Binnenlandsch Nieuws. f 1600 tot leeraar in de Fransche taal de heer F. A. Mu- truxsecondant te Utrecht, jaarwedde f 1600 tot leeraar in de Duitsche en Engelsche taal de heer M. Leopold, leeraar aan 's Rijks kweekschool voor onderwijzers te 's Her togenbosch jaarwedde f 1600. Tot directeur der hoogere burgerschool is benoemd bovengenoemde heer M. Leopold, met een jaarwedde van f 200 met vrije woning, vuur en licht. voldoende waarborgen geeft voor een waarachtige aangifte van het bedrag van het jaarlijksch inkomen. De talrijke mis drijven die ontdekt worden en de overvloed der zedelooze handelingen die van gewetenloosheid getuigen maken het onraadzaam een belasting intevoeren die de ingezetenen plaatst tusschen hun eigenbelang en hun gewetenvooral daar de heffing van accijnsenlokkende tot smokkelarijals een ge oorloofd middel heeft doen beschouwenmisleiding van het toezigt en ontduiking van de rechten der schatkist. Wil men dus een incometax, er dient naar een ander middel te worden uitgezienom een redelijken maatstaf te erlangen. De 1ste luitenant der art. J. F. Goudriaan gedeta cheerd bij de Kon. Mil. Academie te Breda, is tot adjudant van den generaal-majoorgouverneur dier Academie, benoemd geworden. Z. K. H. de Prins van Oranje woont de manoeuvres bij van de kavallerie in het kamp van Milligen. In het laatst dezer maand zullen er van het instructie- bataillon te Kampen een groot aantal korporaals-titulair naar de verschillende reg. worden afgezonden om daarbij in den effectieven graad van korporaal optetreden. Dezer dagen is de jury benoemd, die de ingezonden ontwerpen voor een paleis der Staten-Generaal beooordeelen zal. Naar men wil, zou die jury bestaan uit de heeren Rose, 's lands bouwmeesterGodefroiMetzelaarHeemskerk en Vosmaer, secretaris, terwijl de Minister Thorbecke als pre sident daarin een beslissende stem zal hebben. De plegtige onthulling der gedenknaald te Schevenin- gen zal op Donderdag 24 Augustus plaats hebben. Z. K. H. Prins Frederik zalals eerevoorzitter der hoofdcommissie tot oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813, te 3 uur 's namiddags zich met de leden dier com missie van zijn pavilloen naar het feestterrein begeven, al waar tribunes voor de genoodigden zullen zijn ingerigt. De leden der afdeelingen van de Vereeniging het Metalen kruis zullen zich langs dien weg stellen en het muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers zal zich bij de plegtigheid doen hooren. Z. K. H. zal een toespraak houden ter voor bereiding der onthullingdie door fanfares en kanonschoten zal worden aangekondigd. Het gedenkteeken zal door Z. K. II. aan het gemeentebestuur worden overgedragen terwijl tegen half vijf uur de feestmaaltijd in het nieuwe schoolgebouw aan de Badhuisstraat zal aanvangen. Volksvermakelijkheden en illuminatiën zullen dat feest opluisterendat bij gunstig weder met de allerwege in het duin en langs het strand verzamelde menigte een zeer eigenaardig schouwspel zal op leveren. Burg. en Weth. van Middelburg hebben aan den Ge meenteraad voorgesteld, om ter voorziening in het te kort, dat door de afschaffing der plaatselijke accijnsen zal ontstaan o. a. te vragen een jaarlijksche subsidie van f 30,000 uit 's Rijks kas. De HH. Fokker en Borsius hebben thans hunne stadgenooten uitgenoodigd tot het teekenen van een adres aan den Raad waarin de verwerping van dat voorstel wordt verzocht, op grond dat het is beneden de waardigheid van Zeeland's hoofdstaden de ingezetenen van Middelburg wel genoeg liefde voor de stad hunner inwoning zullen hebben, om aan een zelfs aanmerkelijke verhoogiug van den hoof- delyken omslag de voorkeur te geven boven een alimentatie door het Rijk of een exceptioneel behoud van een plaatselijk accijns. In de Dingsdag gehouden zitting van den Gemeente raad te Goes is overgegaan tot de benoeming van directeur en leeraren der hoogere burgerschool aldaar, en zijn benoemd: Tot leeraar in de wiskunde de heer S. M. L. Meschge pensioneerd kapitein der infanterie te Bergen-op-Zoommet een jaarwedde