Büitenlandsch Nieuws. door de kloekmoedigheid van een conducteur bij tijds een verschrikkelijk ongeluk voorkomen bij het ontmoeten van twee treinen, waarvan een bestemd was naar Maarsbergen. Ds. Heldring sprak bij het zendiugsfeest te Maarsber gen over de invoering van het christendom in dit land en inzonderheid in het Sticht. Hij wees op het zoogenaamde Vulgos heuveltje, dat daar voor hem lag, als een blijvend gedenkteeken van den man die de vrijheid beminde en alles had opgeofferd om hier het christendom in te voeren. Ver volgens herinnerde hij wat strijd het gekost en wat jaren lang het geduurd hadvoor en aleer ook hier in ons land het christendom was omhelsd geworden en nam hieruit aan leiding om te zeggendat men zich toch niet moest ver wonderen indien men telkens vernam hoeveel moeite en strijd het kostte het evangelie ingang te doen vinden op Samatra, Java, Borneo, enz. Hij wekte daarom ook op tot volhoudenden zendingsijver en sprak eindelijk den wensch uit, dat in het schoone Maarsbergen, dat 600 zielen telt, maar geene eigene kerk heeft, eenmaal, zij het spoedig, een huis des gebeds mogt verrijzen om er iederen dag des Heeren in zamen te komen. En hij hooptedat het zamen- zijn van zoovelen op dezen dag in het bosch van Maars bergen een voorteeken zou zijn van een zamenkomst der ge meente van Maarsbergen in een eigen bedehuis te dier plaatse. Vervolgens traden twee Engelsche heeren op, Dr. Carl en Dr. Duff, mannen, die met een opgewekten geest en als met een vuur bezield spraken over het werk der zending. Tref fend inzonderheid was het voorkomen van Dr. Duff, een man met een sneeuwwitten baard, die 35 jaren lang in En- gelsch-Indië het woord des levens had verkondigd. - Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft aan Ds. W. F. Menzelpred. te Renesse en Noordwillendat van Groningen aan Ds. R. ten Post, pred. te Westerbroek, op hun verzoek, wegens ongesteldheid eervol emeritaat verleend, integaan 1 November 186 5. Beroepen bij de Herv. gemeenten te Loosduinen Ds. J. A. ten Bokkel Huinink te Oud-Alblas; te Bleskensgraaf Ds. W. Mense te Voorthuizen; te Heilo de kandidaat G. C. Klerk de Reus; te Kinschoten Ds. J. Vermeer te Genemui- den; te Losdorp Ds. H. van Strien te Bennekom en te Loon op Zand Ds. J. H. Geselschap te Rhenen. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Broek op Langedijk, Ds. J. van der Veen, te Spijk; terwijl Ds. D. Thijs te Lutten voor het beroep naar Katwijk aan Zee heeft bedankt. - Het aantal zwemmers en baders bedroeg gedurende de maand Junij aan de Zwemschool Rhijnzigt 6821 in Junij 1864 5184, dus een vermeerdering van 1137. De Gemeenteraad heeft heden Zaturdag langdurig be raadslaagd over de opheffing of instandhouding van het Rotterdammer pakschuitenveerbij stemming hebben zich 9 leden vóór en 9 leden tegen de opheffing verklaardzoodat in eene volgende vergadering eene nieuwe stemming moet plaats hebben. De collecte voor het Nederiandsche Zendelinggenoot schap, te Leiden in alle godsdienstoefeningen der Hervormde en Waalsche kerken gedurende de beide Pinksterdagen ge houden, heeft niet meer opgebragt dan-/ 20,40. - Door den gouv.-generaal van Neêrl.-Indië zijn o. a. benoemd bij de directie der culturis tot 2de commies de 3de commies A. A. Hoos, tot controleur 1ste kl. die der 2de kl. Jhr. D, F. van Alphen; tot lsten luit. bij het 5de bat. inf. de 2de luit. J. van der Weijde en bij het 16de bat. de 2de luit. L. H. de Grijs. De volgende bijzonderheden zijn ontleend aan een ont vangen schrijven van Manilla, 5 Mei: Manilla is half in de asch gelegd door twee branden die met een tusschenpoos van twee dagen hebben plaats ge had. Het vuur heeft op 30 April de wijk Tondo, en op 2 Mei de wijken Sibacou Santa-Crus, Calero, Curtidor, Bi- libet, Dolombaijan en Chinesco, vernield. 