kolonis ten verwittigd, dat zij niet moesten tusschen beide komen. In het Parlement echter waren vele redenaars van meening geweest, dat de Regering ten behoève van den Vrijstaat beboorde te interveniëren. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 6 6°, des avouds te 8 uur 6 2°, te 10 uur 60°. Dingsdag morgen te 6 uur 5 8°, te 8 uur 63°, 's middags te 12 uur 70°, 's namiddags te 4 uur 6 8°, Buitenlandsch Nieuws. Adeline Patti heeft te Ostende een concert gegeven en een schitterend succes behaald. De Koning en de Ko ningin van Wurtemberg en de Hertog van Brabant met zyn echtgenoot waren er bij tegenwoordig. De ontvangst beliep dan ook 9 5 00 francs. Te Dresden overleed in de vorige week de heer Frie drich Brockhaus, vroeger lid der firma Fr. A. Brockhaus en gedurende een reeks van jaren redacteur der Deutsche All- gem. Zeitung. Hij had den ouderdom bereikt van 65 jaren en was geboren te Dortmund. Friedrich was de oudste zoon van Friedrich Arnold Brockhaus, den stichter van de thans zoo vermaarde firma. Uit Frankfort wordt de volgende karakteristieke trek van Engelsch patriotismus medegedeeld Dingsdag avond be zocht de Prins van Wallis, in gezelschap van Prins Frederik van Hessen, het koffijhuis Concordia in Bockeuheim, en nadat hij dit had verlaten, kocht een Engelschman den stoel, waarop zijn toekomstige Koning gezeten en het glas waaruit hij gedronken hadvoor verscheiden ponden sterling. In de gemeente Woignaruenabij Cherburg, heeft zich in de vorige week het hoogst opmerkelijke geval voor gedaandat in drie molens, op een afstand van minstens vijf of zeshonderd ellen van elkander verwijderdgelijktijdig de bliksem sloeg en de drie molenaars, die aan den arbeid waren trof. Deze drie personen hebben nog al ernstig letsel gekregendoch zijn buiten gevaar. De reuzenballon le Géant, zou aanvankelijk te Frank fort die reis ondernomen hebben maar de Engelsche Gaz- compagnie dier stad heeft gemeend zich niet te kunnen ver binden tot levering der benoodigde hoeveelheid gaz, op grond

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2