van f 1600 tot leeraar iu de natuur- en scheikunde de heer Dr. C. Walig, hulpleeraar aan de hoo gere burgerschool te Deventer, jaarwedde f 1600 tot leeraar in de Nederlandsche taalaardrijkskunde en geschiedenis de heer A. W. van Campenpredikant te Andijk, jaarwedde Op onderscheidene plaatsen in Friesland heeft 11. Vrij. dag een hevig onweder gewoed. In Wonseradeel werd een nieuw gebouwde boerenwoning door den bliksem getroffen en in den asch gelegd. - Zaturdag op den middag vertoonde zich boven Breda zulk een menigte ooijevaars dat de lucht daarmede geheel bedekt was. - Maandag morgen werd het stoffelijk overschot van Dr. J. Tichler op de begraafplaats aan het einde der Groe- nesteeg ter aarde besteld. Een talrijke menigte, ingezetenen van allerlei stand leden van verschillende kerkgenootschap pen en aanhangers van verschillende rigtingen, was op de begraafplaats bijeengekomen en menige geringe naar de we reld telde 10 centen af voor een bewijs, waarop ten ge volge van een verstandigen maatregel der gemeente-commissie alleen de toegang bij zulke gelegenheden vergund wordt, 't Was wel een treffend bewijs hoe hoog de overledene bij het gemeentebestuur stond aangeschreven, dat de heer burgemeester en de wethouder Stoffels door hunne tegen woordigheid aan zijn stoffelijk overschot de laatste eer be wezen. En nadat de lijkkist in de groeve, een nieuw gemet selde grafstedewas nedergelaten getuigde de oudste leeraar Ds. H. Fangman in treffende 'bewoordingenvan de hooge achtingwaarin Dr. Tichler bij zijn ambtgenooten stond en van het belangrijk verlies, dat zijn dood veroorzaakte. Met aandoening betuigde de broeder des overledenen zijn dank aan allen die rondom het graf vereenigd waren predikan ten ouderlingendiakenengemeenteleden enz. voor de blijken van liefdedie hun tegenwoordigheid bewees. Maar bovenal treffend en hartroerend was de aandoenlijke taal die oprees uit het hart van den pleegzoon des overledenen Ds. Ter Nooy Apel, van Amsterdam, en weerklank vond in aller harten die de betrekking, zoo als zij tusschen beiden was ontstaan en vastgeknoopt, kenden en gevoelden: eene hulde die Dr. Tichler ook door menige armen en eenvou- digen wordt toegebragt. En zoo er nog iets aan dat denk baar huldebetoonvan den man die zooals Ds. Ter Nooy Apel zeide met God gewandeld had en voor wien het ster ven gewin was, ontbrak, in zijn betrekking van Examinator der alumni van de 2 BOjarige stichting Hallet heeft hij door ijver en naauwgezetheid getoondhoe hij ook in het schijnbaar geringe getrouw was, door overeenkomstig de edele en ernstige bedoelingen des stichters te waken of toe te zien, dat de stoffelijke ondersteuningen tot wetenschappelijke vorming van hervormde predikanten worden besteed en ge bruikt in den geest der stichtingzoodat ook in dat op zicht alles eerlijk en met orde geschiede. De naam van Jacob Tichler zal nog lang bij velen in gezegend aandenken blijven. Het zilveren eereteeken voor de oud-strijders van 1813-1816 is nog uitgereikt, behalve aan de vroeger ver melde ook aan de volgende daarop rechthebbende als J. Boesart, S. van der PaauwL. C. Smits, W. L. de Sturler, G. Beurzen, Mr. J. A. Bakker Korff, B. Braggaar P. Cordua, M. Durieux, C. J. B. GeijerG. P. van der Hart, P. Kriek, J. LabordusJ. Plu, G. P. ten Sande J. Veilbrief, A. J. Wolthuis, A. van WageningenH. Schmidt, G. van der Sloot, J. Planjer, H. D. Cornielje en M. C. Vos. - Bij de op het Raadhuis plaats gehad hebbende aan besteding van het dempen der sloot langs den Singel van den Koepoortsweg tot de Naakte Sluis, is als minste inschrij ver aannemer geworden H. Filippo Jz. alhier, voor f 5 89. De Thermometer van Fahrenheit teekeiule alhier Zatur dag des namiddags te 6 uur 7 5°, des avonds te 8 uur 6 5°, te 10 uur 60°. Zondag morgen te 6 uur 5 8°, te 8 uur 65°, 's middags te 12 uur 73°, 's namiddags te 4 uur 73°. te 5 uur 71°, te 8 uur 64°, te 10 uur 60°. Maandag morgen te 6 uur 5 8°, te 8 uur 6 6°, 's middags te 12 uur 72°, te 4 uur 72°.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2