Buitenlandsch Nieuws. lukkkig alleen bij het achterhuis heeft bepaald. Huis en in boedel zijn tegen brandschade verzekerd. Op Texel werd dezer dagen door een boer een muntbil- let van f 40,- vermist, dat hij op tafel had gelegd in de kamer waar hij sliep. In den kast werd ten laatste een stukje papier gevonden, kennelijk door muizen afgeknabbeld; men brak den gr ond op en vond bij het muizennest het muntje terug. Voor ruim twintig jaren vertrok van Denekamp zekere Rikhof als kleêrmaker, met weinig vooruitzigt en geheel onbe-*- middeld, naar Amerika. De fortuin schijnt hem daar zeer gun stig te zijn geweest; althans hij kwam voor eenige dagen in dat dorp als een deftig heer terug en zou nu, over meer dan een to n gouds kunnen beschikken. Een behoeftige oude vrouw te Middelburg die onlangs een aanzienlijke erfenis uit Soest ten deel viel, heeft f 61)00 geschonken aan het arm- en kerkbestuurdat haar vroeger bedeelde. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Streefkerk de kandidaat N. van Klaveren thans hulppredi ker te Rijssen. De toespraakwaarmede de heer G. G. Snellen als vice- president van het Leidsche Departement, de feestgenoodigden in de Sociëteit Concordia verwelkomde, was van den volgenden inhoud //Mijne HeerenDoor het Departements-bestuur alhier is mij de eervoile taak opgedragen uvoorzitterleden van het hoofd-bestuur en afgevaardigden uit de Departementen der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, te mogen begroeten welkom te mogen heetea binnen de mu ren van Leiden. Gij zijt tot een groot en gewigtig doel hier zamen gekomen. Wanneer een natie bijeen komt om roemrijke tijden groote daden van het voorgeslacht te herdenken dan wordt er een schoon en edel feest gevierd. Het is het feest der dankbaarheid. Het doel dat u hier bij één heeft gebragtheeft nog hoogere beteekenis. Gijmijne heeren zijt uit vele oorden des vaderlands hier zamen gekomenom te arbeiden aan de uitbreidingde ont wikkeling van een der belangrijkste takken van volkswelvaart; ik zou bijna zeggen van alle takken van volkswelvaart. Dat is het feest van den vooruitgang, het feest der toekomst. De Nederlandsche Nijverheid, hoe ook uitgebreid en verbe terd behoeft nog iu vele opzichten uwe voorlichting. Hier ge brek aan kennisdaar belemmering door formaliteiten overal onvolkomenheidMogen uwe beraadslagingenwaaruit reeds zoo menige schoone gedachte is te voorschijn getredener toe leiden de duisternis op te heffende banden te verbreken. Zóó voorgelicht door de wetenschap, en vrijgemaakt door de wet, zal de Nijverheid in ons vaderland (ons dierbaar vaderland, gezegend en gelukkig boven zoo vele andere staten van Europa) groeijen en bloeijen als een kostbare plant op weligen bodem. Zoo zult gij arbeiden mijne heeren, om den naam van Ne derland groot te maken in de beschaafde wereldmeer dan monumenten, legers, hofhoudingen en vele praalvertooningen dat kunnen. Nogmaals mijne heeren weest hartelijk welkom 'binnen Lei den. Gij zult er ontvangen worden gul en gastvrijen er een onthaal vinden naar onze krachten niet boven onze krachten. Geen dwaze naijver heeft ons geleid om meer te doen dan an deren die zoo heel veel voor ons gedaan hebbenhetgeen wij nu gaarne nogmaals met dankbaarheid openlijk hier vermelden. Geen gast kan het aangenaam zijn, wanneer de ontvangst luis terrijker is dan eigenlijk de krachten van den gastheer vermogen. Maar wat wij hebbendat geven wij uen dat geven wij u gaarne. Zijt verzekerdmijne heeren dat ieder lid van het be stuur, ja ik durf zeggen, ieder lid van de afdeeling gaarne alles zal willen doenom u het verblijf alhier aangenaam en aanlokkelijk te maken. Het bestuur dezer Sociëteit heeft het voorbeeld gegeven. Zoo als hier (gij hebt het in uw programma gezien) zijn overal de deuren wijd geopend om u te ontvangen. Welkom dan!" Dingsdag hebben de verschillende commissiën van onder zoek der rekening en begrooting, van landbouw voor kunsten handwerken enz., en voor koophandel en zeevaart, zich na den afloop der algemeene vergadering van de Nederl. Maatschappij t. b. v. N. bezig gehouden met den haar opgedragen last, ten einde in de zitting van Donderdag verslag uittebrengen. De rijtoer over Endegeest naar het Warmonderhek heeft in een lange rij van rijtuigen plaats gehad, ofschoon aanvankelijk on der een hevigen