a°. 1 m- m S°. 1651. Vrijdag 7 Julij. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSËH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der'Advertentiën, 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90, Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreioen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 14 ra.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m. naar Haarlem en Amsterdam te 8 u, 34 m.; 10 u. 12 ra.; 11 u. 54 m.; 2 u. 51 m.; 4 u. 44 m.; 9 u.; en op Zon- en Feestdagen rijdt ook een trein van 's Hage naar Leiden des avonds te 10 u. 50 ra. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen, uitgezonderd des Zondags, (5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandags ten 2£ u. 's nam. de overige dagen 's namiddags ten 3 ure, des Zondags buiten dienst. Postbusligtiogen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te7u.45m. en te 11 u.;'s namiddags te 3 u, 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Laodpost. Over Southampton 1 en 17over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUa-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ra. tot 10 u. 30 m.av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdagte 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 nur. - De Gemeente' Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 unr. Kantoor der Plaatselijke Acoijusen, dagelijks van 82 uur en van 4—7 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's'Rijks Directe Belastingen, Maandag Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 unr. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. - Z. M. heeft aan vier oud strijdersdie aan 't hof verbonden zijn f'ó00 geschonken bij hun terugkeer uit Leiden. Z. K. H, Prins Frederik der Nederlanden zal eerlang de residentie verlaten, om zich naar Muscau te begeven. Waarschijnlijk zal dit vertrek na de viering van den geboor tedag van H. K. H. Prinses Marie plaats hebben. Op Zaturdag, den 8sten Julij a. s. zal de audiëntie van den Minister van Binnenl. Zaken niet plaats hebben. Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur is Woensdag 11. o. a. behandeld een geschil tusschen de gemeentebesturen van Hilversum, Soeterwoude, Leiden en Leiderdorp over het domicilie van onderstand van Johanna van der Laar, rapporteur de Staatsraad de Vries. -De Provinciale Staten van Noord-Holland en van Zee land hebben de aftredende leden der Gedeputeerde Staten herkozendie van Limburg allen behalve den heer Corten die door den heer Smeets, kantonrechter te Gulpen, ver vangen is. Het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland heeft Jacob Breggeman te Monster veroordeeld wegens poging tot moord, tot een tuchthuisstraf van 15 jaren. De arr.-rechtbank te Breda verleende dezer dagen te gen den ontvanger der in- en uitgaande rechten te Nispen (Roosendaal), rechtsingang met bevel van gevangenneming, ter zake van valschheid in het opmaken van acten tot zijn betrekking behoorende, door een ambtenaar begaan, en het verduisteren van 's lands penningen die uithoofde van zijn be trekking in zijn handen warenbegaan door een ontvanger. Op aanhoudend bidden en smeeken van den beschuldigde, vergunde de brigadier der maréchausseedie met de uit voering van het bevel belast wa9, den ontvanger, ten einde opspraak en oploop in de gemeente te voorkomenhem te mogen volgen. Zoo gezegd zoo gedaande brigadier ging vooruit en de ontvanger volgde hem, doch slechts korten tijd, want nabij de grenzen verkoos hij liever deze te over schrijden dan den kerker te bewonen. De brigadier kwam alzoo aan de gevangenis zonder zijn arrestant. Dingsdag 11. werd de 26ste Algemeene Vergadering van de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van den sterken drank, te 's Hage geopend, 's Avonds had in het locaal Diligentia een openbare bgeenkomst plaats, die door de afgevaardigden, cor respondenten en oudcorrespondenten benevens leden van ver schillende besturen en liefdadige inrigtingen werd bijgewoond. Die bijeenkomst werd gehouden onder het voorzitterschap van Dr. E. A. van Limburg Brouwer, die in herinnering bragt wat de vereeniging gedurende haar bestaan had verrigt, met wie zij zich in betrekking had gesteld, wat er gewonnen was en te vens welke teleurstellingen men had ondervonden. Daarna voer den achtervolgens het woord de heeren W. P. C. FabiusE. H. Lasonder en Adama van Scheltema. Terwijl de bijeenkomst met een hartelijk woord van den voorzitter werd besloten. Al de sprekers wezen op het verledene, zagen op het heden en hoop ten op de toekomst. Uit hunne toespraken is geblekendat er in ons Vaderland jaarlijks voor 25 millioen gulden aan drank verspild wordt, zoodat, als de drinkers zich een jaar hadden wenschen te onthoudenhet gevorderde kapitaal voor de door graving van Holland op zijn smalst zou verkregen zijn. De sprekers wezen op hetgeen in het binnen- en buitenland op het gebied der afschaffing was voorgevallen en spoorden de leden aan om met ijver voort te gaan den gevaarlijken vijand, den drankduivel, te bekampen. Zij hoopten dat hun voorbeeld door velen mogt worden gevolgd en smeekten daartoe 's Hemels ze gen af. Zij deden gevoelen dat het hun te doen was om de zaak, zoodat, wanneer anderen een beter middel kenden om het groote doel te bereiken, de Vereeniging zich volgaarne daarbij zoude aansluiten, maar dat, zoo lang dit het geval niet was, allen de handen moesten ineenslaan, indachtig aan de spreuk: Eendragt maakt magt. Een talrijke menigte woonde deze openbare bijeenkomst bij en gaf bij herhaling blijken van goedkeuring over de treffende woorden, die gesproken werden. Bij het binnentreden der zaal werd een blaadjegetiteldeen beschamend beeld, en bij het verlaten een ander, getiteld: waarom zijn wij afschaffers? rondgedeeld. Het muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers geeft Donderdag 5 Julij een concert te Utrecht, Vrijdag te Haarlem, Zaturdag te Amsterdam, Zondag te Arnhem, Maan dag te Nijmegen en Dingsdag te 's Hertogenbosch. Als een aardig feit wordt medegedeeld, dat de win kelier Vierbergen, op de Oudegracht te Utrecht, aan aide oud-strijders op vertoon hunner kaart voor Tivoli of Leiden ook aan de vijf uit het oude mannenhuis, ieder een Gel- dersche worst heeft geschonken, ter zwaarte van 5 ons; dat

Leidsch Dagblad | 1865 | | pagina 1