N°. 1633. Maandag 10 Julij A". 18 Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post/2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; I u. 14 in.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, |5 u,; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2£ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te7u.45m. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u. 35 ra. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags.Oost-ïndiscbe Lundpost. Over Southampton 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av. Spcorweg-Telegraaf dagelijks vaD 7 u. 's m. tot 10 u. 30 m.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Acoijnsen, dagelijks van 82 uur en van 4>7 uur; der In- en Uitgaande Hechten en Acoijnaeu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van VRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 Hur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft heden Zaturdag morgen de residentie verlaten en zich naar Rotterdam be geven om van daar naar Londen te vertrekken. De Minister van Oorlog zal op Dingsdag 11 en die van Marine op Vrijdag 14 Julij geen audiëntie geven. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is thans ingekomen een ontwerp van wet tot onteigening van perce len ten behoeve van den spoorweg Willemsdorp-Dordrecht. Naar men verneemt .zal in de kleeding van het wa pen der kavallerie eenige verandering worden gebragt. Zoo zullen o. a. de zilveren patroontasch en de zilveren sabel koppels voor officieren door anderen worden vervangen. Naar men verneemt hebben de concessionarissen voor den aanleg en de exploitatie eener haven te Scheveningen met spoorwegverbinding, het voorloopig waarborgkapitaal, groot f 400,000, gestort. De voorloopige concessie wordt als definitief aanvaard beschouwd zoodra de concessionaris sen vóór of op 31 Julij yl865 hebben doen blijken; 1°. dat £\j het voorloopig waarborgkapitaal door bijstorting hebben gebragt tot de som van 700,000; en 2°. ten genoegen van den Minister van Binnenl. Zaken hebben doen blijken dat het kapitaal voor den aanleg en het in exploitatie bren gen van de haven en wegen benoodigd genoegzaam ver zekerd is. Men verneemt dat Vrijdag het Handelstractaat tusschen ïraukrijk en Nederland is gesloten. Omtrent den afloop van het examen voor de toekom stige ambtenaren voor de burgerlijke dienst in Nederlandsch- Indië wordt medegedeeld, dat van de 23 der Delftsche in stelling 18 en van de 23 der Rijksinstelling te Leiden 9 zijn toegelaten. In de vergadering der Afdeeling Natuurkunde van de Koninklijke Academie van Wetenschappen, den 24sten Junij 11. te Amsterdam gehouden, had de volgende mededeeling plaats: De heer Verloren geeft een verhaal van zijn bemoeijingen omtrent de kweeking van de nieuwe Japansche zijderups Bom- byx Antherae, Yama Mayu. Hij deelt mede, dat bij hem alle hoop op het welslagen der proeven om hier te lande met de fama Mayu productieve zijdeteelt te verkrijgen geheel ver vlogen is. Het klimaat van Nederland zou daartoe wel is waar niet ongunstig zijn, doch de bezwaren voortvloeiende uit den aard en de levenswijze van de Yama Mayu, schijnen hem on overkomelijk. De spreker geeft een vergelijkende karakterschets vaD de gewone zijderups (Bornbyx mori) en den Yama Mayu. De eerste is een bedaard, rustig, gezellig levend, ordelijk en gezeggelijk dier, de tweede een woelig, zenuwachtig, eenzaam levend, slecht gehumeurd en lastig wezen. Terwijl een kwee- kerij van gewone zijderupsen gemakkelijk in de vereischte orde en reinheidstoestaud is te houden zijn in een verzameling van Yama Mayu rupsen ter naauwernood de uiterlijke convenances te bewaren. Zoodra de Yama Mayu rupsen zijn uitgekomen gaan zij aanstonds naar alle rigtingen uiteen; zij kruipen on ophoudelijk voort, zij vechten, bijten, storen elkander bij het vervellen en het inspinnen zoodat er zeer weinige te recht ko men. Bij de Yama Mayu kan alleen van een zoogenaamde bui- tenkweeking sprake zijnop eikenboomen in de vrije lucht. De heer de Roo van Westmaas te Velpdie een opmerkelijke proeve gaf van zijn bedrevenheid en ijver in het kweeken van zijde rupsendoor het eenige voorbeeld te leveren van een welge lukte kweeking van Bombyx Pernyi, neemt thans proeven met de Yama Mayu, doch ondervindt ook bij de buitenkweeking zeer groote bezwaren., die aan het welslagen zijner onvermoeide pogingen doen twijfelen. De heer van der Hoeven ziet in het medegedeelde een merk" waardige bevestiging van een opmerking van Cuvier, volgens welke alleen dieren die in vrijen staat gezellig leven als huis dieren bestaan kunnen. De dader van den moord op de tapster Hendriks in de Raamstraat te Rotterdam gepleegd, is Vrijdagnamiddag op de scheepstimmerwerf onder Katendrecht, alwaar hij werkzaam was, aangehouden. Hij is 44 jaren oud, was ge huwd maar heeft reeds sedert geruimen tijd zijn vrouw en kinderen verlaten en stond met de verslagene, zoó als men zegt, in verboden betrekking. Hij heeft zijn misdaad be leden die uit jaloerschheid voortsproot. Dingsdag 11. bevond zich een officier, tijdelijk te Maas tricht in bezetting, op het balkon van een villa op den weg naar Meerssen. Hij kreeg den inval om een daar geplaatste steenen vaas te beklimmendie omkantelde en met hem naar beneden vielten gevolge waarvan de ruggegraat is gebroken en zijn hoofd ernstig verwond. Donderdag morgen te 7 ure is op den Rijnspoorweg

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1