Binnenlandsch Nieuws. niet een gelukkigen tijd toe, om te beproeven die hinder palen te boven te komendoor partijgeest ontstaan. Wij hebben derhalve tot onze medekiezers slechts deze aanbeveling te rigtendat de heer van Kaathoven op nieuw herkozen en de naam des heeren J. J. van Wensen op het blaauwe stembriefje ingevuld worde. Wij letten op kennis ervaring, zelfstandigheid van karakter en moed; - niet op staatkundige begrippen bij het kiezen van raadsleden. Z. M. heeft benoemd den kolonel der artillerie van het leger in Nederl.-Indië N. H. W. S. Whitton tot generaal-maj. bij dat leger; voorts bij het wapen der inf., 2de reg., de ka- detten J. T. Ie Maire en H. A. Calkoen 4de reg., de kad. C. J. H. Wieling en C. W. Quirin de Flines; 6de reg., de kad. C. W. van Suchtelen J. Doornbos en F. J. Raebel, en 8ste reg., den kad. C. J. Couvée; allen herkomstig van de Kon. Milit. Academie. Bij het wapen der kavalerie: lste reg. drag., den kand. E. H. R. baron van der Duyn; 3de reg. drag., den kad. H. M. Werner; 5de reg. drag., den kad. J. R. A. H. Higly; allen herkomstig van de Kon. Milit. Academie. Bij het wapen der artillerie; reg. veld-artilleriede kad. D. Kromhout en H. Seretlste reg. vesting-artillerie, de kad. J. von Heu len, R. A. M. Spengler, W. J. G. van der Yeur en G. A. Wirix; 2de reg. vesting-art., den kad. W. G. L. F. F. van Hoogenhuyze; 3de reg. vesting-art., de kad. G. J. V. Vink- huizen J. W. F. A. van Hees, E. J. I. C. van Baerle en H. W. van Rhijnallen herkomstig van de Kon. Milit. Academie. Bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, de kad. J. Schol- teDS, G. Witteveen A. E. André de la Porte, H. van 't Sant en G. J. de Jongh allen herkomstig van de Kon. Milit. Academie. Z. M. heeft goedgevonden de 2de luits. J. F. van Rossum van het 5de reg. en J. de Blom van het lste reg. inf. in rang en ancienneteit bij het wapen der inf. van het leger in O.-I. over te plaatsen. H. M. de Koningin wordt den 27sten dezer van HD. buitenlandsche reis in de residentie terug verwacht. In de zitting der Tweede Kamer van Vrijdag zijn de aan de orde gestelde wetsontwerpen aangenomenin die van heden Zaturdag is besloten op Maandag |te jjbehandelen het wetsontwerp tot onteigening van perceelen voor den spoorweg Willemsdorp-Dordrecht; - voorts het ontwerp pro tocol spoorwegbrug Bommelen eenige conclusiën op ver slagen- en op Dingsdag het tractaat met Frankrijk en de raming huishoudelijke uitgaven voor 1866. In den afgeloopen nacht is te 's Hage overleden Dr. Rei- nier Cornelis Bakhuizen van den Briuk, in leven archivaris van bet Rijk, ridder der orde van den Ned. Leeuw, officier der Leopolds-orde van België. Hij was den 2 8sten Feb. 1810 te Amsterdam geboren en had alzoo den ouderdom van ruim 5 5 jaren bereikt. Een ernstige ongesteldheid van slechts wei nige dagen maakte een einde aan zijn werkzaam en nuttig leven. De Provinciale Staten van Groningen hebben in hunne zitting van Donderdag een belangrijk beginsel beslist. Op het voorstel van de centrale afdeeling is met 27 tegen 13 stemmen besloten, het reglement, door de Staten dezer provincie vastgesteld den ISden Junij 1853 op de zarnen- steiling en den ijk der botervaten in te trekken. Hiermede is alzoo uitgemaakt, dat voortaan in die provincie geene reglementaire bepalingen meer op den verkoop van boter zullen bestaan. De brigadier der marechausseedie om opspraak te vermijden, op het knielend smeeken van vrouw en zoon den ontvanger van Nispen de J., dien hij arresteren moest, achter zich liet komen en alzoo zijn ontvlugting mogelijk maakte, is gedegradeerd. Donderdag middag had te Bodegraven een hevige brand plaats, ontstaan in een hooiberg van waar hij oversloeg tot de boerenwoning, die spoedig in den asch lag. De bezetting van de nabijgelegene Wierickerschans heeft helpen voorkomen dat de brand zich verder uitbreidde. Te Heerde is een werkman op de machinale papier fabriek der HH. van Gerrevink tusschen een der machines geraakt eD geheel verminkt; hij laat een vrouw met 5 kin- ren na. Woensdag 11. is de jaarlijksche algemeene vergadering van het Nederlandsche Onderwijzers-Genootschap in de groote kerk te Zierikzee' geopend, met een feestrede, door den heer A. M. Kollewijn Nz. De réunie van de afgevaardigden der Waalsche ker ken in Nederland zal dit jaar te Delft gehouden en den lOden Augustus geopend worden. