Binnenlandsch Nieuws. Pï°. 1665. Maandag 2$ Julij. A\ 1865. LE1D86U Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meerlö Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; I u. 14 m.; 8 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12, m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 ra.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2^- u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingeo aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u.;'s namiddags te 8 u. 35 ra. 'savonds te 7 u. 55 m, en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 's namiddags.Oost-Iudisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Qemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 nur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 8-2 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van VRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 aar. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 nur. Bij beschikking van den Minister van Koloniën van deu 20sten Julij 1865 lit. Apz., N°. 21, zijn de heeren 1 VV. A. Staring en Gr. S. de Graaf gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, om te wor- 1 den benoemd tot technisch ambtenaar bij het boschwezen daar te lande. Bij het Departement van Koloniën is, onder dagtee- kening van 27 Junij jl., van den Gouverneur-Generaal van I Nederlandsch-Indië het berigt ontvangen, dat de Vice-Pre- I sident van den Raad van Indië te Batavia is aangekomen, en dat vijf zeerooversvaartuigen door de Haarlemmermeer I zijn prijs gemaakt. De Hertog van Brunswijk zal met al zijn gevolg op I 1 Augustus e. k. de residentie voor goed verlaten. Hij heeft den heer Sorel doen aanzeggen, dat hij de som van 15,000 gedeponeerd heeft voor eventueele proceskosten. De Gemeenteraad te Rotterdam heeft in overeenstem- ming met de voorstellen der commissie besloten tot het be noemen voor de hoogere burgerschool met 5jarigen cursus Ivan 3 leeraren op ƒ3000, 5 op ƒ2000, 2 op ƒ1500 en nog 1 op ƒ800 1 op ƒ700, 1 op ƒ300, 1 op ƒ200 en 1 op ƒ100 traktement. Nopens het 8ste Nederlandsche Taal- en Letterkun- dig Congres verneemt men thans de volgende bijzonderheden Het Congres zal gehouden worden te Rotterdam op Maan- dag, Dingsdag en Woensdag, 11, 12 en 13 September I 1865 terwijl de plegtige ontvangst der Congresleden zal j plaats hebben ten Stadhuize op Zondag 10 September, des jj avonds ten 7 ure. De zittingen van het Congres worden gehouden in de Zaal /Ade Maasnaast den heer Leygraaffaan het Nieuwe- werk. Maandag den 11 den September wordt het Congres door den voorzitter der regelings-commissie geopend, waarna wordt overgegaan tot de benoeming van het bureau van het congres, bestaande uit één voorzitter, twee onder-voorzitters en twee Secretarissen. In de zitting van Maandag zuilen voordragten of toespra ken worden gehouden door de heeren Dr. A. de Jager, van Rotterdam, onderwerp: het achtste Taai-Congreseene stoffe tot bemoediging; C. P. Tiele, van Rotterdam, over de verwantschap van Mythologie en Taalwetenschap P. Lans- sens, van Couckelaere, over den Nehalennia's cultus in Ne derland Dr. A. Piersonvan Rotterdamover den Arthur- i'oman, zijn oorsprong en zijn weerklank in de Nederlandsche letterkunde; Prof. W. G. Brill, van Utrecht, onderwerp: een betoog, hoe een juist inzicht in het wezen der taal menige theorie aangaande de wording der taal en de ontwik keling der menschheid doet vervallenDr. L. A. te Winkel van Leiden, over de hooge waarde der taal; en Prof. D. G. Meerseman, van Brugge, over de dialecten der Nederl. tael elk in zijne eigenaerdigheidlandstreek en historische bediede- nis; - in die van Dingsdag 12 September door de heeren Prof. M. de Vries, van Leiden, onderwerp: Mededeelingen en op merkingen betreffende het Woordenboek der Nederlandsche taal; J. van Dam Th. Zn., van Woerden, over een paar niet onbelangrijke bezwaren tegen de spelling van het Woorden boek, J. A. de Rijk, Pr. van Voorhout, over het misbruik van bastaardwoorden in onze taal; professor J. F. J. Here mans, van Gent, over Gallicismen en Fransche bastaard- o woorden; Dr. N. Beets, van Utrecht, over Neologismen; Jer. Lambrechts, van Leuven, eenige woorden betrekkelijk den tegenwoordigen staat der Nederlandsche taal; J. A. Alber- dingk Thymvan Amsterdamover de plichten der gastvrij heid in de Nederlandsche schrijftaalen J. A. Gerth van Wijk, van Wijk bij Duurstede, thans te Middelburg, Taalzuivering; en in die van Woensdag 13 September, door de heeren H. de Veer, van Delft, over Willem Swinnas en het gewicht zijner schriften voor de Nederlandsche taal- en letterkunde; Jos. Russet, van Maastricht, over de herleving der letter kunde in het Hertogdom LimburgMr. G. Mees Azn., van Rotterdamover de politieke verdraagzaamheid van eenige onzer dichters in de 17de eeuw; H. M. C. van Oosterzee, van Oirschot, eenige opmerkingen over misvatting in vele drukwerken voorkomende, als daar zijn: het gebruiken van hoofd- en andere letters, het afbreken van woordenen der gelijke; E. Rosseels, van Antwerpen, over den huidigen toestand van het Vaderlandsch tooneel in Noord- en Zuid- Nederland, en T. van Westrheene Wzn., van 'sHage, over de studie der Nederlandsche letterkunde, met betrek1 de Oud-Hollandsche en Vlaamsche schilderschool schiedenis.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1