Buitenlandse!] Nieuws. hij dadelijk zijn bewustzijn verloor zoodat hij te Rotterdam aangekomen in weerwil van spoedige geneeskundige hulp is overleden. Uit Alpben werd ons Woensdag avond berigt, maar te laat, om het nog optenemen dat aldaar bij een openbare vei ling 45 bunders land onder Soeterwoude zijn verkocht voor f 103,678,boven en behalve de kosten van veiling en overdragt en de trek- en verhoogingsgelden. Onder den titel: Het Vraagstuk der Arbeiders en het Christendom heeft bij den boekhandelaar J. W. van Leeu wen alhier een vertaling het licht gezien van een geschrift van Wilhelm Emmanuel vrijheer van Kettelerbisschop van Mainz. De strekking van dit werkje blijkt uit de volgende zinsneden: nAlleen Jezus Christus, de Zoon van den leven den Godkan in de toekomst den arbeidersstand helpen. Wanneer het geloof aan Hem en aan zijnen geest in de we reld doordringt; dan is de arbeidersvraag opgelost. Wanneer daarentegen het geloof aan Hem en zijne godheid uit de wereld verdwijnen, wanneer de geest, welken de liberale partij vertegenwoordigt, zich verder mogt uitbreiden, dan zullen de groote ondernemingen voor den arbeidersstand schipbreuk lijden en de arbeidersstand zelf zal weder tot den toestand vervallen, waarin deze zich bevond, toen de goden van het Pantheon de wereld overheerschten." Door den gouv.-generaal van Neêrl.-Indië zijn o. a. benoemd tot adv. en proc. bij de Raad van Justitie te Soera- baya Mr. F. H. Gerritzen en overgeplaatst bij het garn. bat. van Sumatra's westkust de 1ste luit. L. M. H. J. Barkey en bij het garn. te Samarang de off. van gezondheid 2de kl. P. E. Neeb. Woensdag jl. den 7den Junij, was schier geheel Ma kassar ontsteld door een verraderlijke moordaanslag, gepleegd door een Chineschen gevangene. De officier van gezondheid 3de klasse, W. E. Berghuis van Woortman, zijn morgen-visites gaande afleggen, kwam omstreeks 3 ure ook in het. nieuwe keltinggangcrs-kwartier. Hier werd hem gewaarschuwddat een Cbinesche gevangene geneeskundige hulp had ingeroepennaardien hij den gan- schen nacht onrustig en in koortsachtigen toestand was ge weest. De heer B., het vertrek binnentredende, waarin zich de vermeende patient bevondvond dezen liggen in zijn sarong gewikkeld. Gevraagd zijnde, antwoordde hij, dat hij pijn op de borst gevoelde. De heer B. wilde dit onderzoe ken doch naauwelijks had hij zich voorover gebukt en de haud naar hem uitgestokenof de Chinees haalde eensklaps een tweesnijdend slagersmes van onder zijn sarong te voor schijn en bragt daarmede den heer B. een steek in de buik toe. De heer B., zijn tegenwoordigheid van geest behoudende, verwijderde zich aanstondssloot de lucht van de hem toe- gebragte wond af en begaf zich, zoo pijnlijk als hy was, naar zijn woning, alwaar hij zoo spoedig doenlijk onder geneeskundige behandeling kwam van den officier van ge zondheid 1ste klasse, den heer E. W7. A. Ludeking. Naauwelyks was de wond door dezen onderzocht en een behoorlijk verband daarop gelegd, of de heer L. werd by den moordenaar geroependie onmiddelijk na den aanslag een enorme dosis opium had ingenomenten einde zich van kant te maken. Alle mogelijke tegengiften en middelen om hem uit dezen doodelijken toestand terug te brengen mogten niets baten, en eenige uren daarna ontging de onverlaat de straf van den wereldlijken rechter. Als beweegreden voor deze wandaad kan alleen gevonden worden een dolle wraakzucht, die de booswicht had tegen de geneeskundige dienst in het algemeen. Deze Chinees was eenigen tijd geleden tot vijf jaren dwangarbeid veroordeeld wegens een wanbedrijf door hem te Maros gepleegdcn zat nu in hechtenis tot dit vonnis zou zijn bekrachtigd. Nu schijnt hij zijn veroordeeling alleen te hebben toegeschreven aan het visum repertum door den officier van gezondheid B. in commissie met den apotheker 2de klasseden heer Moesman, in deze zaak uitgebragt. Alleen de heer B. was hem bekend, het ander lid dier commissie niet, zoodat even goed een ander geneesheer, die volstrekt niet in die zaak betrokken was geweest, het slagtoffer van deze lage wraak oefening zou kunnen geworden zijn. Wij zouden voor 's bands nog volstrekt geen melding van deze vreeselijke wandaad gemaakt hebbenin het