Openbare Verkooping, Buitenlandsch Nieuws. Advertentiên. Door vertrek TE KOOP, een geschenk van Oranje voor betoonden moed en volharding, door de gedenkteekenen van wetenschap, kunst en nijver heid binnen die stad aanwezig. Het Leidsch departement was een der oudste en aanzienlijkste afdeelingen der Maat schappij - het verblijf binnen Leiden moge bij de aanwe zigen een aangeuamen indruk achterlaten. Na eenige mededeelingen betreffende de aanneming der benoeming tot directeuren en honoraire ledengaf spreker verslag van den toestand der Maatschappy. Drie departe menten waren opgeheventweeAlmelo en Tholen, opgerigt de eerste met 41, de tweede met 16 leden. Het aan tal leden bedroeg 2004; - dat te Leiden was vooral toe genomen en ook de werkzaamheden der departementen waren vermeerderd, bij Deventer, Leiden en Nijmegen vooral. Het verlag van den toestand der Maatschappij zal door den directeur Pas worden opgemaakt, door verschillende rappor ten der departementenbetreffende de bekende drie vraagpun ten zullen één verslag uitmaken, dat in het tijdschrift wordt geplaatst, - door Prof. Hoffmann zijn 28000 eijeren van den Yama-Majurups verdeeld aan 31 belangstellende en de ver handeling van den hoogleeraar is reeds in drie talen overgezet. De Maatschappij gaat meer en meer een eigen weg van ontwik keling op, terwijl hare werkkring zich uitbreidt; dank zij den ijver der departementen, van directeuren en van den be kwamen secretaris van Eeden. Zij houdt den eisch onzer eeuw in het oog, rekent op de medewerking der departementen, tracht steeds wetenschap met de praktijk te verbinden en wenscht algemeene aansluiting aan alle vereenigingen en in stellingen ter bevordering van handel en nijverheid. De aanspraak werd zeer toegejuicht. Na het opmaken der stemlijst en de mededeelingen van eenige verslagen en benoeming van commissiën besloot de vergadering de commissie betreffende den wedstrijd van brandwaarborgkasten te ontbinden met dankzegging voor de bewezene diensten en geen gevolg althans voorloopig te geven aan het voorstel tot belooning van landbouwinrigtingen. Met buitengewone belangstelling ontging de vergadering het be- rigt van hetgeen de HH. Simons, Pas en Enschedé had den verrigt tot oprigting van een museum van Oost- en West-Indische grondstoffen uit de Nederlandsche bezittingen dat geleid had tot den afstand van het pavilloen te Haarlem door den Minister van Binnenlandsche Zaken voor dat doel; terwijl de Vergadering besloot den heer van Oordt te Ba tavia tej magtigen om de aldaar te houden tentoonstellingen ook daartoe te benuttigen. Met leedwezen ontving de Ver gadering mededeeling van het gevoelen van deu Minister van Finantiëndat de regering niet verpligt was tot de lOjarige herziening van de grondbelasting op de gebouwde eigendommen, ofschoon met dankzegging kennis nemende van het verslag der directeuren Simons en Vrolijk. De vergadering besloot voorts het aan de orde gestelde voorstel van Directeuren aan te nemen en aan het dept. Mid delburg f 626.65 tot vergoeding uit te keeren. Voorts ten aanzien der voorstellen van dept. tot praeadvies van Directeuren. N°. 1. Aantenemenin dien zin dat alle departementen worden uitgenoodigd tot het inzenden van een rapport. N°. 2. Een jaar in advies te houden. N°. 3. Aftestemmen omdat over het bierbrouwen doeltref fende geschriften bestaan. N°. 4. Het praeadvies van HH. Directeurenom 1°. het onbruikbare te verkoopen2°. het overige te behouden te catalogiseren en naar de woning van den secretaris over- tebrengen; 3°. monsters aantevragenvolgens het voorstel, bij acclamatie aangenomen. N°. 