Buitenlandsch Nieuws. Takens Lambrechts te Warnsen Scharldat naar Linschoten door Ds. J. Vermeer te Genemuiden. Ds. H. van Strien Cz. te Beunekom heeft bedankt voor het beroep naar Losdorp en Ds. H. van Griethuizen te Nieuwe Tonge voor dat naar Nijkerk op de Veluwe. Door de Broederschap der Doopsgezinde gemeente te Stavoren is tot haren leeraar beroepen de heer H. ter Meulenproponent bij de Doopsgezinde Sociëteit te Am sterdam. Onze landgenoot, de gewezen zee-officier van de Velde, heeft in Zwitserland een Fransche kaart van Palestina uit gegeven die met het daarbij behoorende bijbelsche aard rijkskundig woordenboek algemeen geroemd wordt en groo- ten opgang maakt. - De Russische regering heeft er 100 exemplaren van besteld voor hare lycea. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 6 uur 6 5°, des avonds te 8 uur 6 9°, te 10 uur 5 7°. Zaturdag morgen te 5 uur 5 5°, te 8 uur 59c, 's middags te 12 uur 61°, 's namiddags te <1 uur 62°. De Belgische Kamer van Afgevaardigden heeft den 2den dezer de geamendeerde artikelen der wet tot wering der misbruiken bij de verkiezingen met 5 5 tegen 43 stem men aangenomen. De linkerzijde stemde als één man er voor en de oppositie met dezelfde eenstemmigheid er tegen. De heer Classen-Kappelman is Woensdag voor den rechter van instructie te Keulen geroepen om zich te ver antwoorden wegens de volgende beschuldiging1°. door zijn uitnoodiging in de nieuwsbladen aan de leden der ka mer en feestgenooten tot een diner in de zaal van Gurze- nich en tot den feesttogt op den Rijn naar het Zevenge bergte tot een openbare bijeenkomst in de open lucht, en tot een openbaren optogt te hebben uitgenoodigd zonder het daartoe vereischte verlof van de politie 4 8 uren te vo ren te hebben aangevraagd; 2°. voorzitter te zijn geweest van een politieke vereeniging, onder den naam van feest commissie voor het feest aan de afgevaardigdenwelke vereeniging tot gelijk doel in correspondentie is getreden met andere politieke vereenigingen 3°. dat hij van genoemde politieke vereeniging president is geweest zonder de statuten enz. aan de politie te hebben ingeleverdbinnen den ter mijn daartoe door de wet bepaald. De boekdrukkers gezellen van Berlijn hebben het vol gend besluit genomen //Overwegende 1°. dat de ligchaamlijke en verstandelijke rust na een voortgezetten arbeid van zes dagen een dringende behoefte voor ieder arbeider is; 2°. dat een werkzaamheid alleen afgebroken door den meest onvermijdelijken slaap de noodige kracht tot den arbeid ver zwakt, een arbeider verre houdt van alle hoogere zedelijke neiging en hem er onbekwaam toe maakt; 3°. dat het werkloon van zes dagen voldoende moet zijn om den arbeider te laten leven en dat de ondervinding be wijst dat de staat van den arbeider niet beter is wanneer hij zeven dagen werkt; 4°. dat de invoering van den Zondagsarbeid als middel van mededinging volstrekt afkeurenswaardig is 5°. dat de vrije arbeider niet kan en niet wil blijven be neden de slaven der oudheid of die van den tegenwoordi ge tijd Zoo verklaart de Vereeniging der drukkersgezellen van Ber lijn dat de Zondagsarbeid een nadeelige maatregel is voor de stoffelijke en verstandelijke welvaart en dat hij uit een zedelijk oogpunt volstrekt verworpen moet worden, en noo- digt zijzich beroepende op de vroeger in dien zin gedane pogingen, alle arbeidersvereenigingen uit, gelijk ook alle welwillende meesters, om dergelijke besluiten openbaar te maken en om, zooveel zij kunnen, de noodlottige gewoonte van den Zondagsarbeid in de werkplaatsen tegen te gaan. In den circus te Weenen had 11. Dingsdag een zon derling voorval plaats. Een Engelschman van een zeer waar dig uiterlijk, was namelijk zoo getroffen door de kunsten van den kleinen gomelastieken man dat hij toen deze by het einde der toeren zich verheugde in een warm applau- dissement, plotseling zijn plaats verliet, met een echt En- gelsch phlegma de barrière overstapte en den kleinen kun stenmaker op den voet naar de kleedkamer volgde. Daar verklaarde hij onmiddellijk dat hij