BIDSTOND BIJBELVERKLARING Vooi'loopig Berigt. Buiteniandsch Nieuws. Advertenliën. Vereeniging voor VRIENDEN DER WAARHEID, Db. P. DEETMAN, Herv. Pred. te Grevelcluin Capelle. kunnen wij de pruimen, gratis aangeboden, nog niet eens kwijt worden." Woensdag nacht barstte boven de gemeente Katwijk aan Zee een hevig onweder los. Omstreeks drie ure sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer IJ. van Rijn, waar een gedeelte van het dak de schoorsteende muren ramen en vensters verbrijzeld of beschadigd werden. Van de vrouw des huizes is de borstrok, en op de vloer het kleed eenigzins geschroeid de knecht is een weinig doof en een der kiuderen ligt ongesteld geworden. Verdere onheilen zijn er gelukkig niet door ontstaan. - Donderdag morgen te 5 ure zijn 2 groote boeren plaatsen in de Schermer- en Heer-Hugowaard door den blik sem getroffen en spoedig in den asch gelegd. Donderdag avond omstreeks elf ure werd een water molen gelegen in den Vlietpolder onder Naaldwijk, dooi den bliksem getroffen. De molen is geheel afgebrand. Het gezin van den molenaarwiens inboedel grootendeels uit het brandende is gehaald is gelukkig ongedeerd gebleven. Maandag avond 11. had te Rijswyk een treurig on geluk plaats. Zekere J. Jonk, arbeider aldaar, bij den heer Gevers, wilde, goed zwemmer als hij wa3, een eend, welke door den tuinbaas was geschoten, uit een der vijvers halen. Hij had echter het ongeluk om in den modder te geraken en te verdrinken. Den ijverigen veldwachter, H. de Vries, die spoedig met eenige arbeiders op de plaats des onheils aanwezig was, rnogt het slechts gelukken, na drie uren zoe- kensmet dreggen en haken het lijk uit den modderpoel te halen. De ongelukkige, een zeer oppassend man, was gehuwd en vader van 3 kinderen. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Loosduinen Ds, J. J. Eigeman te Hengelo en te Cats de kandidaat S. G. Geertsema Bekkcringh. Aangenomen door Ds. J. Koster te Nijkerk op de Veluwe het beroep naar Bleskensgraafdoor Ds. R. A. van Deurzen te Haringkarspel dat naar de Purmer en door Ds. S. L. ten Hove te Maartensdijk dat naar Hoorn. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeenten te Zwolle de kandidaat H. Vissink; te Amsterdam Ds. W. H. Gispente Ferwerd de kandidaat W. Doorn te Rouveen de kandidaat J. Diephuis en te 01- deboor Ds. J. ter Borg te Beetgum. -Eerstdaags zal het aanzienlijk vergrootte R. C. kerk gebouw aan O. L. V. Hemelvaart alhier worden ingewijd met een luiaterryke mis, onder begeleiding van orchest en zangkoor. De gemeente heeft zich in de laatste 20 jaren zoo uitgebreid dat die vergrooling noodzakelijk is geworden. De R. C. gemeente van de parochiekerk gewijd aan O. L. V. Onbevlekte Ontvangenis alhier, is dezer dagen door tusschenkomst van den heer Dobbe eigenares geworden van de stoomspinnerij en daaraan verheelde gebouwen aan de Mare, ten einde zoo noodg te dienen tot vergrooting van dat kerkgebouw. Naar wij vernemen, heeft de heer J. D. van der Waals, na afgelegd examen, verkregen de acte van bekwaamheid B voor al de vakken van wis- en natuurkunde voor het mid delbaar onderwijs en niet enkel voor de wiskunde. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 62°, des avonds te 8 uur 5 8°, te 10 uur 57°. —- Zaturdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 61°, 's middags te 12 uur 65°, 's namiddags te 4 uur 66°. Eergisteren is in de Kursaal te Ostende een betreu renswaardig tooneel voorgevallen. Het orchest speelde een potpourri, die met de Braban<jonne eindigde. Hierbij liet een heer, een Antwerpenaar, een gefluit hooren. Een offi cier de zoon van baron ChazalMinister van Oorloggeeft den fluiter een slag in het aangezigt. Deze verdedigd zich en geeft den slag terug. Gij kunt u voorstellen dat hierbij een groote opschudding werd te weeg gebragt, en daar al les in het bijzijn van een groot publiek is voorgevallen zoo zal een gewapende ontmoeting- tusschen beiden heeren wel onvermijdelijk mogen geacht worden. Het lijk van lord C. Douglas, die, naar men zich zal herinneren een der slagtoffers van de bestijging van den Matterhorn was, is eindelijk gevonden. Hij viel van een hoogte van 8000 voeten. Zijn eene been had hij gebei verloren, terwijl zijn hoofd letterlijk in de borst was «r. drukt. Het escader uit de Middellandsche zee, onder adui, raai Bouet Willaumez, is niet te Cherburg gekomen omdai die hooggeroemde haven te klein is. Zij is namelijk niet in, gerigt voor gepantserde schepenwaarvan bij den aatile. van die haven nog geen spraak was. Thans strekt zij slecht, voor een derde van de vaartuigenwaarvoor zij oorspron. kelijk was aangelegd. Blijkens de laatste berigten uit Britsch-Indiè is d( zomer daar veel heeter geweest dan men in vele jaren heelt ondervonden; te Lucknow had men omstreeks half Junij 96 te Delhi 106 a 109 en te Umballa 120 gr. in de schaduw; zelfs inboorlingen waren bij menigte onder die buitengewont hitte bezweken. Men verhaalt dat Keizer Napoleon heeft verordend, dat door den Keizerlijken Prins alleen op de navolgende wijze de biecht mag afgelegd worden. Een zeker aantal vra gen door Z. M. zeiven opgesteld, wórden door den biecht, vader gedaan en beantwoord door den Prins, ten aanhoort van een derde. Verdere vragen zijn niet veroorloofd. Men schrijft uit Rome, dat het pauselijk bestuurna een gehoudene beraadslaging, beeft geoordeeld geene voor- zorgs-maatregelen te moeten nemen tegen de cholera en alles aan dc Voorzienigheid over te laten. Te Rothenburg in Hanover is de groote spinnerij dei heeren Heine en Zoon door brand vernield. Terwijl het blijkt, dat in China de strijd met de Taipings tot in het oneindige blijft voortdurenis ook hel nieuws uit Japan alles behalve voldoende. In elke der drie opene havens hebben tooneelen van geweld plaats gehad, die duidelijk aantoonenhoe veil men daar zijn leven acht De Taïcoon is werkelijk aan het hoofd van een leger van 50,000 man tegen den Prins van Nagato opgetrokken; hoe wel er niets verder is gebleken van diens verstandhouding met Satsuma. Getrouwd Mr. S. G. F. TIMMERMANS en C. L. ANDRESEN. Samarang, 2 6 Junij 1865. ZAAL, Spilsteeg. MAANDAG 21 Augustus, des avonds ten 8 uren, door Ds. J. H. GESELSCHAP, Herv. Pred. te Rhenen. DONDERDAG 24 Augustus, des avonds ten 8 uren, door J. F. HERMANN COMP. hebben hierbij de eer het geachte Publiek te berigten dat zij op den 19 September hun eerst GROOT CONCERT INTERNATIONAAL in de Stads-Gehoorzaal zullen gevenwelke Concerten zoo wel in Engeland als Amerika alle dergelijke muziekale uit voeringen hebben overtroffen. De Leden van dit Gezelschap, Heeren en Dames van alle natiën, zijn kunstenaars van den eersten ranguitmuntende zoowel in de Solo's als Ensem ble-stukkeu. Meer uitvoeriger berigten zullen de dagbladen mededeelen.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2