Buitenlandsch Nieuws. melding evenwel verdient nog het huldebewijs van den heer G. A. van Dobben te Haarlem, door het opdragen van een feestzangwaarvan voor ieder oud-strijder voor reke ning van den dichter en door tus9chenkomst der feestcom missie een gedrukt exemplaaraan de gemeentebesturen is afgegeven. Zaturdag 11. werd te Rotterdam gehouden de 29ste jaarvergadering der Maatschappij van Levensverzekeringge vestigd te Rotterdam en 's Gravenhagewaarvan de heer A. de Mare voor Leiden en omstreken agent is. Uit de re kening en verantwoording over 1864 die door de commissie uit de deelnemers werd nagezien en zonder eenige aanmer king goedgekeurd, bleek, dat weder een som van f 10400 aan de daartoe gerechtigden bij overlijden der deelhebbers was uitgekeerd en een kapitaal van f 80,000 2£pCt. Wer kelijke Schuld tot waarborg der deelhebbers voorhanden is terwijl die maatschappijwaarvan de grondslagen en bere kening door de Regering zijn onderzocht en goedgekeurd door haar bijna 30jarig bestaan en getrouwe vervulling harer verbindtenissen zich bijzonder aanbeveelt en binnen Leiden (le meeste deelhebbers telt. Vrijdag morgen omstreeks half negen ure brak in de woning van den arbeider M. van Triet te Sluipwijk een hevige brand uitdie zoodanig toenam dat de woning met genoegzaam al de meubilaire goederen binnen uur een prooi der vlammen zijn geworden. Zoowel hui» als inboedel zyn tegen brandschade verzekerd. De brand was ontstaan, terwijl de vrouw van van Triet bezig was met broodbak ken door het opstijgen van vonken door den schoorsteen die zich aan het rieten dak mededeelden. De 24»ten Julij sloten W. B. en J. B., timmerlieden te Martenshoekeen hier te lande gelukkig ongewonen koop. De eerste bezat een vrouw. De tweede was kostganger bij den eerste. De eerstemeer hartstogt voor het Schiedammer vocht dan voor zijn vrouwtje gevoelende, kwam met zijn kostganger overeen om hem geheel zijn bezit, zijne vrouw eu hare kinderenbenevens huismeubilair overtedragen voor f 25 in eens af. Van dezen koop werd acte opgemaakt en geteekend, waarna de verkooper vertrok. De Nederlandsche Spectator stelt de afstemming van de wet op het recht van zegel voorbij een plaat waarop gepoogd wordt een schuit, beladen met verschillende pak ken als nietig-verklaring van ongezegeld handelspapier evenredigzegel, formaatzegel en plakzegelonder een vlag ten opschrift hebbendeafschaffing van het zegel op de dag bladen en advertentiëneen brug onder door te voeren maar dat niet gelukt. Een man op de brug roept den schip per toe: //Het gaat niet schipper, en je vlag helpt niets; gooi het bovenste pak er af, dan kan je er onder door?" De algemeene Synode der Nederl. Herv. kerk heeft met eenparige stemmen besloten een concept-reglement tot stand te brengen uitgaande van het beginsel van de vrij heid der gemeenten om zelve door hare stemgerechtigde le den te kiezen, of zij al dan niet verandering in de bestaande wijze van benoeming van ouderlingen en diakenen en van het beroepen van predikanten wenscht en zoo ja, dan de bepaling inhoudendedat in kleinere gemeenten de benoe ming van ouderlingen en diakenen rechtstreeks en in groo- tere gemeenten door een daartoe gemagtigd kiescollegie, bij eerbiediging van de rechten van derdenonder nader door den kerkeraad vasttestellen regelen geschieden zal. Dit re glement zal aan de provinciale kerkbesturen en classicale ver gaderingen verzonden wordenom daarop hunne considera- tiën en adviezen bij de Synode van 1866 ter tafel te brengen. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft aan Ds. J. B. van IJssel Groothuis te Lochem en aan Ds. J. N. van der Hoeve te Halle, op hun verzoek, eervol emeritaat verleend, integaan 1 October 1865. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Assendelft Ds. H. A. Gillart te Eijerlandte Hoorn Ds. S. L. ten Hove te Maartensdijk; te Polsbroek Ds. S. Hogerzeil te Wijk bij Heusden en te IJsselmuiden Ds.-W. J. Geselschap te Heem stede. Bedankt door Ds. G. Boer te Ouderkerk aan den IJssel voor het beroep naar Scheveningen en door Ds. J. G. Busch Keizer te Ulrum voor dat naar Warffum. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 69°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 5 7°. Zondag morgen te 5 uur 5 6°, te 8 uur 63°, 's middags te 1 2 uur 65°, 's namiddags te 4 uur 67°, te 5 uur 6 5°, te 8 uur 59°, te 10 uur 5 7°. Maandag morgen te 5 uur 5 6°, te 8 uur 5 9°, 's middags te 12 uur 66°, te 4 uur 6 5°. De Koning van Pruissen heeft op voordragt van den Minister van Eeredienst, het godsdienstig genootschap der Cogitanten (Deïsten) als kerkgenootschap erkend. De Pruissische Regeringscommissaris in Sleeswijk-Hol- steinbaron von Zedlitz, heeft den heer Frese, afgevaar digde, die zich sedert verscheidene weken aldaar bevindt, het verder verblijf in de Hertogdommen ontzegdop grond dat door hem de Pruissische belangen zouden worden tegen gewerkt. De heer Frese is dan ook Woensdag werkelijk ver trokken. De algemeene Duitsche arbeidersvereniging te Maag denburg is op last der politie ontbondenomdat zij met een politieke vereeniging en met andere vereenigingen in verbindtenis was getreden. De maire van een gemeente in het arrondissement Amiens deelt mede, dat geen enkele kiezer is opgekomen, ter gelegenheid der stemming voor de leden des Gemeente raad». Hy schrijft dat gebrek aan ijver toe aan een groote plas water voor het locaal, waar de stembus zich bevond. De Wurtembergsche tweede kamer heeft, in hare zit ting van 28 Julij besloten, Israëliten niet toe te laten in het bestuur van Christelijke instellingen. Yoor het burgelijk huwelijk tusschen Israëliten zijn de rechten uitgebreid. Het huwelijk tusschen Joden en Christenen blijft echter verboden. -In de Rijnprovinciën wordt een nieuw feest voorbe reid, dat, zoo het al niet ten doel heeft de beweging gaande te houden, toch daartoe strekken zal. Den 30sten dezer maand zou te Bonn het standbeeld worden onthuld van Ernst Moritz Arndt, den dichter van het: //Was ist des Deutschen Vaterland!" den Biedermann bij uitnemendheid, wiens na gedachtenis in gansch Duitschland geëerd en bemind is. Er heeft zich een feestcommissie gevormd en van alle zijden zijn er berigten 'ingekomen van personen en instellingen die het feest willen bywonen. De Pruissische regering zal het waarschijnlijk niet wagen ook dit feest ter eere van een der meest populaire mannen te verbieden, maar bij de opgewon denheid waarmede de onthulling waarschijnlijk gepaard zal gaan, zou het niet te verwonderen zijnwanneer ook zonder zoodanig verbod botsingen plaats grepen. Op Zondag 30 Julij is te Berlijn een monsterbijeen komst belegd van werklieden //tot handhaving van het recht van vereeniging bij art. 29 der grondwet toegekend." De commissie, van wie de oproeping is uitgegaan, voegt er de opmerking bijdat alleen de dringendste noodzakelijkheid het wegblijven van sommigen kan verontschulddigen. Deze bijeenkomst sluit zich aan die, welke den vorigen Zondag gehouden, is, en die toen niet door de politie is verboden. Het Dresdener Journal deelt een telegram uit Frank fort mede, inhoudende dat BeijerenSaksen en Hessen- Darmstadt hebben voorgesteld aan Oostenrijk en Pruissen te vragen wat zij voornemens zijn te doen tot definitive regeling van de kwestie der hertogdommenalsookof en wanneer aldaar een door vrije verkiezing zamengestelde volksverte genwoordiging zal tot stand komenvoorts geven zij het verlangen te kennen naar de opneming van Sleeswijk in den bonden dat in dit geval de bond zich bereid zou verklaren van de kosten der executie af te zien en in de oorlogskosten van Sleeswijk te deelen. Het voorstel is zon der discussiën naar het comité gerenvoyeerd. Luxemburg onthield zich van de stemming. Te Warschau had de luchtreiziger Berg bekend ge maakt dat hij ieder, die zich daartoe aanmeldde, in zijn ballon zou medenemen. De politie heeft echter verklaard, dat menook om op deze wijze het land te verlatenhaar verlof noodig had. Aan den Bethnalgreenroad te Londen is Zaturdag morgen een brand uitgebrokenwaardoor twintig huizen na genoeg geheel vernield zijn geworden. De brand werd ontdekt omstreeks middernacht en woede zoo hevig voort, dat men het vuur eerst tegen vijf uren in den morgen meester werd,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2