Buitenlandsch Nieuws. -Wij hebben ons er over verbaasd, dat de tentoonstel ling van Wis- en Natuurkundige werktuigen in de Stads- Gehoorzaal zoo weinig wordt bezocht. Zeker heeft men een flaauw of verkeerd denkbeeld van den aard en de belang rijkheid der aldaar tentoongestelde voorwerpen. De verschil lende feestelijkheden hebben gewis de aandacht daarvan af geleid maar het is nu te hopen dat gedurende de kermis dagen aan die nuttige en zeldzame gelegenheid de gewenschte belangstelling wordt gewijd. Men zou geneigd zijn het be zoek van die tentoonstelling te beschouwen als een blijk van den graad der beschaving, waarop men staat; want onze tijd kenmerkt zich vooral door onschatbare verbeteringen en uit vindingen bij de toepassing der sciences exactes, op het gebied van nijverheid en kunst, maar ook door oppervlak kigheid. Het bezoek der tentoonstelling levert voor beschaafde kringen van heeren en dames overvloedige stof tot een nut tig en leerzaam onderhoud. Op de vraagwaarom men haar niet bezocht? is het moeijelijk een antwoord te geven, waarbij men niet schaamrood wordtals men ten minste voor een beschaafd mensch wil gehouden worden. Zoo men over het nut en belang van middelbaar onderwijs wil meepratenis het onmisbaar ook iets te weten van het verbanddat er tusschen dat onderwijs en het vak van toegepaste werktuig kunde bestaat; want handenarbeid wordt meer en meer door werktuigkundige kracht verdrongen. Wat er dan alzoo te zien is? Behalve een smaakvol ver sierde zaal, waarvan de bezigtiging alleen een kwartje waard isvindt men zeer netjes en keurig tentoongesteld met de meeste orde en smaak gerangschikteen menigte voorwer pen die een bewijs leveren van den hoogen trap van be kwaamheid, waarop onze Nederlandsche instrumentmakers staan. Thermometers, barometers, electro-magnetische tele graaftoestellen niet alleenmaar ook luchtpompenmikros- koopenpassers, trekpennen en een groote verzameling van porseleinen en glazen gereedschappen voor Chemische proe ven en preparaten. Wij vernemen dat de heer J. J. van Wensen zijne benoeming tot lid van den Gemeenteraad alhier heeft aan genomen. Wij vernemen met genoegen en zeker velen met ons dat onze stadgenoot de heer 4N. J. Sandersfirma Sanders en Comp., op de Internationale Tentoonstellingen te Stettin en te Dublin voor de ingezondene door hem vervaardigde harde en toiletzeep is bekroond geworden. De eer, die daar door aan een tak van Leidsche industrie, vroeger niet be kend maar door gemelde firma tot eene belangrijke hoogte gebragt, is te beurt gevallen, wordt door ieder gewaar deerd, die prijs stelt op den bloei en de uitbreiding der Leidsche nijverheid. Een gedeelte van de stads-werklieden voor zooveel de dienst hunne afwezigheid toeliet, is heden met den volkstrein in de gelegenheid gesteld om de merkwaardigheden van Amsterdam te gaan bezigtigen. Bij een volgende gelegen heid zullen de overige dat voorrecht genieten. Er schijnt bij de mindere standen meer neiging te bestaan om de kermisvermakelijkheden bij te wonen dan aan kermisuitspattingen voldoening te geven. Meermalen is het reeds opgemerktdat als er weinig te zien is de kermis zich bepaalt tot zwelgerij en losbandigheid. - Ook thans schijnt lot nog toe de juistheid van die opmerking te blijken en kan derhalve een druk bezoek van kermisvertooningen en tooneelvoorstellingen veel ongebondenheid voorkomen. De voorstelling van den heer Broekman in het Theatre Metamorphose op de Beestemarkt, muntte Maandag avond vooral uit door de schoone gezichten van den brand te Enschedé en van het kerkhof Père la Chaise te Parijs bij maanlicht, (dit laatste was schilderachtig). Ook de inneming van Japanwaarbij men alles in beweging zagen de be storming van het Fort werden zeer toegejuicht. De tent is zeer goed ingerigt en de prijzen der plaatsen zijn matig gesteld. Ook het Crosso's thé&tre onder directie en leiding van professor Henry Smith heeft bijzonder voldaan. De Athletische en Gymnastische uitvoeringen door zijn groot Dames- en Heeren-personeeelwaarbij de vijf kleine Clowns en de heeren Belly Gustave NewmanFrancisco