N°. 1602 Donderdag 20 Julij. A0.1865. Binnenlandsch Nieuws. Deze Couraut verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en ko9t voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs dèr Adverteutiën, 1-6 regelsf0.75. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 ra.; I u. 14 ra.; 8 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12|m.; 11 u. 54 ra.; 2 u. 51 m.; 4 u. 44 m.j 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2^ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, de9 Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te7u.45m. en te 11 u.;'s namiddag» te 8 u, 35 m. Isavonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Iodisobe Landpost. Over Southampton 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m.av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en IPethouders, Maandag en Donderdagte 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur., - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uur en van 4-7 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 38 uur; van VRijks Directe 3e!astiugea, Maandag Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Uithuizen A. Nanninga; voorts tot commissaris van politie te Nijmegen J. Witt, thans te Zalt-Bommelen tot pro cureur bij de arrond.-rechtb. te Rotterdam Mr. P. G. Bijstra, advocaat en candidaat-notaris aldaar; alsmede tot rector mag nificus der Groninger hoogeschool voor het Academiejaar 1865-1866 den hoogleeraar F. Z. Ermerins. Door Burgemeester en Wethouders van Amsterdam, zijn tot benoeming van een hoogleeraar aan het Athenaeum Illustre, ter vervanging van Prof. H. Beijermanaanbevo len de heeren1°. W. Bisschop, litt. hum. doctor te Lei den 2°.j J. ten Brinkhulpleeraar aan het gymnasium te 's Gravenhage3°. Mr. C. A. Chais van Burenadvocaat te Amsterdam. Bij het ontzaggelijk zware onweder, dat Maandag na middag bijna zonder tusschenpoozen van zeven tot elf ure boven Arnhem woedde, had er op den Westervoortschen dijk een treurig ongeluk plaats. In de kalkloods voor de op te rigten gasfabriek waren vóór 7 ure een tiental werklieden vereenigd om voor de bui te schuilen. Vermoedelijk door de zuiging welke de openstaande deuren te weeg bragten mis schien ook door de metalen gereedschappen aangetrokken sloeg de bliksem in de loods en voor een oogenblik waren allen, die zich daar bevonden, bedwelmd. Een viertal per sonen allen opperlieden waren getroffen een er van Stek- kelman ligtelijk aan den arm; Zwalm aan het gezigt, die evenwel het meest geleden had, door dat hij in de onge- bluschte kalk viel; Sleddering ernstiger, aan de beenen en het onderlijf, terwijl de vierde, Jan Kreulen een man van 36 jaar, oogenblikkelijk moet zijn gestorven. Waar hij ge troffen is, was niet duidelijk zigtbaa#alleen de rechter mouw van zijn jas was op de hoogte van de pols verschroeid. Deze ongelukkige, een krachtig, oppassend man, laat een weduwe na met zes kinderen waarvan de jongste slechts weinige dagen oud is. Na de bijna ondragelijke hitte der laatste dagen welke Zondag namiddag tot ruim 90 graden Fahrenheit was ge stegen woedde Maandag in den vroegen morgen boven s Hertogenbosch en omstreken een onstuimig en bevig on weder, komende uit het zuidwesten. Zelden zijn daarbij zooveel ongelukken gebeurd als ditmaal het geval is geweest: te Empel op den steenoven van de heeren Laffertée en van Heukelom drong de bliksem de arbeiderswoning van Roelof de Haas doortrof dezen aan bet hoofd zoodanig dat hij terstond een lijk waste Ammerzoden sloeg hij in een bed juist toen man en vrouw het verlaten haddente Tilburg is hij geslagen in de woning van de wed. van Doren al waar hij vele kostbare meubelen heeft verbrijzeld, en te Vlij men sloeg hij een paard dood en stak eenige hooimijten in den brand. Behalve deze loopen er nog vele geruchten waar hij ver woestingen zou hebben aangerigt. Ook uit onderscheidene andere streken meldt men bij zonderheden omtrent het onweder. Naar men zegt, moet ook te AngerenHuissen en Westervoort de bliksem brand heb ben veroorzaakt. Maandag morgen omstreeks 6 uren sloeg de bliksem in den korenmolen bij Wijk bij Duurstedede roede en het windpeul werden beschadigdterwijl ook brand werd ver oorzaakt, die gelukkig geen voortgang heeft gehad; in Wijk zelf zijn vele glasruiten gebroken. Uit 't Laud van Altena schrijft men Het hevige on weder, hetwelk zich Maandag morgen ten ruim 5 ure boven deze landstreek vertoonde of uitbrak rigtte op verschillende plaatsen gróote schade aan. Te Dussen is de bliksem in de bouwmanswoning van N. Middelkoop geslagenwelke met den geheelen inboedel totaal is afgebrand. Alleen het gebouw was geassureerd; de schade is zeer aanzienlijk. Te Euomik- hoven is in een der molens in het waterschap den Duil de bliksem geslagen en deze mede geheel afgebrand de molen is niet verzekerd. De schade is p. m. 12,000. Te Alm- kerk is de bliksem in hooimijten geslagenwelke in den asch werden gelegd. Te Werkendam is het vuur mede in een huis geslagen doch heeft er slechts geringe schade ver oorzaakt. In de weiden en in eenige waterschappen zijn run deren gedood. Te Driebergen is bij de wed. A. de bliksem in deü hooiberg geslagen doch heeft geen brand veroorzaakt. Herkozen te Leiderdorp de aftredende ledenH. J. Rijsliouwer met 44 en W. Samson met 3 9 stemmen van de 64 geldige uitgebragte stemmen, A. Parmentier 2i Koot 18 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1