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Zuilichem Ds, A. Stuff ken te Giessen en Rijswijk. Beroepen bij de Remonstrantsche gemeente te Wad dingsveen de proponent G. van der Pot. Ds. M. W. Scheltema predikant bij de Remonstrant sche gemeente te Zwammerdam heeft de beroeping naar Dokkum bij de vereenigde Christelijke gemeente aangenomen. Volgens het programma had Vrijdag de rijtoer plaats naar Katwijk aan Zee, waaraan onderscheidene directeuren en afgevaardigden der Ned. Maatschappij t. b. v. N. deel namen en waarbij zich leden der feestcommissie en van het. Leidsch departement aansloten. Het prachtige weder begun stigde dien togt zeer en de bedekte lucht was vooral dien stig bij het bezoek van Katwijks strand. In een lange rei van open voertuigen reed de feestelijke stoet langs den straatweg naar de Katwijksche sluizen waar alles tot zijn ontvangst gereed was en door de zorg van het hoofd van Rijnland's bestuuronzen geachten stadgenoot Mr. H. C. I. Hoog de heer J. Kros, hoofd opziener van het waterschap bereid was om al het merkwaardige aantewijzen en uitteleggen. Verrassend was het daarbijwant dat stond niet op het programma, toen namens dat bestuur aan de bezoekers onbekrompen eenige ververschingen werden aan gebodenzoodat zij die verre en van nabij gekomen waren om die gedenkstukken van vaderiandsche bouwkunst te be- zigtigendubbel tevreden waren over hetgeen ze hier gezien gehoord en genoten haddenwaarvan ze ook niet konden en niet zullen zwijgen. - Na een toer gemaakt te hebben langs den Grindweg over Wassenaar en verder langs den straat weg over het Haagsche Schouwvereenigde zich het gezel schap aan een maaltijd, in het Badhuis te Katwijk aan Zee, waar vrijheid en blijheid door Zeeuwsche rondheid uitgelokt en onderhouden werden en door den voorzitter der Maatschappij als oudrederijker geleid en beheerscht onder toepassing der spreukdie leert het nuttige en het aangename van pas te mengen. En toen de vrolijke maaltijd was afgeloopen keerde men naar Leiden terug, om in het aangename Zomerzorg een nieuwe feestelijke ontvangst te genietendoor het Mu ziekgezelschap Vermaak door Toonkunst bereid. Het bestuur van dit gezelschap beijverde zieh nu weder gelijk in het vorige jaar bij het feest van den Landbouw, om door een Soiree musicale het feest van de Nijverheid opteluisteren. De tuin en vijver en muziektent waren smaakvol verlicht en het bengaalsch vuurdat eenige malen werd ont stokenhulde het feestterrein in een bekoorlijk gewaad. De uitvoering van onderscheidene muziekstukken lokte herhaalde toejuichingen uit, die van een Solo voor Tuba door Concone en van een fantaisie over onderscheiden stukken uit de opera Robert Ie Diable droegen vooral de goedkeuring van deskun digen weg. De feestgenoodigden mengden zich onder de leden van het muziekgezelschap, die met hunne dames in grooten getale waren opgekomen en de ervaring heeft geleerddat binnen Leiden voor een gezellig verkeereen aangename uitspanning en een meerdere aaneensluiting der verschillende standendaartoe voldoende elementen aanwezig zijndie kracht genoeg bezitten om te vernietigen en uittezuiveren wat van vreemde alliage is en een goeden geest kon verstoren. En hiermede is het programma der feestelijkheden afge speeld. 't Was best zamengesteld door de feestcommissie't is nog beter uitgevoerd door den goede geest, die er heerschte en door den ijver en de goede leiding der feestcommissie. De sociëteiten, binnen Leiden gevestigdhebben de eer dei- burgerij opgehouden en voor de toekomst naar buiten ge handhaafd. De Regering heeft het hare toegebragt om de feestelijkheden opteluisteren. De nu afgetreden voorzitter dei- Maatschappij heeft zich manhaftig gedragen en als Leiden gerezen is in de schatting van de natie, raag hem wel daar voor dank worden gebragt, die door zijn invloed dat feest binnen Leiden ontwierp, leidde en met zeer belangrijke gel delijke opofferingen heeft doen gelukken. Moge het verheven doel van zulk een algemeene verga dering en Nijverheidscongres ook binnen Leiden begrepen,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2