5. Volgens het praeadvies van HH. Directeuren, het voorstel bij acclamatie afgestemduithoofde de Minister van Binnenl. Zaken heeft kennis gegevendal de bedoelde vereenigingen niet aan het toezigt der Regering zijn onder worpen. Prijsvragen. A. met de gouden medaille bekroond de verhandeling met 117 monsters houtsoorten onder mededeeling der aanmerkin gen en met magtiging op Directeuren om met den inzender te onderhandelen over het bezit van de monsters voor het Kabinet, - Bij het openen van het naambriefje is als schry ver bekend geworden de heer W. L. de Sturler te Leidenin de vergadering tegenwoordig. Eervolle vermelding toegekend, onder een bepaalde voorwaarde, aan den schrijver der verhandeling: *God is groot." B. met de 2de gouden medaille en f 100 bekroond de ingezonden verhandeling Agricultura waarvan als schryver is bekend geworden de heer H. M. Hartoglandbouwer op Dennebroek bij Barneveld. Prof. van Hall deelde mede, dat deze heer voor de tweede maal is bekroond. Ingezonden stukken. 1. Muurtegels en parkettegels niet bekroond. 2. Monsters koolzure soda, het praeadvies gunstig, maar de beslissing één jaar uitgesteld. Honoraire leden. Een lid voorgesteld, wiens benoeming in de tweede zit ting zal worden beslist. De Secretaris d* Leidsche afdeeling Dr. van Hall deelt mededat de Kweekschool voor Zeevaart door de commissie van toezigt en beheer en de heer Snellen geeft kennisdat de Dijkgraaf van Rynland de Modelkamer op het Rijnlandshuis en de gebouwen aan de Katwijksche Sluisvoor de leden der vergadering heeft ter bezichtiging gesteld. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 63°, des avonds te 8 uur 59°, te 10 uur 57°.j Dingsdag morgen te 5 uur 68°, te 8 uur 62°, 's middags te I 2 uur 60°, 's namiddags te 4 uur 59°, Het spoorwegongeluk in de nabijheid van Marseille voorgevallen heeft ernstiger gevolgen gehad dan aanvankelyk is medegedeeld. Het aantal dooden wordt opgegeven te zyn 6 en dat der gekwetsten 35, en dit cyfer aoht men nog niet volkomen juist. Het Nederlandsche stoomjagt Cycloop waarmede H. M. de Koningin der Nederlanden naar Londen is overgekomen heeft verleden Donderdag, voor anker liggende, schade be komen door aanvaring van een zwaar geladen schroefstoom- schip. Het is naar het Woolwich-dok gebragt om het te re pareren. De inwoners van het dorp Burradon in Engeland heb ben besloten, om zich eenparig te onthouden van het ge bruik van vleeschtotdat de prijs tot op 30 cents per pond zal gedaald wezen. Uit Helgoland wordt berigt, dat het eiland een zijner schoonste en zeldzaamste sieraden heeft verloren. Het zoo genaamde Mörner's Gatt, een hooge rotspoort, door de na tuur gevormd, is op den 18den Junij plotselyk ingestort. De oorzaak daarvan is niet met zekerheid bekend. Uit Jokuhama wordt onder dagteekening van 27 April gemeld, dat de Taikoen had verklaard thans geene nieuwe haven voor de Europeanen te kunnen openenmaar bereid te zijn om 3 millioen dollars uit te betalenals vergoeding voor het gebeurde bij Simonoseki. Voorts verneemt men, dat de Japansche autoriteiten aan den Britschen gezant hadden medegedeelddat een persoon was gevatonder beschuldi ging deel te hebben genomen in den moord op den majoor Baldwin en den luitenant Bird. een zeer mak, best loopend donker bruin MERRIEPAARD, goed gedresseerd, a deux mains. Te bevragen bij den Heer VAN HOEKELENLoge menthouder, te Sassenheim. om contant €*eld, op Maandag 17 Julij 1865 des morgens ten 10 ure, te Leiden, op de Hoogewoerd aan het Magazijn geteekend Wyk III, N°. 419, van: Eene aanzienlijke party Haar den KagchelsFournuizen en verdere Ijzerwaren, voorts Smidsgereedschappen, oud- en nieuw IJzer en wijders eenige Meubilaire en andere roerende goederen. Alles te bezigtigen des Vrydaga vóór de Verkooping, van de» morgens ten 10 tot des namiddags ten 3 ure,

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 3