Lomax en Prins Saldi d'Jalma, vooral uitmunten; de keurig gearrangeerde Tableaux Yivants, maar bovenal de voorstellingen en exer citiën van Prof. Henry Smith zelve verdienen gezien en be wonderd te worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 73°, des avonds te 8 uur 66°, te 10 uur 64°. Dingsdag morgen te 5 uur 63°, te 8 uur 6 5c, 's middags te 1 2 uur 70°, 's namiddags te 4 uur 72°. Dr. Duik uit Koningsberg, schrijver van verschillende tooneelstukkenen te Stuttgart gevestigd, is het meer van Constanz overgezwommen van Romanshorn in Zwitserland naar Friedrichshaven in Wurtemberg, dus een afstand van 3| uur. Hij legde dien afstand in 6 uren 10 minuten af. Een kleine boot waarin een overheidspersoon van Romans horn zat, volgde den zwemmer. - Dingsdag zijn de Prins en Prinses van Wallis te Ply mouth aangekomen en feestelijk ontvangen. Zij bezigtigden de daar geopende tentoonstelling van de Koninklijke maat schappij van landbouw en namen daarna de Fransche en Engelsche flotilles in oogenschouwaan boord van het jagt Osborne. Bij deze gelegenheid is de Prins aan boord geweest van het Fransche admiraalschip Magenta. De stad heeft een buitengewoon druk aanzien. De woningende hotels zijn overvol en er is zelfs ernstig sprake van het oprigten van een kamp op een der schoone wandelplaatsen van de stad ten einde de vreemdelingen te herbergen. Te Breslau is in den nacht van den 19den de schouw burg geheel afgebraud. Van den inboedel is niets gered. De brand had plaats tegen middernacht. Te Windsor heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Door het schichtig worden van een der paarden van het rij tuig, waarin de heer Brand en echtgenooteschoonzoon en dochter van den Belgischen gezant, gezeten waren, werd het rijtuig omvergeworpen. Kapitein Brand kwam er af met eenige kwetsurenmaar zijn vrouwten gevolge van het onheil ontijdig bevallen, is later overleden. Per telegraaf is uit Bern berigt ontvangendat de togtgenooten der ongelukkige reizigers, die by het afstygen van Mont Cervin in de diepte gestort zijn, op den 15den dezer, 's morgens ten 10 ure, te Zermatt aangekomen zijn, en dat de lijken der slagtoffers van de ramp denzelfden dag zijn teruggevonden. De Engelsche geestelijke te Genève aan wezig, de heer Downdon, heeft zich naar Zermatt begeven. - Het bevestigt zich dat de beroemde aeronaut Nadar met zijn reuzenballon in Holland zal opstijgen om over zee naar Engeland te gaanhet plan is aardigmaar hij zal wil hij slagentoch een verbond met den wind moeten slui ten opdat die hem gunstig zijen in staat stelle zijn voor nemen uit te voeren. Een passagierstrein op de Hudsonsbaan is den Isten Julij op weg naar New-York te Irvington verongelukt, ten gevolge van het verzuim van een baanwachterdie de wis selschijf verkeerd had gesteld. De trein stortte in den vloed. Tien personen zijn zwaar, sommigen doodelijk gekwetst, een kwam om het leven. Drie dagen later kwam een extra-trein ten gevolge van gelijk verzuim aan het station te Baltimore, in botsing met een goederentrein. Deze trein voerde alleen den wagon van den president mede, maar Johnson zelf was er niet in ge zeten daar hij zich op het feest te Gettysburgvan waar de extra-trein kwam, wegens ongesteldheid door een ander overheidspersoon had laten vertegenwoordigen. Onder de ge kwetsten was ook de gezant van Chili. In de Vereenigde Staten heeft, blijkens de jongste van daar ontvangen berigteneen geduchte storm gewoed zich uitstrekkende over eene breedte van twintig mijlen. Hij nam grootendeels zijn loop door Jowa en Wisconsin en rigtte er ontzettende schade aan. Verscheidene menschen verloren daarbij het levenvelen werden hoog in de lucht opgeno men en verbrijzeld ter aarde geworpen. Geheele rijen huizen werden tegen den grond geslagen. Ook veel vee is bij dien vreesselijken storm omgekomen. Men zag allerwege niets dan krachtige ontwortelde boomenweggeslagen bruggenver nielde spoorwegen en telegraafdraden. De schade is zeer aan zienlijk maar nog met geene mogelijkheid in cijfers aan te geven.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2