Binnenlandse!] Nieuws. in de residentie willen treffen; geen van zijne voorgangers had dit nog uitgedacht. Zij zullen er ook weinig om geven want van hunne schatten hebben zij niets anders te betalen dan hunnen aanslag in de personele belastingen zijn zij hierover ontevredenzij verlaten het land vestigen zich in den vreemde; waar zij zijn, volgt de portefeuille: coupons kan men overal kwijt worden en negotiëren. Wat de geachte afgevaardigde uit Appingadam, de heer Zylkervan twee broeders gezegd heeft, waarvan de een landbouwer bleef en de andere zijn fortuin in den handel plaatstekan op de landbouwprovinciëu en de rijke handelsgewesten geappliceerd worden; in de eerste is men niet vrij eene roede land te verkoopenhet kleinste kapitaal op zijn goed op te nemen geen helm gras of graan publiek te verkoopen zonder aan j den fiscus rechten te betalengrondlasten worden bij mi3- gewas nimmer teruggegeven; en wat betaalt de handelaar? Ja personele belasting en soms patent, inaar hij kan mil* lioenen omzetten, koopen en verkoopen, en gerust zijne ren* i ten beuren zonder een cent aan den fiscus te betalen. Voor den handel wordt veel gedaan, millioenen besteed 1 voor nieuwe waterwegen, de landbouw wordt aan zijn lot, aan eigen krachten overgelaten: het is de gans die jaarlijks geplukt wordt. De heer Minister beweert dat de geest vau dit wetsvoor* stel niet fiscaal ishet is mogelijk, maar alles is voor over drijving vatbaar in de applicatie. Toch; de Minister vergunne mij hem op eeue kleine be* j paling te wijzen die waarschijnlijk zijne attentie is ontgaan en die tot plagerijen en kleingeestige fiscaliteiten kan aan leiding geven. In art. 17, lit. T, worden vari de belasting vrijgesteld bakers en zogende minnendoch in eene nota onder, deze bepaling slaat geschreven: //De vrijstelling voor bakers vervalt na twee achtereen volgende maanden dienst bij het gezin al zijn zy gedurende dézen tijd enkele dagen afwezig." Deze bepaling kan van den Minister niet komen; het is onmogelyk, dat hij zoo fiscaal zij ten opzigte van jonge lieve kraamvrouwen. Doch het' is een mooi veld voor de fiscaliteit van deurwaarders, ambtenaren van belastingen en controleurs; met een uittreksel op hun notaboekje van de Opregte Haarlemmer Courant heb ben zij de date certaine van de bevalling; welnu, zij heb ben niets anders te doen dan aan die huizen aan te bellen naar den baker te vragen; deze verschijnt zonder argwaan, aan een nieuwe dienst denkende, maar er wordt van het feit proces-verbaal opgemaakt, met alle gevolgen van het zelve. Is dit geen kleingeestige fiscale bepaling en zal die veel opbrengen? I)e Minister twijfelt, of bij de ambtenaren in Limburg fiscaliteit bestaat. Ja, bij sommigen baardloozendie de wet ten voor het doen van hun examen zoo goed als van bui ten geleerd hebben; het zijn geene mannen van practjjk of mensehenkennis. Zij komen in ons gewest met een geest van antipathie; zij beschouwen de Limburgers als geene Neder landers. Ja, Mijne Heeren, bij velen die gedwongen zijn in Limburg te verblijvenbespeurt men denzelfden geest als dien der Duitschers jegens andere nationaliteiten, waar zij denken als overheerschers te kunnen handelenen waar zij zich van de inwoners afzonderen en bande a part maken. Ik weet en ben overtuigd dat de Minister geene fiscaliteit verlangt, en het de geest ook niet is van de Regering, die wil dat Limburg goed worde behandeld. Op den 12den Junij was ik op het punt van het woord te vragendoch ik liet het om dal ik waarlijk medelijden had met den ziekelijken toestand van den Minister; had ik zulks gedaandan had ik waarschijnlijk gisteren in het lot gedeeld van den geachten afgevaardigde uit Roermondden heer de Lom de Berg en zou even als hijmisschien het point de mire van den heer Minister geworden zijn wegens bezwaren tegen dit wetsvoorstelen om de belangen van ds belasting schuldigen te hebben verdedigd men heeft soms als Volks vertegenwoordiger nog al wat te verkroppen en te verduren. Maar Zijne Excellentie neme het mij niet kwalijk dat ik hem herinner, dat hij ook op deze banken gezeten heeft en de mannen van de groene tafel wel eens hardja zeer hard heeft aangevallen. Ik twijfel of het incident van gisteren aangenaam aan de Vergadering is geweest en veel tot de verdediging der wet zal hebben toegebragt. Ik neem mij voor tegen art. 1 te stemmenen mogt dit worden aangenomenverder te handelen naar de wijzigia- gen die in het wetsvoorstel zouden knnnen gebragt worden. