Buitenlandsch Nieuws. Het bouwen der benoodigde lokalen voor de Hoogere Burgerschool met aanbehoorende werken is gegund aan den laagsten inschrijver C. J. van Vliet te Oudshoorn voor 45 897 de daarop volgende inschrijvingen waren onze stadgenoo- ten J. van Lith voor f 49500; P. G. Houthuijsen en C. C. van Rijsbergen ieder voor ^49900 en I. H. Carlier voor f 53098. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 71°, des avonds te 8 uur 64°, te 10 uur 62°. Vrijdag morgen te 5 uur 62°, te 8 uur 63c, 's middags te 12 uur72c, 's namiddags te 4 uur 74°. Maandag namiddag heeft te Bergen in Henegouwen een hoos groote schade aangerigt. Tusschen Valenciennes en Bergenen deze stad en Manage zijn alle te velde staande gewassen vernield. Luesmes en Obourg hebben inzonderheid geleden. Het graan en de tabak zijn vernield, de beetwor tels hebben veel geleden. De vruchtboomen zijn van hun oogst ontdaan. Te Bergen zijn van de meeste gebouwen al de glasruiten door de hagelsteenen waarvan er waren die 7 lood wogen verbrijzeld. Ook vele personen zijn meer of min zwaar gekwetst. In sommige straten lag de hagel ter hoogte van 30 duim opgehoopt. Zondag 11. heeft zich te Dusseldorp in een vlaag van waanzinnigheid, de schilder J. H. uit Holland in den Rijn geworpen waardoor hij een einde aan zijn leven maakte. - Te midden van hevige stortregens werd den 12den dezer te Gustrow het gedenkteeken voor de vrijheidstrijders der jaren 1813 tot 1815 ingewijd. Behalve de daartoe uit- genoodigde en kosteloos vervoerde Meckelenburgsche vetera nenongeveer 200 in getal, woonden een compagnie met het vaandel uit Schwerin en drie andere bataillonsvaandels, met de noodige bedekkingde plegtigheid bij waarbij ook gedeeltelijk de Groothertog tegenwoordig was.j Den 16den dezer is bij Ahrweiler de bliksem in een rijtuig geslagen, waarin vier personen zaten, zonder dat een hunner gekwetst werd. De bliksem trof namelijk een parapluiedie een vrouw dwars op haar schoot had liggen, en trok langs de metalen stok weder het rijtuig uit. De zijde der parapluie was geheel verschroeid. Uit Essen meldt men, dat de schadedoor den brand aan de nabij die stad gelegen fabriek des heeren Krupp veroorzaakt, op ruim 100,000 thaler wordt geschat. Het in de asch gelegde gebouw is verzekerd voor 23,000 th., de voorwerpen daarin aanwezig voor 82,000 th. en de be lendende gebouwenwelke insgelijks meer of minder door de vlammen zijn aangetast, voor 45,000 thaler. H. M. de Koningin der Nederlanden legde verleden Zaturdag een bezoek af bij de Hertogin van Montpensier. "Woensdag heeft H. M. op nieuw het Britsch museum be zocht, vervolgens de burggravin Palmerston met een bezoek vereerd en het middagmaal gebruikt bij de markiezin van Ely op Princesgate. Bij dit diner was ook de Prins van Oranje tegenwoordig. B\j de genoemde markiezin werd des avonds een schitterend bal gegeven ter eere van de hooge gasten. - De uitslag van 5 50 verkiezingen is thans reeds in Engeland bekend. De verhouding der beide hoofdpartijen in i het nieuwe parlement is dus thans reeds met genoegzame zekerheid te bepalenaangezien de weinige verkiezingen die nog moeten plaats hebbendaarop geen merkbaren invloed zullen uitoefenen. De liberale partij heeft reden om over het resultaat tevreden te zijndaar zij 18 leden herwonnen heeft. Men schrijft dezen uitslag toe aan de medewerking welke deze partij ondervonden heeft van de Katholieken, daar deze zich overtuigd houden dat zij bij de conservatieven niet dien eerbied voor gelijkheid van rechten vinden als bij de liberalen. De houding der Tories, toen de Roman Catholic Oath Bill in behandeling was, was hun daarvan een nieuw bewijs. De universiteit van Oxford heeft den heer Hardy ver kozen zoodat de heer Gladstone gevallen i.s. Het lijdt evenwel geen twijfel, of de kanselier der schatkist zal in Zuid-Lancashire worden verkozen. De verkiezingen in Schot land zyn grootendeels ten gunste van de liberalen uitge vallen. Zaturdag had te Londen het eerste China-dinner plaats dat onder anderen werd bijgewoond