N°. 1660. Dingsdag 18 Julij. A0. 1865. Binnenlandsch Nieuws. LE1DSCH DA4ÏBLAIK Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen ko9t voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.76. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/"0.90. Iedere regel meer 16 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. - Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; I u. 14 m.; 8 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, 5 van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2^. u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 45 m. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u. 35 m. Jsavonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton l en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en v'oorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebeatuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdagte 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11-—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelyks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van VRijks Directe Belastingen, Maaudag Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegei, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Kandidaturen voor den Gemeenteraad. Te Utrecht en te Arnhem komt men Maandag avond bij eenom over de verkiezing van Dingsdag 18 Julij te spre kenen wij bejammeren het zeer, dat zulk een openlijkeen ridderlijke handeling niet te Leiden plaats heeft, want dan zouden we zeer gaarne een lans breken met de hevige be strijders der herkiezing van den heer van Kaathoven, die als een dubbele X en zonder titel of naamcijfer in harts- togtelijke taal zich aan zijn persoon en karakter onder dat schild van anonymiteit vergrijpen. Wij schamen ons nooit over de publieke zaak een woord te zeggen en menigeen bevalt het niet, wanneer het is een scherp woord, ofschoon ce n'est que la vérité qui blesse. Wij hebben tot ons groot leedwezen te doen met een lid of met een handlanger der liberale kiesvereeniging Grondwet en Koning, die hare uit sluiting van Dr. v. Kaathoven vooral verdedigt en den heer Tichler daarin medesleept en overigens den heer de Moen uit monstert als niet behoorende tot de liberale partij. In het belang der kiesvereeniging Gondwet en Koning was het veel beter te zwijgen van politieke kleur en van programma; want nu rijst natuurlijk de vraag op: of al de door Grond-" wet en Koning aanbevolen acht kandidaten behooren tot haar kleur en voldoen aan haar programma? Wij zeggen ter naau- wernood de helft, want de overigen waren kandidaten van Vaderland en Oranje, toen zij voor het eerst verkozen werden. Maar dan behooren de zes aftredende tot de //bekwaamste en in gemeentezaken meest onbevooroordeelde leden van den raad p Wij hebben geen 't minst begrip van bekwaamheid en zelfstandigheidals men Dr. van Kaathoven daarvan uit zondert. Hoogst zeldzaam is onwaar en ongegrond wat Dr. v. K. in de raadsvergaderingen opmerktbeweert of voorsteltwat we niet zouden durven zeggen van andere raadsleden. Hij behoort zeker niet onder de stemmersdie het liefst trach ten de meerderheid te behagen. Zoo de heer v. K. is een hevig anti-Thorbeckiaanhij staat dan gelijk met een hevig Thorbeckiaanwant les extremes se touchent. Men behoeft a^n Dr. v. K. nooit fe twijfelen, gelijk aan anderen, die, naar het in hun kraam te pas komt, zijn beurteling liberaal of conservatieforthodox of modern. De oppositie van Dr. v. K., al was zij vroeger soms quand mêmewas nooit in het nadeel der gemeente. Eu indien we hem en anderen hebben leeren kennen in hun ijver voor de belangen der zieke armen 't moet toch erkend wordendat hij het ge brekkig Cecilia-gasthuis heeft hervormd in een zeer goed ingerigt stedelijk ziekenhuis. Waartoe evenwel dat oprakelen Wij treffen hoogst zeld zaam in den Raad die heftigheid aan die zijn eersten leef tijd in 1851 en vervolgens kenmerkte. De oppositie, die er thans in heerschtis misschien even krachtig, ofschoon min der talrijk. Waarom zich bevreesd gemaakt over en geijverd tegen de herkiezing van Dr. v. K.? Het verraadt groote zwakheid die herkiezing te bestrijden; want een oppositie, als die Dr. v. K. in den gemeenteraad voert, zal bijval vinden en ondersteuning bij alle weidenkendendie wal gen van die gestadige bewierooking en van die latfe vrees achtigheid van die complaisance en die vleitaaldie men bij den heer v. K. nooit behoeft te zoeken en waardoor zoo vaak een meerderheid van medeiocriteiten gesteund wordt. Laat men dan toch geen bekwame mannen al zijn ze wat lastigwerenom vrij spel te geven aan intrigue en begin selloosheid. Zoo het de eenige grief was tegen den heer Tichler, dat hij een trouwe medgezel was van den heer van Kaat hovenzij zou veeleer zijn herkiezing bevorderen dan ver hinderen. De uitkomst der stemming zal ons rechtvaardigen dat wij rekenden op de sympathie der kiezers voor den heer van Kaathoven en voor den heer van Wensen, en dat wij in den heer Baert een zwaren mededinger zien voor den heer Tichler, wiens herkiezing ons zonder herstemming twijfelach tig schijnt. •*- Z. M. heeft aan den heer H. A. Elias/ouveiWéMr der Nederl. be&iUittgen ter Ku^te van Guinea/ 'thans

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1