Binnenlandsch Nieuws. Zullen zij het lang behouden? Ik hoop het voor hen, maar de meesten zijn de zeventig gepasseerd. Zijn de honden in Leiden gemuilband? Ik vraag U, dit daar het hier in de hofstad aan de honden veroorloofd schijnt te zijnvrij en ongebonden een ieder die hun goeddunkt in de beenen te bijten. Zeer zeker is dit een lofwaardig ver lof, maar ik kan niet begrijpen hoe 's Gravenhage's Burgem. en Weth. zulk een verlofpas aau de keffers en keffertjes heb ben kunnen geven, te meer daar er reeds genoeg ongeluk ken door ontstaan zijn. v Anders is //'t Haagje" nog al doodsch. Concerten en schouw burgen staan stil. Scheveningen is alleen de uitspanning plaats waar ieder heen wilvooral des Zondags - hierover misschien in een volgende nader. De eerste Haagsche brief is hiermede geëindigdik bied ze het Leidsche publiek aan; bevalt ze U, //welnu," zegt van Alphen //ik geef er u meer." 's Gravenhage 10 Julij 1865. E. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gem. Ezinge E. J. Geldermanbij het lste reg. inf.: tot lsten luit- kwartierm. den 2den luit.-kwartierm. A. R. von Römer, van het korps; tot 2den luit.-kwartierm. den serg.-titulair J. C. Yaupel Kleynvan het 7de reg. van het wapen. Z. M. heeft den heer Mr. H. J. Engelkens, op zijn verzoekeervol ontslag verleend uit zijn betrekking van be taalmeester te Groningenbehoudens aanspraak op pensioen en den kapt. J. M. Timmerman, van het 6de reg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaalt op f 900 'sjaars. Zondag morgen ten 10 ure arriveerde te Rotterdam het bestuur van het Metalen Kruis. 2de sectie, van Leiden; het werd opgewacht door het bestuur van het Metalen Kruis 2de sectie aldaar, dat zijn gasten naar de vergaderzaal der. sectie op den Singel geleidde, alwaar hun eenige verver- schingen werden aangeboden. Na vervolgens een wandeling door de stad te hebben gemaakt, bragt men een bezoek op de Place des Pays Bas, bij den heer Doon. By het binnen komen deed de heer M. van Leeuwen den marsch van het Metalen Kruis hooren. Na het middagmaal in het Hotel de la Hollande bij den heer Keuzekamp gebruikt te hebbenkeer den de Leidsche heerenna hartelijk afscheid van hunne vrienden genomen te hebbennaar de plaats hunner inwo ning terug. Nadere berigten wegens het gebeurde op de klassi kale vergadering van 's Gravenhage den 28 Junij 11. gehou den behelzen een voorstel van Ds. van Rhijn te Wassenaar tot afkeuring der uitspraken van het klassikaal bestuur in de zaak van Ds. J. C. Zaalberg dat alleen ondersteund werd door de ouderlingen Stam uit 's Gravenhage en Robbing uit Delft en met vuur door den voorsteller verdedigd', met een groote meerderheid werd verworpen. Ds. Zaalberg hield zich buiten het geschil, maar verklaarde dat hel klassikaal be stuur in die zaak de bevoegde rechtbank waswier uitspraak hij zou hebben te eerbiedigen. Met 20 tegen 11 stemmen werd daarop aangenomen een voorstel van Dr. J. J. van den Broek van 'sHage, waarbij de vergadering verklaarde het te betreuren dat het klassikaal bestuur^gemeend had in zake Ds. Z. te moeten handelen zoo als het gehandeld had. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op- genten en eigene middelenten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Junij 1864 en 1865 alsmede van die opbrengst over de 6 eerste maanden dier beide jaren. 's Avonds te half acht uur vereenigden zich Maandag de leden van het Hoofdbestuur en de afgevaardigden der verschillende afdeelingen van de Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheidin het departements-gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en trokken van daar te 8 urendoor de feestcommissie vooraf gegaannaar de zaal der sociëteit Concordia op de Hoogewoerd. Aldaar aan gekomen hief de muziek het Volkslied aan en onder die feesttoonen stelden zich de genoodigden in rijen binnen de zaal, alwaar het departements-bestuur en de leden der so ciëteit zich tot hunne plegtige ontvangst hadden geschaard. Toen de muziek zweegnam de vice-voorzitter de heer Snellen het woord en heette het hoofdbestuur en de af gevaardigden welkom in warme bezielde