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Oldenzaal Mr. P. M. Beelaerts van Emmichoven advocaat te 's Gravenhagetot griffier bij het kantongerecht te Gouda Mr. M. Buchner, laatstelijk griffier bij het kantongerecht te Edam, en tot griffier bij het kantongerecht te Edam Mr. G. J. Berk hof!', laatstelijk griffier bij het kantongerecht te Gouda; - en eervol ontslag verleend aan den heer J. M. Smeets, uitzijn betrekking van Kantonrechter te Gulpen. Bij den Raad van State, Afd. voor de geschillen van be stuuris op heden Woensdag o. a. ingekomen een Koninklijk besluit van 21 Julij 11., waarbij afgewezen wordt het bezwaar van E. J. Hoos en P. H. Hoos legen een besluit van HH. j Gedep. Stalen van Zuid-Holland, houdende weigering der ver- 1 gunning om te 's Hage een kalkbranderij opterigten. Dingsdag is te Amsterdam de 80ste algeraeene ver gadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, door den voorzitter Prof. A. D. Loman geopend met een toespraak, waarin hij de bedenkingen oploste tegen den naam en het algemeen karakter der maatschappijhaar werkkring en or- ganisme ingebragt en ten slotte de afgevaardigde opwekte om vertrouwen te stellen op de gezonde beginselen en de constitutie der instelling. - Het voorstel, betreffende de middelen tegen schoolverzuim en tot schoolbezoek in het werk te stellen, is na 32 5 tegen 251 stemmen aangenomen De aan de orde gestelde ontwerp-reglementen en voorstellen zijn bij acclamatie goedgekeurd. Bij den laatsten hoogen waterstand vertoonde zich nabij den molen onder het gehucht Zelden Etfen bij Breda zulk een menigte sprinkhanen dat men die moest opscheppen en met een handwagen vervoeren. In het kamp bij Zeist sloegen Zondag namiddag ten 5 ure eensklaps de vlammen uit de tent van den luitenant adjudant van het corps mineurs en sapeurs. De tent is ge heel afgebrand maar bij gebrek aan water heeft men door het werpen van zand belet, dat de brand zich aan andere tenten mededeelde. De Nederduitsche Hervormde gemeente alhier lydt een droevig verlies door den onverwachten dood van een harer oudste leeraren Dr. Jacob Tichlerdie Zaturdag 11. van hier naar Zeeland vertrok en wiens lijk Dingsdag met de Mid delburger stoomboot te Rotterdam werd aangevoerd. Acht en twintig jaren lang was hij een ijverig en getrouw evangelie dienaar der gemeente, waarbij hij van den aanvang af, door zijn uitstekende diensten als stichter der vereeniging tot heil der armen een welverdiende lof en de algemeene achting verworven had. Op ruim 60jarigen leeftijd van zijn post geroepen, zal zijn naam in vereerende nagedachtenis blijven bij zijne talrijke leerlingen en trouwe volgelingen. In ver schillende kerkelijke betrekkingen hij het provinciaal kerk bestuur van Zuid-Holland en laatstelijk als lid der Alge meene Synode, kenmerkte hij zich evenzeer door yver en naauwgezetheid als door zachtmoedigheid en vredelievend heid. Naar wij vernemen zullen de heeren Provaudier en Terreyra, de laatste bijgenaamd L'Homme Flute, die reeds te 's Hage en te Amsterdam door hun bijzonder talent zoo veel lof hebben ingeoogst, zich in de volgende weekDings dag, in het koffijhuis de Paauw doen hooren. Wij verwachten bij die gelegenheid eene goede opkomst in het groote en schoone locaal. - In een particuliere correspondentie van Soerabaya, dd. 26 Mei, aan de Sam. Ct., lezen wij: Alles is in den Oost hoek nog onder den indruk van den hevigen schok van aardbeving, welke allerwegen in den avond van den 19 dezer (Vrijdag), omstreeks half acht ure, gevoeld werd. Be jaarde lieden hier ter plaatse beweren, dat sedert 1821 geen schok gevoeld werd welke den laatsten in hevigheid evenaarde. Te Malang duurde de golving van den grond vier minuten lang, en ontvloden de inlanders in angst hunne woniugen. Het schijnt, dat het natuurverschijnsel met de werking van den Smeroe in verband staat: deze doet een vuurkolom van reusachtige dimensie onafgebroken in het

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2