N°. 1677. Maandag 7 Augustus. A0. 186 Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH 1AGBLA Deze Courant verschynt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/Ó.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 ra.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondag9,5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2£ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 45 ra. en te 11 u.;'s namiddags te 8 u. 35 m. Isavonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags.Oo9t-Indisohe Londpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vaD 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen vod het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van VRijks Directe Belastingen, Maandag, Diagsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Sneek Mr. E. Bergsma, thans rechter-plaatsv. in de arr.- rechtbank te Utrecht. Naar men verneemt, zal de heer ThorbeckeMinister van Binnenlandsche Zakenin den loop van de maand voor eenigen tijd uit de residentie naar Dresden vertrekken. Uit Amsterdam wordt berigt, dat de heeren C. Outs- hoorn en J. E. J. Strater voor de onlangs op hen uitge- bragte benoeming tot leden van den Gemeenteraad hebben bedankt. De audientiën van den Minister van Oorlogop Dings- dag 8 dezer, en van den Minister van Finantiënop Don derdag 10 dezer, zullen niet plaats hebben. Bij den Gemeenteraad te Middelburg is ingekomen een breedvoerig voorstel tot reorganisatie der geneeskundige school aldaar, ten gevolge der nieuwe wetgeving. Men be oogt een geheele voorbereiding tot het Staats-examenna 9jarigen cursus in verband met het onderwijs aan 's Rijks burgerschool. Daar de kosten veel hooger zullen worden dan vroeger, hangt het bestaan der school voornamelijk af van het al of niet van wege de provincie toekennen van hooger subsidiën. De Belgische generaal Capiaumont heeft ook het zil veren eereteeken als oud-strijder van 1815 gekregen. De spoorweg van Nijmegen naar Kleef zal eerst op 18 Augustus aanstaande voor het publiek worden openge steld. Dezer dagen is bij den bouwman F. van der Velden, te Kethel en Spalandeen twee en twintigtal runderenin de weide loopende, plotseling ongesteld geworden. De ziekte, waardoor zij worden aangetast, is doodelijk en schijnt te ontstaan door ontsteking aan de maag. Donderdag middag omstreeks half drie ure ontlastte zich boven Westervoort een vrij hevige donderbui. Een zware vegen met vrij groote hagelsteenen viel neder, waardoor de veelbelovende tabaksoogst grootendeels vernield en aan de boekweit mede aanzienlijke schade toegebragt is. Datzelfde onweder ontlastte zich boven Huissen en was van een geduchte hagelbui vergezeld die onder de te veld staande gewasseninzonderheid den tabakeen groote ver woesting heeft aangerigt. In minder dan een kwartier uurs zag de tabaksplanter al zijn hoop vervlogende vruchten van maanden arbeids geheel verwoest, en velen de bron van bestaan vernietigd. De schade wordt op veertig a vijftig dui zend gulden geschat. In het asyl te Zetten bij Hemmen werd een achttienjarig meisje, dat daar als dienstbode werkzaam was, door den bliksem getroffen terwijl zij zich met een andere dienstbode op den zolder bevond. Zjj is in den hals geraakt en was onmiddelijk dood. De ongelukkige is ouderloos en uit Wa- geningen afkomstig. Ook een begin van brand werd door den bliksem veroorzaakt, maar dit was spoedig gebluscht. In het aan de gemeente Dalverveen grenzend gehucht de Hooiplaatste een moeder in de vorige week haar kind in een loopkorf en gaf het een stokje, om daarmede te spelen. Na eenigen tijd hief de kleine een hevig geschreeuw aan het was met den korf omgevallen en het stokjedat het bij den val in de mond had, wondde het zóó, dat het kind weldra ten gevolge daarvan bezweek. Donderdag morgen kwam te Wijhe de beurtschipper van Deventer naar Rotterdam aan. Door een toevallig nood lot viel hij over boord en zonk onmiddelijk in de diepte weg. Ofschoon dadelijk vele pogingen tot redding in bet werk werden gesteld, kon dit niet baten. Men had zijn lyk nog niet opgevischt. Van Staphorst meldt men dat de wind, die Dingsdag morgen vroeg uit het zuidwesten opstakzich later op den dag tot storm verhief. Hij joeg in den omtrek de rogge- garven over het veldrukte gaten in de daken wierp eene menigte dakpannen op straat, knakte een massa populieren in de kruinen of scheurde takken en vrachten van de hoo rnen af. Hij veroorzaakte tevens groote Bchade aan de op stam staande haver en boekweit, zoodat door het bevangen van den bloesem, behalve het zaadverlies, ook een stilstand gekomen is in het bijengewin. De Algemeene Synode der Nederd. Hervormde kerk is den 29sten Julij 11. te 's Hage gesloten. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Bleskensgraaf Ds. J. Koster te Nykerk op de Veluwe; te Oud-Beijer- land Ds. W. J. Geselschap te Heemstede en te Blaauwkapel de kandidaat S. H. J. de Wolff. Aaugenomen het beroep naar Ermelo door Ds. J. R,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1