stortregen. De Soiréedoor den voorzitter Prof. van der Boon Mesch aan het Warmonderhek gegeven, werd begunstigd door schoon weder en bijgewoond door een tal van genoodigden. Het feestterrein was wegens den hevigen regen overgebragt naar de localen, die zeer spoedig door draperiën en bloemen in een feestzaal was herschapen en tot de ontvangst der genoodigden gereed gemaakt. Het Leidsch departement had gezorgd voor kosteloos vervoer en de voorzitter voor een gul en ruim onthaal. Ververschingen werden ten zynen koste overvloedig aangeboden en menige toast getuigde van de hooge en algemeene achting, waarin Prof. van der Boon Mesch staat. De heildronk hem door den Afgevaardigde van het Dept. Alk maar toegebragt, werd met geestdrift toegejuicht en sierlijk beantwoord. Tot laat in den avond was men genoegelijk bijeen en verliet men die aangename Soirée door muziek opgeluisterd, met vurige dankbetuigingen voor de welwillendheid en onbe krompenheid van den gastheer. Woensdag te 10 uur vereeuigden zich een aantal van ruim 100 leden der Maatschappij, tot het houden van het 9de Nijverheids- congres, dat door den voorzitter Prof. van der Boon Mesch werd geopend. De voorzitter herinnert hen, die vroeger deelnamen aan zulk een congres, of die voor het eerst daaraan deelnemen, aan de bedoelingen van het congres. Op de algemeene vergaderingen is men gebonden aan de punten van beschrijving; - op het congres beweegt men zich vrij, geen afgevaardigde, geen last van een departement, geen bepaalde punten, zelfs behalve de vooraf bepaalde ook audere punten kunnen aldaar ter sprake komen. De voorzitter verzoekt de leden zich in de verschillende afdee- lingen te verdeelen en doet door den secretaris mededeelen welke stukken nog zijn ingekomen, namelijk: een vraag naai de oorzaken waarom dit jaar geen meikevers in Gelderland zijn opgemerkt; een betreffende de machinale vlasbereiding in Ne derland een uitgebreide memorie van een lid uit Roermond over verschillende punten van het programma; een monster zwarte koolstof tot verfstof; monsters gekleurd hout en O.-I. houtsoorten. - De heer Schiffer van Bleiswijk legt over een brief en monster van gazlichtzwart en de heer van Gelder monsters van grondstoffen voor papier. De leden van het congres hebben zich in de voor iedere af deeling bestemde localen begeven en uit hun midden benoemd tot voorzitters de HH. Prof. H. C. van HallProf. von Baum- hauer en Dr. L. Ali Cohen, en tot secretarissen deHH.Dr.L. MulderP. Brouwer Rz. en Mr. F. N. Sickenga. De Thermometer van Fahrenheit teekende allner Dings dag des namiddags te 5 uur 58°, des avonds te 8 uur 54°, te 10 uur 5 4°. Woensdag morgeit te 5 uur 5 6°, te 8 uur 62°, 's middags te 1 2 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 63°. Aangaande het verongelukken van het Amerikaansche schip William Nelson, verneemt men nog het volgende: Het was 2 Junij van Antwerpen en den 4den van Vlissingen vertrokken. De Nelson was een fraai vaartuig, 103 9 ton groot en met een equipage van 30 man aan boord. De la ding bestond uit 600 ton koopmansgoederen en er bevonden zich 450 landverhuizers aan boord. Het schip was bestemd naar New-York. Den 26sten omstreeks half een uur in den namiddag bleek het, dat er aan boord brand ontstaan was veroorzaakt, naar het schijntdoor onvoorzigtig c^oogma- ken. Alle pogingen om den brand te blusschen, bleven vruch teloos en den volgenden ochtend ten 4 ure verdween de romp in de golven. De Fransche kapitein Bocandé, van het paketschip Lafayette, had het geluk eerst twee booten van de William Nelsonwaarin zich 24 mannen en 6 vrouwen bevonden, en daarna, te gelijk met kapitein AdolphNiska, van het Russiseh-Finlandsche schip Ibnati, nog een derde boot te ontmoeten, waarin zich 9 mannen, 1 vrouw en 4 kinderen hadden geborgen. De vierde boot van de Nelson, met 3 7 passagiers beladen, is niet opgespoord kunnen wor den. Al de geredden zijn door kapitein Bocandé aangebragt te Havre, waar zij met de meeste deelneming opgenomen zijn en verzorgd worden. Bij deze ramp heeft men het ver lies van minstens 400 menschenlevens te betreuren. De muziektempel te Dresden gebouwd tot het houden van groote zangersfeesten is dezer dagen door een orkaan bijna vernield; door den moed en den ijver der brandweer

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2