hem wilde adopteren en hem tot eenig erfgenaam van zijn naam en zijn vermogen wilde maken, indien de kleine man zich zou verbinden zijn halsbrekende toeren nimmermeer uit te voeren, 't Is vreemd maar nogtans waardat die gomelastieke manzooveel liefde voor //zijn kunst" haddat hij het aanbod van de hand weesen zijn ouders zoowel als zijn //vak" getrouw wilde blijven. Met tranen in de oogen verwijderde zich de heer van den tienjarigen jongeling, dien hij echter vooraf, als een herinnering aan dit uur, een banknoot van 1000 in de hand had gestopt. Die edelmoedige Engelschman loopt kans verschrikkelijk lastig te worden gevallen indien hij zich weder in zooda nige inrigtingen vertoond. Het Bijbelgenootschap te Stuttgart heeft met groole opofferingen een Hoogduitschen bijbel voor blinden uitgege ven vervaardigd door een man die zelf blind isde heer Köchlin uit den Elzas. De Engelsche autoriteiten der tolkantoren hebben aan de collectors in de havens van het Vereenigd Koningrijk bevel gegeven tot naauwkeurig toezigt op het ingevoerd vee en tot in achtneming van maatregelen ter voorkoming der besmetting. Tevens is bepaald, dat alle bezitters van ziek vee gehouden zijn daarvan onmiddelijk aangifte te doen en dat er alsdan terstond eeu plaatselijk onderzoek by hen zal worden ingesteld. Volgens officiële opgaven hebben in het laatste jaar niet minder dan 61 Engelsche Protestantsche genootschappen en instellingen tot verspreiding van den bijbel en voor on derscheidene zendingen, aan giften ontvangen een bedrag van 151 millioen gulden. Abd-el-kader zal tot het einde dezer week te Londen verblijf houdenten einde daarna het kamp van Chalons te bezoeken. Behalve tot betaling der verblijfkosten in Frankrijk heeft de Keizer zich verbonden ook dat uitstapje naar En geland te bekostigen. Bovendien is het pensioen van den ex-Emir door het gouvernement aanzienlijk vermeerderd. De heer de Lamartine ligt te Macon vrij ernstig ziek. Niet minder dan 27,417 personen hebben tot heden deelgenomen aan de door den Phare de la Loire opgestelde inschrijving voor de aanbieding van een gouden medaille aan Mw. Lincoln. In een dezer dagen gehouden bijeenkomst van het comité is besloten, dat men zal trachten 100,000 inschrijvers bijeen te brengen. - De Engelschman Whymperde eenig overgeblevene van het reisgezelschap dat den Matterhorn bestegen heeft en grootendeels bij het afstijgen verongelukt isheeft den prijs verdiend van duizend pond sterling, die de Britsche Alpenclub voor de eerste bestijging van den Matterhorn heeft uitgeloofd. De chirurgijn Sprague, beschuldigd van vergiftiging te Ashburtonis na een langdurig verhoor vrijgesproken. Prins Napoleon is Maandag morgen te Kingstown aangekomen en heeft vervolgens de tentoonstelling te Dnblin bezigtigdwaarna hij bezoeken heeft afgelegd in onderschei dene aldaar gevestigde handels-etablissementen. Te Liverpool heeft de Prins het zeemanshuis en het tolkantoor in oogen- schouw genomen, waarna hij den major en een aantal nota- biliteiten bij zich aan boord heeft genoodigd. - Uit Peking wordt van 10 Mei het volgende berigt //De Keizerin-regentes heeft op voorstel van Prins Kung be voleneen algemeene kaart van het Chineesche rijk op te maken. Hetgeen door pater Regis, een Franschen jezuït, wiens handschriften in de bibliotheek der Pekingsche acade mie bewaard zijn, onder de regering van Keizer Kang-hi, tusschen de jaren 1708 en 1720 voor de geographie van China is gedaan, moet daarbij tot grondslag worden geno men. In de voordragt van den Prins Kung, waarop dat besluit is genomen, werd uiteengezet, dat het vervaardigen eener kaart van het Chineesche rijkzoo als het thans is zamengesteld vereischt werdom de telegraaflijnen en spoor wegen te kunnen aanleggen en om den omslag der belas tingen in evenredigheid met de uitgestrektheid en den rijk dom der provinciën te kunnen brengen." Dezer dagen stierf te Parijs een Armenisch heer die, door zijn getrouwe opkomst in de Keizerlijke bibliotheek,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2