80,000 personen zijn van huisvesting verstoken en hebben alles verloren. Het bestuur heeft, uit vrees voor een opstand, het fort met ka nonnen gewapend en overal troepen gestationeerd. Men dreigt ons met brandstichting, en al de Spanjaarden uit mijn wijk (San Paloc) zijn gisteren in overhaasting ver huisd, ook mijn bagaadje is gepakt. Een dertigtal personen en een menigte huisdieren zijn in de vlammen omgekomen. Op 30 April zoowel als op 2 Mei is de brand aangevangendes namiddags tegen 3 ureonder de middagrust. Terwijl ik dezen brief sloot, wordt de stad bij een pro clamatie (bando) van den gouverneur Juan de Lara in staat van beleg verklaard." In het Bataviaasch handelsblad leest men het volgende Er zijn in omloop valsche stukken van een halven gulden, zeer goed van lood nagemaakt, maar natuurlijk aan den klank en het gewigt ligt herkenbaar. Men zij dus voorzigtig bij het ontvangen van een hoeveelheid halve guldenstukken De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 70°, des avonds te 8 uur 6 6°, te 10 uur 62°. Zaturdag morgen te 5 uur 63°, te 8 uur 66°, 's middags te 12 uur 72°, 's namiddags te 4 uur 78°. De gezondheidstoestand van Koning Leopold van België laat bij voortduring veel te wenschen over.. Men ziet Z. M. iede ren dag nog in een rijtuig de stad doorkruissenmaar dat neemt niet weg, dat zijn toestand hopeloos is. Jenny Lind vertoeft sedert eenige dagen te Akenzij zal die stad echter spoedig verlatendewijl zij het voorne men heeft opgevat om zich naar Zweden te begeven. Donderdag heeft H. M. de Koningin der Nederlan den het kristallen paleis te Londen bezocht en al het merk waardige naauwkeurig bezigtigd. Des avonds bragt H. M. een bezoek in het Hoogerhuis. Dingsdag namiddag ontstond er brand in Malborough House te Londen. Onder degenen, die het ijverigst mede werkten tot blussching, merkte men vooral den Prins van Wallis zeiven op, geholpen door den majoor Grey. Z. K. H. geraakte daarbij in ernstig levensgevaar; doch vóór het ver trek van den Prins en de Prinses naar Windsor was de rust in Londen hersteld. Naar men verzekertis er in het binnenland van Vir- ginië meer dan negen millioen pond tabak gereed om ter markt te worden gebragt, zoodra de communicatie op de spoorwegen hersteld is. Een groot deel van Louisiana ligt geheel en al woest, en wel de streek, wel eens de tuin van Louisiana genoemd. Hongersnood en gebrek aan alles rigt de schromelijkste verwoestingen aan onder het volk. Op ze keren dag werden vijftien lijken van negers die verhongerd waren in de rivier bij Macon, in Georgië, drijvende gevon den. Hoewel de beperkende bepalingen op den katoenkan- del zijn opgeheven heerscht er in die zaken nog bijna vol komen stagnatie. Het belangrijkste feit aangaande de verkiezingen in Engeland is, dat twee der voornaamste geestelijken der An- glikaansche kerk. n.l. de deken van Westminster en professor Kingsley, zich verklaard hebben voor de candidatuur van den als goddeloos uitgekreten philosoof en economist John Stuart Mill. Zijn verkiezing wordt hierdoor bijna zeker. Het tentoonstellingsgebouwdat op het Champ de Mars te Parijs zal worden opgerigt, zal 500 Ned. ellen lang zijn en 400 breed. Het zal den vorm hebben van een ellips, of eigenlijk van twee halve cirkels, door regtlijnige middel stukken vereenigd. In het midden zal een tuin zijnwaar de bezoekers versche lucht kunnen scheppen zonder genoodzaakt te wezen het gebouw te verlaten. Men heeft reeds voorloopig een verdeeling gemaakt waarin alle beschaafde natiën hare plaatsen zijn aangewezen; dit kan natuurlijk door de inzendingen wijziging ondergaan. De buitengalerij is voor de machines, de binnenste voor de schoone kunsten. Nabij laatstgenoemde zullen de gereedschappen van alle volken en alle tijden worden tentoongesteld. De twee derde gedeelten van het veld van Mars, die niet door het tentoonstellings gebouw worden ingenomenzullen in een soort van park veranderd worden, waar het publiek koffijhuizen, postbureau telegraafbureau, een schouwburgzaal voor de opvoering van stukken in onderscheidene talen, een leeszaal, een model hoeve en zelfs een observatorium zal vinden. Ook bestaat er plan van alle deelen van den aardbol arbeiders-familiën te laten komen en die nabij het gebouw te herbergen en hun bedrijf te laten uitoefenen; de voorwerpen, door hen vervaardigd, zouden in een bazar ten toon gesteld en aan de liefhebbers verkocht worden.

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 2