N°. 1079. Woensdag 9 Augustus. A0. 1803 Schoolverzuim. 1 •- i LEIDSCH BAGBLAD. Deze Couraut verschijnt eiken dag be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regelsƒ0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 rege^0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam eu Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; I u. 14 m.; 8 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochteuds 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2». u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Poitbusligtingen aan de LakenhalKatoenfabriek eu op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 u.;'s namiddags te 8 u. 35 m. Isavonas te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 's namiddags.Oost-Iodisohe Laudpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatstee van elke maand. Rijks-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag eu Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 nur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente' Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der In- eu Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van VRijUs Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag eu Donderdag van 92 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypolhekeu en het Kadaster van 9 4 uur. i. De algemeene vergadering van afgevaardigden der ver schillende departementen van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen dezer dagen te Amsterdam te houdenzal zich met het gewigtig onderwerp van het schoolverzuim weder bemoeijeu en naar aanleiding van een voorstel door een commissie in de vorige vergadering benoemdingediendoverwegen en beslissen ten aanzien der middelen die zouden kunnen wor den aangewend, om bij ouders, die hunne kinderen de school doen verzuimen zooveel belangstelling in het onder wijs optewekkendat daardoor het schoolbezoek bevorderd worde. Bij dat voorstel acht men het overbodig het bestaan van het schoolverzuim nader aantewijzen want al moge de statistiek, gelijk zelfs door de Hooge Regering erkend wordt, aog niet in staat zijn het onder juiste cijfers te brengen, dit is zeker, dat, het zij men het schoolverzuim in volstrekten of in betrekkelijken zin neme, het kwaad zoo verbazend groot is, dat alle, wien volksbeschaving en volkswelvaart ter harte gaan, luide roepen om de middelen tot verbete ring en bestrijding. Ook binnen Leiden De vraag moet zeker toestemmend beantwoord worden want in de commissiedie dat gevoelen uitsprak zat ook een afgevaardigde van het Leidsch Departement. Wy gelooven het ook dat binnen Leiden over schoolverzuim is te klagen in vol strekten en in betrekkelijken zinzoowel ten aanzien van het getrouw schoolbezoekslordig schoolgaan als van ge heel verzuim der school; bedriegen wij ons niet, dan zijn onverschilligheid der ouders, ongeregelde opvoeding, zwakheid °f laffe toegevendheid aau de vaak en de vroegste jeugd onbestreden eigenzinnigheid der kinderen, dwaze en verder felijke begrippen ten aanzien van het doel der school, veel meer dan het bezwaar van het schoolgeld ziekteonkunde °f bezwaren van godsdienstigen aard onder de hoofdoorza ken van het kwaad te tellen. Het is zeer opmerkelijk en het verdient wel de aandacht van het plaatselijk scbooltoezigtdat het aantal leerlingen op de openbare en bijzondere scholen binnen Leiden, zoo be langrijk in de laatste jaren is afgenomen. Uit de regerings verslagen der gemeente ontleenen wij de volgende cijfers: 1851. 1864. Bevolking der gemeente u a openbare scholennamelijk voor bedeelde en minver mogende jongens meisjes jongens meisjes 36032 38299 Overige scholen 1639 1363 1130 944 853 832 1272 1224 Totaal jongens 2762 2125 meisjes 2307 2056 Van geheel anderen aard en met veel gunstiger uitkom sten is de vergelijking van het getal leerlingen op de be waarscholen bedragende in 1851. 1864. jongens 230 1061 meisjes 193 1144 welke bevredigende cijfers ook evenzeer blijken ten aanzien van Zondagscholen en Zangscholen. Is het aau de eene zijde een verblijdend teekendat het bezoek der bewaarscholen zoo belangrijk is toegenomen, aan den anderen kant bestaat er veel grond voor het betreurens waardig feit, dat vele ouders in de lagere standen meenen dat het onderwijs op de bewaarschool voldoende is en de overgang van die instelling tot de lagere school niet of niet onmiddelijk plaats heeft. Een opzettelijk en gron dig onderzoek van het schooltoezigt is van groot belang waaraan moet worden toegeschreven dat de vroegere armen en centenscholen zooveel meer leerlingen tellen dan tegen woordig, daar toch ook dat verschil aanmerkelijk blijft, al rekent men op het aantal leerlingen die de diaconiescholen bezoeken, terwijl ook het totaal der schoolgaande leerlingen van al de scholen zooveel is verminderd.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1