1689. Maandag 21 Augustus. A0. 1865. Binnenlandsch Nieuws. L EID S CÏfMiï B L A D. Deze Courant verschijnt eiken dag be halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regel3^.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ 0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cti. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; I u. 14 ra.; 8 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, .\Iaaudag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd de3 Zondags, 5 u.j van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2\£ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst, Poatbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgeus te7u.45m. en te 11 u.;'a namiddags te 8 u. 35 m. (savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'stiaraiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 eu 25 van elke maand.YVest-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand, RijLs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av. 8poorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 ra.av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'amorgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der Ia- en Uitgaande Hechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 nur; van 's Rijks Directe Belastingeu, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 anr. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 9 4 uur. Donderdag stelde Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen persoonlijk een prachtige zilveren bokaal ter hand aan den luitenant-admiraal E. Lucas. Die bokaal prijkte met de navolgende inscriptie: //Aan den luitenant-admiraal E. Lucas bij het viereu vau zijnen SOsten geboortedag en als hulde voor de meer dan 7 0 jaren getrouwe dienst door hem aan den lande bewezenaangeboden door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlandenluitenant-admiraal opper bevelhebber der vloot." Eene Vorstelijke hulde, den verdien stelijken admiraal waardig. De bokaal zelve is uitmuntend van conceptie en bewerking. Twee dolfijnen dragen een kelk, omgeven door eigenaardige planten en georneerd met mili taire en maritieme attributen; de eene zijde vertoont het naamcijfer van Z. K. H., gedekt met de vorstelijke kroon; de andere zijde de bovengenoemde inscriptie. Op het dek sel der beker staat een Hollandsche matroos, rustende op een anker, terwijl hij de ontplooide Nederlandsche vlag vro lijk laat wapperen. Een randschrift en relief bevat de spreuk van Prins Willem den eersten; //saevis tranquillus in undis." Dit kunstwerk werd door Z. K. H. ter uitvoering opgedra gen aan de K. N. fabriek van den heer J. M. van Kem pen te Voorschoten. Z. K. H. Prins Hendrik is Woensdag morgen ten 4 ure te Sneek aangekomen en vervolgens met het bestuur dei- roei- en zeilvereeniging naar het Sneekermeer getogen. Na den afloop der zeilpartij is Z. K. H. te Sneek teruggekeerd en heeft aldaar bij den burgemeester zijn intrek genomen. De audiëntie van den Minister van Justitie zal op Donderdag den 24ster. Augustus niet plaats hebben. Mogt de Hervormde gemeente te 's Hage zich ver heugen in de aanvankelijke herstelling en de terugkomst van een buitcnlandsche reis van hunnen hooggcachten leeraar den Wel-Eerw. heer Ds. Iluydecoper, die hoop is, wij zeg gen het met leedwezen verijdeld doordien Z.W.Eerw. door een vernieuwden aanval is getroffen die Z.W.Eerw. in. hoogst zorgelijken toestand doet verkeeren. - Naar men verneemt, zal te 's Hage (even als er een vereeniging bestaat van het Metalen Kruis) een vereeniging worden opgerigt van hen die gerechtigd zijn tot het dra gen van het onderscheidingsteeken van Waterloo. Reeds heb ben zich sommigen vereenigd tot het ontwerpen van bepa lingen dienaangaande. - Woensdag werd het lOOjarig bestaan der kolonie te Stadskanaal feestelijk gevierd. Nadat het feest door den leeraar oier plaats, Dr. B. J. Riedel, met een godsdienstige toe spraak geopend was, verhaalde de heer Mr. Voormeulen van Boekeren in een kernachtige rede den oorsprong, verderen voortgang en ontwikkeling en de hedendaagsche voltooijing van onze kolonie. Na afloop daarvan begaf men zich naai de tentoonstelling en de matinee musicaiewaarna een ge- costumeerde optogt zou plaats hebben. Te Utrecht is een werktuig aangebragt te Keuleu vervaardigd dienende om het werkdat thans door riool- ruimers wordt verrigt, op een eenvoudige en minder lastige wijze te verkrijgen. Een krachtige zuiger zuigt het vuil uit de putten door een gutta-percha slang op en werpt dat door een tweede slang in een hermetisch gesloten tonterwijl boven aan die ton weder een slang is bevestigddie de stikstof opzuigt en in een nabijstaand haardje brengt ter ver nietiging. - Door de werking van die machine wordt niet alleen meerderen spoed bij het ledigen der putten verkre gen maar dat werk kan bovendien op den dag of 's mor gens vroeg worden verrigt, waardoor nachtelijken stank en onrust niet meer zullen hinderen. Als een staaltje van de trouwlustigheid der Bredasche meisjes kan dienen dat twee knappe deerentjes in onder trouw zijn opgenomen, de eerste met een reizend muziekant, en de tweede met een gepensioneerd militairbeide steeke blind. Zoo ziet men hier letterlijk het oude spreekwoord be waarheid I)e liefde is blind I" Als een staaltje van den overvloed van pruimen deelt de Asser Courant het volgende mede: Zekere burgemeester die geen weg wist met dat fruit en medelijden had met zijn boomenkwam op het edelmoedig denkbeeld, om de schooljongens, wiens pad langs zijn tuin liep, eens te trac- teren. Hij posteerde zich daartoe, even na het uilgaan dei- dorps academie, onder een boom en zei tegen den eerste, die vermoeid van de studie, aankwam: //Berend wil je wat pruimen?" De student schoof de pet iets uit de oogeri keek den burgemeester een oogenblik aan en antwoordde eindelijk Néé - wij hebt er zölfs te völle." Eenigzins ge pikeerd, kwam de dorps-chef bij zijn vrouw en riep: //nu

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1