Buitenlandsch Nieuws. //Twijfelmoedig, doch niet mismoedig;" (II Cor. 4 vs. 8). Beroepen bij de Hervormde gemeente te Tiel Ds. J. van der Veen te Lichtenvoorde. Ds. C. J. Kratt, pred. te Op- en Neder-Andel, heeft voor het beroep naar Hierden bedankt. Het hooggerechtshof van Neêrl.-Indië heeft uitspraak gedaan in zake de O.-l. Maatschappij van administratie en lijfrente tegen de regering van Nederlandsch-Indië en heeft deze laatste veroordeeld tot betaling der getaxeerde waarde ad f 841,160 der fabrieken Tjomal en Bandardjawa. Uit Banda wordt gemeld, dat de resident Nieuwenhuys geheel is hersteld van de wonde, die hem door Radja Pen- galawan is loegebragt. Toen hij voor 't eerst weder op zijn bureau kwamwerd hij door het korps officieren verwel komd, en den 24sten April werd hem door de Europ. be woners een groot feest aangeboden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 6 8°, des avonds te 8 uur 6 2°, te 10 uur 60°. Donderdag morgen te 5 uur 5 8°, te 8 uur 62°, 's middags te 12 uur 70°, 's namiddags te 4 uur 72°. Men zegt dat de Koning van België den wer.sch te kennen heeft gegeven om in Engeland te worden begraven en in dezelfde groeve te rusten waarin het stoffelijk over schot ligt van Prinses Charlotte. Maandag avond werd te Keulen de marokijnfabriek van den heer K. Weerendoor een verschrikkelijken brand in de asch gelegd. Reeds was men er in geslaagd het vuur, dat bereids tot de naastbij gelegen panden was overgesla gen, meester te worden, toen de brandklok zich Woensdag morgen ten 3 ure weder liet hooren. De lederfabriek des heereu Harff, naast de zoo even genoemde gelegen, was mede in brand geraakt. Van dit schoone, eerst onlangs in Go- thieken stijl opgetrokken gebouw is op dit oogenblik niets overgebleven als de naakte muren. Binnen minder dan twee uren was het geheele blok huizendat door de straat Am Wiedenbachden Karthuizerwall en de Michaelstrasse be grensd wordt, in 't geheel zes gebouwen, een prooi dei- vlammen geworden. Ook de Pantaleons-molen met den daar aanwezigen voorraad meel en granen, brandde uit. Het aan tal menschen die door deze ramp van huisvesting beroofd zyn wordt op 180 en dat der werklieden, die hierdoor hun bestaan verloren, op 6 7 geschat. Op Homburg is thans de aandacht van de spelers gevestigd. Behalve het gewone personeel dat men er elk jaar aantreft bevindt zich daar thans ook Mustaa pacha, de broeder van den Onderkoning van Egyte, die eiken avond eenige uren aan de tafel doorbrengt en met een onverschil ligheid speelt, die zoowel voor zijn ontzaggelijk inkomen als voor zijn gewoonte om te verkwisten getuigt. Hij speelt met de bank masse égale en als het geluk hem een weinig dient, kan hij voor haar zeer gevaarlijk worden. Hij is de ware mandie aan de bank een einde kan makenwaar toe alle vertoogen in kamer-debatten en dagbladen onmag- tig waren. Den 16den is in de fabriek van Krupp te Essen een hevige brand uitgebroken. De brand is ontstaan in een gebouw, waarin beueden een menigte houten modellen be waard werdenterwijl op de hoogere verdiepingen kanonnen en ander materiaal werd bewaarddat voor het gieten der bekende gegroefde kanonnen had gediend. Een indrukwek kend schouwspel leverde het op toen deze ontzaggelijke zware massa naar beneden stortte. Een persoon heeft door het bre ken van een ladder bij dezen brand het leven verloren. -H. M. de Koningin der Nederlanden en de Prins van Oranje hebben Zaturdag avond een schitterend feest bijge woond door de burggravin Palmerston ter hunner eer op Cambridgehouse gegeven. Na afloop van het dinerwaaraan slechts 26 personen deel namen, werden dl zalen gevuld met een aanzienlijk getal genoodigden. Naar men verneemt, vertrekt H. M. over eenige dagen naar Osborne, om een bezoek te brengen aan Koningin Victoria. De jongste tijdingen uit Bombay hebben te Londen een allerongunstigsten indruk gemaakt, 't geen trouwens zeer verklaarbaar is, aangezien daarin gemeld werd dat het ko lossale parsihuis Jamsetjii Jeejebhoy met een passief van 6,000,0 00 zijn betalingen heeft gestaakt. De val van dit huis