belang van de bloedverwanten van den heer B., ware het niet het geval, dat wij tot inner lijk genoegen van allen die den heer B. kennenkunnen mededeelen dat deze zich thans buiten gevaar bevindt en van dag tot dag in beterschap toeneemtzoodat hij denkt spoedig zijn dienst te kunnen hervatten. De Thermometer van Fahrenheit leekemie alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 67°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 60°. Donderdag morgen te 5 uur 5 8°, te 8 uur 63°, 's middags te 1 2 uur 73°, 's namiddags te 4 uur 7 8°. Een zekere heer Gale heeft te Londen na lang zoe ken het problema opgelost, om buskruid onplofbaar te ma ken, zonder dat het iets van zijn kiacht verliest, zoodra het mengsel wordt verwijderd. In tegenwoordigheid van vele wetenschappelijke mannen werden Vrijdag met aldus ge prepareerd buskruid proeven genomen. Het wilde niet ent- branden ofschoon een gloeijend ijzer in een vol vat werd gelegd. Het beschermende middel is niets anders dan tot poeder gestampt glas; zoodra dit door een fijne zeef is weg- geloopen krijgt het buskruid zijn oorspronkelijke eigenschap terug. Deze uitvinding is van hoog gewigt bij het behande len en vervoeren der vaten met buskruid. De heer Gale heeft octrooi op zijn uitvinding genomen. Men verneemt thans, dat de reis der Koningin-we duwe van de Sandwichs-eilanden naar Engeland voornamelijk ten doel heeft om de belangen van de missie der Engelsche kerk, welk sedert het jaar 186 2 in haar land bestaat, te bevorderenen in het bijzonder om hier gelden te verza melen voor het bouwen eener kerkter eere van den over leden Koning Kamehameha IV op wiens verzoek die missie zich in der tijd gevestigd heeft en door wien het bij de genoemde kerk in gebruik zijnde Algemeen-Gebedenboek in de Hawayasche taal is overgebragt. Maandag heeft de Vorstin te Iledingham-Castlein het graafschap Essex, aan een ver gadering deelgenomen welke bestemd was om gelden voor het voorschreven doel bijeen te brengen en in welke uit voerige mededeelingen zijn gedaan omtrent den stoffelijken en zedelijken toestand der Sandwichs-eilanden. Lady Franklin, bij wie Koningin Emma hier te lande verblijf houdt, is de weduwe van den bekenden Noordpool-reiziger. Den 3den Augustus heeft te Parijs in een plegtige zitting der academie de uitreiking plaats gehad van de prij zen uit liet fonds Montyod aan hendie door uitstekende deugd zich hebben gekenmerkt. De eerste prijs van 3000 francs, waarnaar 89 personen dongen, is ten deel gevallen aan Rosalia Mariongemeente-onderwijzeres te Beaumont Hague. Deze vrouw is thans vier en zeventig jaar oud en bekleedt in hare gemeente sedert 1816 debetrekkingen van onderwijzeresziekenoppasster en zuster van liefdadigheid. Zij vindt voor dit alles tijdmaar offert nooit een school uur op. De tweede prijs werd toegekend aan een vrouw uit de wijk Notre Dame de Lorette, F. Navier, die veertig jaren lang vrijwillig zieken heeft verpleegd en ongelukkigen bij gestaan. Van de acht medailles eerste klasse is er een ten deel gevallen aan een militair en een aan een geestelijke. Eerst genoemde is een sergeant der grenadiers, Alabert, die vijf- en twintig jaar lang zijn moeder heeft verzorgd. De pastoor Brandelet, van Lavirondie vooral ten opzigte van onder wijs en opvoeding der jeugd zich hoogst verdienstelijk heeft gemaakt, door het stichten van scholen en instellingen voor de jeugd is de tweede. Mej. Adeline Pattidie zich onlangs aan een operatie door den geneesheer Nélaton moest onderwerpenzal te Pa rijs eerstdaags uit Vichy terugkeerenten einde dien arts op nieuw te raadplegen. Het gezwel is namelijk weder op gekomen tot grooten spijt der jeugdige kunstenares. De heer Nélaton is van oordeeldat de kunstbewerkinghoe dik wijls ook herhaald, wederkeeren van het uitwas niet kan verhinderen. In de nieuwe hoofdstad van Italië bestaat van ouds her een kattenasyl. Het is een klooster naast de St. Laurens- kerk. Wil men een kat kwijt zijnmen behoeft haar niet iD het water te smijten of aan den poelier te verkoopen men brengt haar eenvoudig naar het kattenhuis. Heeft men overlast van de muizen, zoodat men ten laatste noode be«

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2