Het feest der Hjverheid. N°. 1654. Dingsdag H Julij. Voor Leiden schijnt het jaar 1865 een feestelijk jaar te zijngedeeltelijk toevalligdoor de feestelijke viering van het 50ste jaar der overwinning bij Waterloo, waarop niet was gerekend of kon gerekend wordenmaar overigens ten gevolge van reeds in het vorig jaar gemaakte en bekende bepalingen. En nu de Studentenfeesten alreeds vergeten zijn en het Nationaal feest daarentegen nog versch in het ge heugen ligt, komt de Nederlandsche Maatschappij ter be vordering van Nijverheid binnen Leiden haar jaarfeest vieren dat weder andere feestelijkheden uitlokt. //Den llden, 12den en lSden Julij zal te Leiden in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gehou den worden de 88ste Algemeene Vergaderingbenevens het Congres der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Deze Vergadering is de zevende, die sedert de laatste herziening der Maatschappelijke wet, buiten de stad Haarlem (den hoofdzetel der Maatschappij) zal worden ge houden en men mag niet minder dan bij vorige vergaderin gen een aantal belangstellende bezoekers verwachten. Behalve de hervorming van de verzamelingen der Maat schappij en de oprigting van een Museum van Grondstoffen uit de Overzeesche bezittingenzullen in de vergadering een aantal onderwerpen van algemeen belang ter sprake komen, als de instandhouding der duinen als zeeweringen, de ver edeling van het vee, de geschiedenis der Nederlandsche Nij verheid in de 17de eeuw, de arbeiders-vereenigingeude ambachtscholen de landbouw-statistieken de invoer van ge droogd vleeschde exploitatie der petroleumbronnen in Oost- Indiëde emigratie naar Zuid-Afrika, de praktische uitbrei ding der staatsbibliotheken len nutte van den nijveren stand envan meer technischen aardde bereiding van plafonds- kleuren de bierbrouwerijde turf-industriede behangsel- fabrikatie, bet zinkwit en de bereiding van kunstcement. Bij gelegenheid der vergaderingen zal door de Maatschappij in de Stads-Gehoorzaal op de Breedestraat gehouden worden een Tentoonstelling van Wis- en Natuurkundige werktuigen waartoe de leden vrijen toegang hebben. Zoowel door de welwillende medewerking van het ge meentebestuur als door de zorg van het Leidsch Departe ment is het plan tot eenaantal feestelijkheden gevormd, om het verblijf der afgevaardigden te veraangenamen. Het pro gramma dezer feestelijkheden is aan de afgevaardigden mede gedeeld." Wij waarderen het voorrecht en de eerdat de Maatschappij voor eenige dagen haar zetel vestigt binneu de muren eener veste, die aan de Nijverheid veel, onberekenbaar en onbe schrijfelijk veel verpligt is. Hebben we onlangs met een en kele trek het verband geschetst, waarin de overwinning, door graaf Willem van Oostervant in Zeeland behaald, stond met den bloei der lakennering binnen Leidendie bloei van een hoofdtak van Leiden's welvaart kon alleen bestendigd en verzekerd worden door de vereeniging van krachtendie de bevordering der Nijverheid bedoelt. En wat vroeger de Oeconomiscbe taklater de Nederlandsche Maatschappijdie deze week binnen Leiden vertoeven zalvoor dat gewigtig Nederlandscbmaar ook Leidsch belang heeft verrigtis genoeg bekend. De invloed der Maatschappij op den voor uitgang en den bloei der Nederlandsche Industrie op het gebied van handwerken, ambachtenlandbouw en fabrieken wordt algemeen erkenden is een stelling geworden die niet meer behoeft te worden bewezen. De drukpers is de Koningin der aarde, werd menigmaal beweerd en bewezen; - maar ook die drukpers is afhankelijk in al wat zij voortbrengt en verspreidt van de hulp der Nijverheid. De hoogte, waarop zij in stoffelijken zin staat, kon zij alleen bereiken door hetgeen de vindingrijkheid van het vernuft bij den invloed der wetenschap op het gebied der Nijverheid te voorschyn riep en ontwikkelde. En zoo in onzen tijd de drukpers bloeit en een nog meer bloeijende toekomst te gemoet gaat, 't is gewis door de talrijke meer of min wetenschappelijke en proefondervindelijke, theore tische en practisehe lectuur, waartoe de Nijverheid tot oor- r> LEIDSCH DAGB a i De*e Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. Prijs der Adverteutiën, 1-6 regelsƒ0.76. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigteu van 1-4 rege^ 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 in.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 61 ra.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezouderd des Zondags ,|5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2$. u. 'snam. de overige, dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbuiligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te7u.45m. en te 11 u,;'s namiddags te 3 u. 35 m. 'savouds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags.Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14 en voorlaatsteu van elke maand. Ryhs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spo orweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11I uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 82 uur en van 47 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Aooijnsen dagelijks van 91 unr en van 36 uur; van VRijks Directe Belastingen, Maandag Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 our. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1