zal er noodzakelijkerwijze veel toe bijdragen om de reeds bestaande crisis te Bombay een betreurenswaardige uitbrei ding te geven. Het vertrouwen dat de Indische huizen hier genoten, is natuurlijk zeer geschokt, en zulks zal een grooten invloed uitoefenen op de prijzen der katoenen goederen welke dientengevolge, althans in den eersten tijd, minder zullen worden geconsigneerd. Jamsetjii Jeejebhoy, de stichter van bedoelde firma, die weinige jaren geleden stierf, had zich van een armen koopman in flesschen binnen korten tijd tot een Croesus weten te verheffen Aan zijne edele hoeda nigheden had hij het te danken dat Koningin Victoria hem tot baronet verhief. In navolging van de tentoonstelling van bloemen en plantendit jaar te Amsterdam gehoudenwordt er voor het volgend jaar te Londen een georganiseerddie op nog grootscher schaal zal worden aangelegd. Op den Noorderspoorweg is Zaturdag nabij Petersbo- rough een losgebroken locomotief, zonder machinist, in dolle vaart tegen een markttrein aangereden. Een wagen is ver nield en 50 personen zijn gekwetst, waaronder zeven te zwaar om de reis voort te zetten. Het Leven van Jezus door professor Renan heeft bij de jongste vredebreuk tusschen Rome en Mexico een rol ge speeld en de Keizerin Charlotte zou daarvan de onschuldige oorzaak wezen. Terwijl namelijk, zoo luidt het verhaalKei zer Maximiliaan een rondreis maakte, kwam uit Frankrijk een baal met 150 exemplaren van dat werk te Vera Cruz aan. De directeur der tollen nam die in beslag en gaf be- rigt aan de hoogere autoriteiten waarop de heer Exparza Minister van Binnenlandsche Zaken en oud-liberaal, die de toldirectie tot het uitoefenen van censuur onbevoegd achtte, maar nogtans zich zelf geen beslissing veroorloofde, zich tot de Keizerin wendde, die geantwoord hebben moet dat men een werkhetwelk in geheel Europa onbelemmerd verspreid wasden toegang in Mexico niet geheel beletten kon. De exemplaren werden derhalve vrij ingevoerdmaar toen de geestelijkheid dit vernamvertoornde zij zich hevigen monsr. Meglia briefde de zaak terstond naar Rome over waar aan de reeds zoo sterke spanning tusschen de Mexi- caansche Concordaats-commissie en den H. Stoel nog slechts deze laatste stoot ontbrak. Volgens berigten uit Alexandrië dd. 14 Julij neemt de cholera aldaar sterk af, zoodat de vorigen dag slechts 48, den dag van de verzending der mededeeling slechts 31 per sonen daaraan zijn overleden. Te Caïro was het aantal lijders buitengewoon verminderd; slechts 12 waren op 13 Julij door de ziekte bezweken. Uit St. Petersburg meldt men, dat de villa te Nizza waar de Grootvorst Troonopvolger Nicolaas stierf, benevens de vier andere villa'sdie aldaar door de Keizerin en haar gevolg betrokken werdendoor de Keizerlijke familie voor de som van 2 millioen francs, of ongeveer 600,000 roe bels zijn aangekocht. - Door de Chineezen is een tamelijk vreemdsoortige be stelling gedaan. Er zijn namelijk elf vaten koude punch von Westerwick en een groote menigte chemische zwavelstokken met en zonder phosphorus, naar Hong-Kong gezonden. Een Finiandsch scheepsgezagvoerder Lahuss genaamd, heeft laatst genoemd product het eerst in China doen kennenwerwaarts de verzending over Hamburg geschiedt. IIFFICIJBEL. Al l K U W S. Burgemeester en Wethouders van Leidengezien het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 3den January 11., N°. 4 Prov.-Blad N°. 2), bepa lende het tijdstip van den her-ijk der maten en gewigten in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den arrondisse- ments-ijker alhier, van den 27sten Mei, herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligtingtot het doen her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten, benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels, waarmede deze, over eenkomstig art. 8 van Z. M. besluit van den 21sten December 1822 (Staatsblad N°. 54), moeten worden afgestreken. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der ge melde maten en gewigten wel schoon gemaakt en gezuiverd

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2