door den Nederland- sche zee-officier den kapitein-luitenant jonkheer de Casem- broot, benevens een veertigtal heeren en officieren die de tropische gewesten gedurende langeren of korteren tijd hadden bezocht. Een Engelschman per spoor reizende, woei door den sterken wind de hoed af, en deze viel ongelukkig buiten het portier. Hij wierp gelaten zijn hoedendoos er tevens uit. Iedereen begon te lagchenen een medereiziger merkte op dat, nu de hoed naar de maan was, ook de doos wel mee mogt gaan. //Volstrekt niet," hernam de zoon van Albion, //de doos moet mijn hoed terugbrengen, want mijn naam staat er in; zoo nu de baanwachter beide vindt, dan krijg ik mijn hoed ongedeerd en netjes in de doos terug." Het ge beurde zoo hij verwacht had. Te Manchester heeft een belangrijke diefstal plaats ge had. Het goud- en zilvermagazijn van den heer M'Ferran is van al wat draagbaar wasberoofd. Men schat het ge- stolene op 13,000. Een belooning van 500 is uitge loofd aan hemdie den weg tot ontdekking der dieven zal aanwijzen. De Moniteur berigt dat in het volgende jaar te Ar- cachonop Frankrijks westkust, een tentoonstelling zal wor den gehouden van al wat de zee of de binnenwateren op leveren en van al wat dient of kan dienen om vooroordeel van de zoute of zoete wateren te trekken. Zij zal eenige overeenkomst hebben met de tentoonstelling voor de vissche- rijen die te Amsterdam gehouden is en in dit jaar te Ber gen in Noorwegen gehouden zal wordenmaar veel meer omvatten en niets uitsluiten welks kennis zou kunnen dienen om //de benuttiging vau het rijk der wateren bepaaldelijk voor de voeding van den mensch en voor de bemesting der landerijen meer regelmatig, meer oordeelkundig en meer volledig te maken." Deze tentoonstelling zal door de zorg der te Arcachon ge vestigde vereeniging voor wetenschap worden gehouden. Uit Parijs wordt gemeld, dat de bekende luchtreizi ger Nadar voornemens is naar Nederland te vertrekken om aldaar een nieuwe opstijging te bewerkstelligen. Het ligt in zijn plan om te beproeven zijn ballon over zee heen te sturen. In de Italiaansche badplaats Lucca gebeurde dezer dagen een treurig ongeluk. Terwijl de jonge hertogin d'Alcadia lid der familie van Prins Ruspolieen met wijngeest gevulde lamp wilde uitblusschengeraakten hare kleederen in vlam aan de gevolgen waarvan zij twee dagen daarna overleden is. - Haar echtgenootdie ter hulp toesneldeheeft zelf zware brandwonden bekomen. De militaire rechtbank te Washington voor welke het moordproce3 van Booth is behandeldheeft een reuzen-arbeid achter den rug. Er waren 46 3 getuigen gedagvaard, van welke 361 zyn gehoord. De verklaringen dezer getuigen, enz. beslaan 5000 bladzijden schrift. De kosten van het proces worden gedragen door den staat. De getuigen ont vingen ieder 3 dollars per dag benevens vergoeding voor de reiskosten. Het schijnt dat men te New-York meer en meer tot de overtuiging komt, dat de weg van goedertierenheid moet worden ingeslagen ten opzigte van de hoofden van den op stand en dat ook de heer Johnson daartoe meer geneigd heid aan den dag legt, zoodat het leven van Jefferson Da- vis naar het algemeen gevoelengeen gevaar meer loopt. Het schijnt overigens dat de bewijzen van diens medeplig- tigheid aan den moordop den president Lincoln gepleegd geheel ontbreken. De vier personen die in Amerika als medepligtig aan den moord op Lincoln ter dood veroordeeld waren na melijk Payne, Atzerott, Herold en miss Suratt, hebben den Ssten dezer hunne straf ondergaan. De algemeene aandacht was in de laatste dagen vooral gevestigd op laatstgenoemde, tot welker vrijspraak verscheidene pogingen zijn aangewend. In de verhooren was evenwel te duidelijk bewezen dat haar huis steeds een toevlugtsoord is geweest voor de verbrekers der blokkade en dat zij in onderscheidene strafbare hande lingen een werkzaam aandeel had. Zij heeft in der tijd ook al de later gearresteerde personen ten haren huize ontvan gen met uitzondering van Dr. Mudd O'Laughlin en Ar-

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2