indrukwekkende taal. Met zinspeling op de laatstgevierde gedachtenis der natie, aan de behaalde zegepraal in eenen gewigtigen strijd voor haar eer en behoudsprak hij van het feest der dank baarheid, dat gehouden was. Wat nu gevierd zou worden, waar de Nijverheid in hare zegenrijke vruchten en heilrijk doel zou worden erkendgeëerd en bevorderdnoemde hij het feest der toekomstdat der vooruitgang. Wat het Leid sche departement kon en mogt doen, om aan die feestvie ring luister bij te zettenzou zijn naarniet boven hare krachten, toch hartelijk en met de meeste welwillendheid, waartoe ieder lid het zijne zou toebrengenwaarvan de So ciëteit Concordia heden reeds het eerste loffelijk voorbeeld gaf. Het Welkom Welkomwerd hun toegeroependat met gejuich werd beantwoord. Wij deelen die treffende toespraak morgen in haar geheel mede. - En toen trad weder de voor zitter van het hoofdbestuur nader en beantwoordde die wel komstgroet, zoo als men dat van Prof. van der Boon Mesch steeds verwachten kan. Dat de Maatschappij van Nijverheid weder vergaderde gaf stof tot een warme ontboezeming over de Nederlandsche Nijverheid - dat zij binnen Leiden vertoeven zal, - 't moest helder uitkomen, welke gevoelens spreker als Leidenaar koesterde in aandoenlijke taal, die hem over de lip pen vloeide- hoe hij de ontvangst waardeerdedoor het Leidsche departement en de Sociëteit Concordia haar bereid, de vurige taal der dankbaarheid was er het bewijs van, - en wat hij verder hoopte en verwachtte, 't was de ont boezeming van hartelijke wenschen voor Leiden en Concordia. Met herhaalde toejuichingen werd telkens die rede afgewis seld en toen daarop de voorzitter van het bestuur der So ciëteit de heer A. G. Hesselszijn hooge ingenomenheid betuigde met het vereerend bezoek en de gastvrijheid aan beval gedurende den loop der feestdagenwas het voor ieder Leidenaar, die tegenwoordig was, zeker een aangename zelfvoldoeningdat binnen Leiden aan de Maatschappij reeds bij den aanvang zulk een feestelijke ontvangst werd bereid die ook der feestcommissie tot lof verstrekt. De ruime sierlijk gebouwde zaal der Sociëteit werd daarop verlicht en kwam daardoor meer in hare schoonheid uil. De genoodigden begaven zich in de aangenaam gelegen tuin waar de muziek zich liet hooren en op een keurige wijze een programma van 10 nommers uitvoerde, dat getuigde van de groote zorg, die de feestcommissie daarvoor had gedragen. De societeitsleden mengden zich onder de niet-leden en verschaftenook door de zorg voor een vlugge bediening en goede ververschingeneen genotvollen avond aan hunne ge noodigden en toegelatenen. De illuminatie van den tuin en het ontsteken van bengaalsch vuur met de liefelijke toonen der muziek lokten velen uit in de omgeving van het Socie- teitslocaal, dat aan den Nieuwen Rijn uitkomtterwijl voor het feestlicht dat ontstoken was elke nevel en schim ver dween, die het genoegen kon verstoren, dat heerschte in Concordia. Er viel veel op te merkenom te behartigen en zich als Leidenaar te verblijden. Dingsdag morgen te 9 uren verzamelden zich de leden van het hoofdbestuur en de afgevaardigdentot het houden der 8 8ste algemeene vergadering, die een half uur later geopend werd door den voorzitter Prof. A. H. van der Boon Mesch met een belangrijke aanspraak. 't Was voor de zesde maal dat spreker het voorzitter schap bekleedde, waarvoor hij zijn dank betuigde, maar waartoe hij ook de medewerking der vergadering inriep. Hij heette haar welkom binnen Leideneen der voornaamste steden van Nederlandberoemd door den strijd voor vrijheid en verlichting- door het fabriekwezen - door de hoogeschool MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand Junij. Zuivere opbrengst over de 6 eerste maanden. 1864. 1865. 1864. 1865. Geilagt (opc.& inv.) Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn, fruit- kunst wijn (id.) 1812,11 5283,18' v 7817,92' n 1633,50 2066,47' 8354,58' 7445,54' - 3322,27' 12502,78' 36742,04 40724,80' 10150,80 13006,89' - 41009,83» 38917,11 13657,50 ƒ16546,72 ƒ21197,88 ƒ100120,43 ƒ106591,34

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2