N°. 1672. Dingsdag 1 Augustus. A°. 18 Binnenlandsch Nieuws. LEIIISClfMI. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de dria maanden. Afzonderlijke Nom- rners Vijf Cents. Prijs der Adverteutiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelreoht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; I u. 14 m.; 8 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 in.; 4 u. 44 m.; 9 u,; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Ilage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2^ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u. 35 m. Jiavonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijhs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 'era. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdagta 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur, - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Reohten eu Aooijnssn dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van VRijks Directe Belastingen, Maandag DiugsJag, Woensdag en Douderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. By de herstemming voor één lid van den Gemeente raad, waartoe op Dingsdag 1 Augustus de stembriefjes van 9 tot 5 uren moeten worden ingeleverdwordt bijzonder aanbevolen het voormalige raadslid, de heer W. BAËKT. Op Donderdag 3 Augustus a. s. zal de gewone audiëntie van den Minister van Finantiën niet plaats hebben. Door den heer van Wintershoven lid der Prov. Sta ten van Limburgzijnbij gelegenheid der Staten-vergade- ring, ernstige klagten aangeheven over het steeds meer en meer aanhoudend streven van den Minister Thorbecke om het onderwijs in Limburg in handen te krijgen en daardoor reeds op de jeugd te werken, hetgeen hoe langer hoe meer onte vredenheid opwekt. Zoo bestaat te Maastricht een Rijks lagere school, de eenige in het geheele Rijk; in verreweg de meeste gemeenten worden aanzienlijke subsidiën voor opbouw en in standhouding van scholen uit 's lands kas verstrekt; aldaar is een hoogere burgerschool met öjarigen cursus, ondersteund door het Ryk met zeer aanzienlijke subsidiënin het nabij gelegene Roermond is een Rijks hoogere burgerschool ook met 5jarigen cursus, geheel op staatskosten opgerigt; vier uren verder, namelijk te Venlo, is een Rijks hoogere bur gerschool met 3jarigen cursus beloofd. In Noord-Brabant ziet men hetzelfde; in Tilburg b. v. wordt een Rijks hoo gere burgerschool met öjarigen cursus en in 's Hertogenbosch zulk een school, ook door het Rijk, voorloopig met 3jarigen cursus, gesticht. Het wordt in alles, hoe langer hoe duide lijker dat de Minister in deze beide provinciën het mono polie van hel onderwijs iu handen wil krijgenen om daartoe le geraken, zijn de schoolgelden zoo ontzettend laag gesteld, dat behoeftige ouders er schier hunne kinderen kunnen zen den en concurrentie onmogelijk wordt. Dr. F. Rienderhoff, officier van gezondheid 1ste kl., en leeraar aan 's Rijks kweekschool voor militaire genees kundigen te Utrecht, heeft zijn benoeming tot geneesheer directeur van het ziekenhuis te Rotterdam aangenomen en aan Z. M. een eervol ontslag uit de militaire dienst ver zocht. De Gemeenteraad van Nijmegen heeft tot leeraar in de geschiedenis en staathuishoudkunde aan de hoogere bur gerschool, in plaats van Mr. F. N. Sickenga van Leiden, die daarvoor had bedaukt, benoemd Dr. M. van Lier van Utrecht. - De oud-hoogleeraar vau het Instituut voor de Marine te Medenblik U. G. Lanta, ia in Je vorige week te Utrecht overleden. Vrijdag morgen omstreeks 7 ure is K. van Baal, wiens ontvlugting uit de gevangenis te Breda dezer dagen in dit blad werd gemeldiu de omstreek van Dinteloord gevat. Hij had zich even te voren aan de hofstede vertoond van J. de Visser (digt bij de brug, welke naar deze plaats over den Dintel ligt en welke brug des nachts steeds wordt gesloten) en aau de dienstmeid gevraagd of hij aldaar in de schuur mogt slapen. Dit hem door den eigenaar gewei gerd zijndeis hij vertrokken doch de meid tot welke hij zich met die vraag had gewendwas zoodanig ontsteld dat hare huisgenooten geneeskundige hulp noodig achtten om welke te halen men zich naar het dorp spoedde. Toen het aldaar bekend werddat van Baal zich in den omtrek be vond begaf zich de veldwachtervergezeld van den ge meentebode en nog een ander inwoner, aanstonds op weg om hem te vangen, hetgeen hun na eenigen tyd gelukte, terwijl hij zich op de gorzen bevond en bijna niet meer voort konde. Men heeft hem alstoen per voertuig naar Steen bergen gebragt en aldaar in verzekerde bewaring gesteld. Op 18 Junij jl. is door de dienstbode A. A. van Wissen te 's Gravenhageop het postkantoor aldaar bezorgd, een brief geadresseerd aan den heer C. de Graaf, Wethouder te Leiderdorp, inhoudende: een muntbillet groot f 5 0, N°. 876 letter T., waarop aan de achterzijde met inkt geschre ven staat de naam //Waldeck." Deze brief, met vijf cachet ten in rood lak afgedrukt, is niet aan het adres bezorgd, De gezamentlijke vleeschhouwers te 's Hage hebben even als die te Leiden den prijs van het vleesch verhoogd, Zoo die verhooging was geschied na de afschaffing der plaat selijke accijnsen, zouden welligt velen haar daaraan hebben geweten, ofschoon ten onrechte. Op verschillende wijzen is hulde betoond aan de oud strijders van 1813-1815, bij gelegenheid hunner zamen- komst ter herdenking van het 5 0jarig jubilé der roemrijke overwinning bij Waterloo, te Leiden gevierd. Bijzondere ver-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1